Kiitos linkistä Gene.
Syntyy legendaarinen ristiriita. Charge ei mielestäni sovellu tähän tilanteeseen, koska sen hankkiminen on WH-säännöissä aika tarkkaan määritelty ja olennainen asia. Niitä ei synny vahingossa. Itse suosittelisin ennemmin ratkaisua, jolla yleensä setvitään liikepohjaiset ahtausongelmat. Gav kuvaili tyyliä näin viimeisessä June Q&A:ssa pursuit moveen liittyen.
Lainaus:
This may involve an amount of ‘fudging’ of both units (perhaps to make this happen, you could push the fleeing unit slightly to the side so that the pursuers can get past them, for example).
Samoin jos chargen jälkeinen wheel ei onnistu maaston takia, käännetään chargattua unittia. Tämä löytyy sääntökirjan appendixista. Vaikka molemmat käsittelevät erillistä yksittäistapausta, pitäisin pientä kinuskointia sopivana yleissääntönä kaikkiin tilanteisiin, joissa kentän ahtaus johtaa määrittelemättömään tilanteeseen.
Mielestäni Dolmot pääsi niin lähelle sääntöä kuin tuossa aiheessa voi päästä. Tilanteen voi myös pelata niin ettei mene sääntöjen ulkopuolelle tilanteissa.
Jos haluaa motittaa kentälle tulevan yksikön, niin voi yhtä hyvin jättää sen verran tilaa, että yksikkö kentälle mahtuu, mutta ei enää pysty wheelaamaan tai muuten liikkumaan ja kaikki menee sääntöjen mukaan.
Jos satunnainen liikehdintä, kuten pakeneminen, tai tarkoituksellinen blokkaaminen estävät kentälle tulon, on hyvä keskustella saman tien siitä mihin yksikkö kentälle saapuu. Monet ongelmat pelissä selviät helpommin kunhan niistä puhutaan ajoissa ja joukkojaan parhaillaan siirtelevä pelaaja tietää mihin yksikkö saapuu, siten hän voi pelata sen mukaan omat siirtonsa. Kentälle saapuvan yksikön pitäisi olla mahdollisimman lähellä alkuperäistä asemaansa kentälle saapuessaan, sekä sijainniltaan, että pelitekniikaltaan.
Näen jo mielessäni mihin tuolla voi pyrkiä, esim:
Ratsuväki on mennyt metsän vieressä olleen yksikön läpi ulos kentältä, vihollinen siirtää scouttinsa estämään kentälle tulon ja hellblasterin scouttiketjun toiseen päähän. Kentälle tulijalle jää vaihtoehdoiksi metsään jymähtäminen tai hellblasterin short range tulitus. Ei kai tuossa voi muuta kuin heittää 4+, jos on tiukka pipo.
Omassa pelissäni ehdotaisin seuraavaa: scoutteja siirretään niiden pelaajan toimesta sen verran että yksikkö kentälle mahtuu, suunnilleen siihen paikkaan josta kentän ylitys tapahtui. Saapuva yksikkö kuitenkin liikkuu vain puolet ja jäisi silti hellblasterin short rangelle niin ollen. Olennaista on, että molemmat pelaajat saavat yhdessä päättää mitä tilanteessa tehdään (toinen siirtää scouttejaan `puolet´ ja kentälle saapuja siirtää saapumispaikkaansa `puolet´), ei niin, että jompi kumpi vaatii ehdottomasti noudatettavaksi omaa linjaansa, koska neutraalia sääntöä ei ole.
Turneissa voi kysyä tuomarilta ratkaisua, kuten esim. maaston muuttamisessa yms. asioissa, harvemmin vaan tuomarit haluavat peliin mitenkään puuttua, mutta voivat tehdä sen mikäli molemmat pelaajat haluavat ulkopuolisen ratkaisun ilman jälkimutinoita. Parempi siis koettaa keksiä itse ratkaisu (se on säänöissä sallittu).
Siihen asti, kun tuohon sääntö tulee, niin neuvottelmalla pitää pärjätä tai sitten vetää kylmästi `windows´ ratkaisu, eli peli kaatuu ja pakataan figut tasurin merkeissä, samalla jupistaan: "kyllä mä sen matsin olisin voittanut, mut sit se roska kaatui".