Sivu 1/1
Löytyiskö joltain Daemonhuntereiden maalausvinkkejä
Lähetetty: Su 14.12.2003 19:43
Kirjoittaja rapalA
Oisko jotain vinkkejä näien Daemonhunttereiden maalaamiseen esim. mitä väriyhdistelmiä. Ja muuten onko nämä Daemonhuntterit tosiaankin niin hankala maalata kun väitetään?
Lähetetty: Su 14.12.2003 19:47
Kirjoittaja jullevi
Daemonhunterit voi aika karkeasti jakaa a) Grey Knighteihin ja b) muihin. Kumman maalaukseen tarvit vinkkejä, vai tarvitko kenties molempiin ?
Lähetetty: Su 14.12.2003 19:52
Kirjoittaja Riio-Kola
Mielestäni niitä on yhtä hankala maalata kun muitakin figuja, ainoa "vaikeus" on se että, daemon hunttereissa on paljon yksityis kohtia joka pitkittää inhottavasti niiden maalausta.
Lähetetty: Su 14.12.2003 19:57
Kirjoittaja rapalA
Niien Grey Knightien maalaamiseen nyt ainakin. Enkä muuten oo hirveesti maalannu näit figuja
Lähetetty: Su 14.12.2003 20:06
Kirjoittaja rapalA
jullevi kirjoitti:Daemonhunterit voi aika karkeasti jakaa a) Grey Knighteihin ja b) muihin. Kumman maalaukseen tarvit vinkkejä, vai tarvitko kenties molempiin ?
ja olishan sitä kiva saada niitä vinkkejä niiden muidenkin maalaamiseen.
Lähetetty: Su 14.12.2003 20:17
Kirjoittaja I.C. Wiener
Lähetetty: Su 14.12.2003 20:31
Kirjoittaja Ironman
Itse teen grey knightejä näin:
http://www.students.tut.fi/~rautajok/grey.jpg
1. ensin ohut musta pohjamaali. Mustasta ei välttämättä tarvi edes tehdä täysin peittävää, vaan seuraavan vaiheen teko helpottuu jos hieman metallia paistaa mustan alta.
2. sitten drybrushausta (mieluiten suurella pensselillä) boltgun metallilla siten, että metallipinnasta tulee mahdollisimman tasainen.
3. Drybrush chainmaililla kevyesti
4. Drybrush mithril silverillä siten, että koittaa saada maalin osumaan panssarin kulmiin.
5. Panssarin varjokohtien korjailua ohennetulla mustalla.
6. jos haluaa vielä niin todella ohut blue ink pintaan että metalliin saa pienen sinertävän värin.
kultaosat:
1. pohjalle vallejon brassy brass
2. brown ink
3. korostus vallejon glorious goldilla
4. korostus vallejon polished goldilla
Aikalailla varmaa sama menetelmä tämä on mitä armybookissakin kerrotaan. Ainoa ero on, että teen varjot mustalla enkä sinisellä. Blue washilla tehdyt varjostukset eivät ainakaan minulla tuntuneet toimivan, vaikka armybookissa näyttävätkin hienoilta.
Lähetetty: Ma 15.12.2003 09:47
Kirjoittaja Salonen
Vedät mustan pohjamaalin ja laitat maalit siihen päälle niin tulee hyvän näkösiä

Lähetetty: Ma 15.12.2003 20:10
Kirjoittaja rapalA
Kiitos näistä vinkeistä!