Sivu 1/1
Empire vs. Kääpiöt 1000 pistettä
Lähetetty: To 11.12.2003 19:25
Kirjoittaja Ghe'dahlg
Niin... Keisari tahtoisi parempaa olutta pienestä panimosta, mutta valitettavasti tiellä on tuhannen pisteen edestä vihaisia kääpiöitä. Muuten tulen kyllä toimeen kääpiöiden kanssa, mutta nyt on semmoinen tilanne, että on vain tuhat pistettä joten se voi tuottaa hiukan ongelmia. Olisiko jotain vinkkejä armeijan rakentamiseen ja muutenkin peliin?
Lähetetty: To 11.12.2003 20:21
Kirjoittaja Viiksu
Voin antaa suuremman vinkki kategorian myöhemmin, mutta nyt sanon, että Halberdierit on ihan kovia käppänöitä vastaan. Käytä niitä Detachmentteina, mutta ei mieluusti pää rykmenttinä.
Lähetetty: To 11.12.2003 20:28
Kirjoittaja Rune
Ota vaikka iso ryhmä greatswordeja, tykki, pegasuksella ratsastava capteeni (muita heroja et tarviikkaan), swordeille pari isoa hilpari dettiä ja coret täyttämään 20 handgunneria. Voisi ainakin testata jos ei muuten. Paljonkas se tulee jo maksamaan...

No, taitaa jäädä pari pistettä ylikin, vaikka johonkin Griffon standardiin/warbanneriin greatswordeille ja kapteeniin samaan yksikköön. ajattele, 25 greatswordia, 10 hilparia molemmilla puolilla, kapteeni siinä samassa vaikka jollain kovalla tappoaseella... Tahtoo semmsoen yksikön!! Imee pisteitä aivan älyttömästi, mutta sinun pitää sitten ampua viholisen boltit ja tykki omalla tykilläsi ensin, ja syödä loput pegasuksella. Nimittäin greatswordit lahtaa kääpiöitä ihan tarpeeksi tuolla yksiköllä. Ei varmasti ole paras armeija 1000 pisteen kääpiksiä vastaan, mutta kokeilemisen arvoinen tottavie. Ainakin voi tulla hauska peli, ei siinä mitään.

Lähetetty: To 11.12.2003 20:52
Kirjoittaja Trekkeri
Tälläistä minä kokeilisin:
Captain: Full plate, great weapon
25 Swordsmen
- Full command
+Detachment 10 Halberdiers
+Detachment 10 Halberdiers
10 Handgunners
10 Handgunners
5 Knights
- Full command
5 Pistoliers
Cannon
Cannon
TOTAL: 994p.
Perusidea olisi edetä Swordsmen yksiköllä päin (Kääpiöt tuskin tulevat tälläkään kertaa sinun luokse).
Kaksi detua on aina parempi sillä muutama kääpiö Crossbow yksikkö tekee nopeasti tehottomiksi yhden.
Handgunnerit ja kanuunat antavat tulitukea ja pääkohteina lähinnä kääpiöiden ampujat ja sotakoneet (handgunnereiden tulee kuitenkin liikkua hieman että pääsevät rangelle).
Ratsuväki sitten yrittää päästä sivustaan ja jos mahdollista niin hyökätä sotakoneiden sekä ampujien kimppuun.
(Kyllähän sinä nämä tiesit, mutta kerroin kuitenkin

)
Lähetetty: To 11.12.2003 21:20
Kirjoittaja Ghe'dahlg
Rune: 25 Greatswordissa on vain se vika, että kun sieltä tulee se yksi katapultin yskäisy, johon ne pirut ovat kaivertaneet strenariimun, niin on aika vähissä näiden juhlat.
Imppi: Sinun pitäisi tietää, että en pidä oikein noista miekkamiehistä ja jos haluan edes jotenkin näköisen armeijan saisin näitä kentälle vain 19. Niin ja ei kääpiöt tule kohti vai? Viime pelissä kääpiöt tajusivat Keisarillisen tykistön mahdin ja aloittivat löntystyksensä kohti linjojani.
Hmm hmm... Joitakin ideoita sain jo näistä ehdotuksista, mutta vielä puuttuu se punainen lanka...
Lähetetty: To 11.12.2003 21:54
Kirjoittaja Rune
Mutta kääpiksien tykistö sinun pitää jtoenkin saada kuriin. Muuten ei kunniankukko laula. Vaan isot lobban kivet, je? (huonoa läppää...) Mutta joo, minusta ainakin possu on todella kätevä 50 pisteen hintaisena juuri tällaiseen peliin, ja kapteeni kolmella attackilla ja vaikka great weaponilla aiheuttaa sellasita tuhoa kääpiöiden koneissa että itkettää. Capitaanin rinnalle voisit harkita myös pistoliereja. Mutta tärkeimpiä asioita olisivat juuri tuon tykistön tiputtaminen, että omat kanuunasi voisivat keskittyä jalkaväen murjomiseen. Minä pitäisin aika ehdottomana possua kentälle. Muuta en oikein enää osaa sitten sanoa. Tykkejä vaan vielä se maaginen 2 niin luulisi toimivan.
Lähetetty: Pe 12.12.2003 09:35
Kirjoittaja Vieras
entä tämä:
commander mtd ja varusteet
always strike first
16 handgunnerii
_____ ,, ______
8 white wolffia
1 cannon
(ohhoh! border patrol...)
Lähetetty: Pe 12.12.2003 11:18
Kirjoittaja Trekkeri
Ghe'dalg, unohdin tosiaan Swordsmen tilanteesi, mutta puhuinkin mitä itse ottaisin.
Tuota Pegasusta kannattaa kokeilla ja minä taidan ainakin hankkia sen tulevaisuudessa kääpiöitä vastaan.
Ja kuten sanoit, tykistö harvoin pettää ja jos niillä saat kääpät tulemaan luoksesi niin sittenhän sinulla ei pitäisi olla hätää.