Tylsyyden tuotos: kampanja-idea
Lähetetty: La 07.02.2004 15:56
En tiedä, minne olisin tämän suoltanut, joten sääntöihin sitten.
Oli tuossa vapaa aikaa sen verran, ja pelattiin pitkästä aikaa hyvä matsi 40 K:ta.
Tuli siinä mieleen, että voisi pitää viikonlopun mittaisen pelisession. Ja pelinä hieman erilainen kuin "1 on1"..
Eli skenaario kampanja kuudelle pelaajalle:
- Lisäsääntöjä ja viilausta saa tehdä, jos se tuo lisämaustetta ruudinkatkuiseen seikkailuun.
- Jos jotkut innostuvat taisteluehdotuksestani, niin olisin iloinen jos antaisitte palautetta... Ja hienosti tehdyn taisteluraportin
Miltä tämä kuulostaisi? Olisiko mahdollista?
Jos jokin on epäselvää, voisin yrittää selventää ja laittaa vaikka karkean kartan tapaisen joukkojen alkusijoittelusta...
Hyvä armeijaliitouma olisi: Space Wolvesit, IG, Ultramariinit VS Kaaos (Khorne), Kaaos (Alpha), Örkit. (Näillä me ajattelimme pelata, kun aikaa löytyy...)
Oli tuossa vapaa aikaa sen verran, ja pelattiin pitkästä aikaa hyvä matsi 40 K:ta.
Tuli siinä mieleen, että voisi pitää viikonlopun mittaisen pelisession. Ja pelinä hieman erilainen kuin "1 on1"..
Eli skenaario kampanja kuudelle pelaajalle:
- Mokia ja virheitä saattaa olla, mutta miettikää miten saisitte hauskuutta ja haastetta pelaamiseen. Toivottavasti saatte edes ideoita omiin kampanjoihinne...Valmistelut
- 6 pelaajaa, jokaisella mieluiten erilainen armeija.
- 3 pelilautaa, 1 normaalin kokoinen (120x180) ja 2 pienempää (90x120).
- 6 pelaajaa muodostavat kaksi liittoumaa, 3 molemmilla puolella.
- Jokainen pelaaja tekee kaksi armeijalistaa, 1500 ja 750 pistettä.
- Erikoishahmoja saa käyttää jos armeijalista sen sallii.
- Peliaika: raaka arvio, pitkä päivä. (ei kokeiltu)
Pelialueet
-Normaalin kokoisella pelialueella vapaaehtoinen maasto, keskellä linnoitus.
- Pienemmillä laudoilla (puolikas pelilauta) pelilaudan poikki pituussuunnassa kulkee tie (vähintään 120 cm pitkä tie), maasto vapaamuotoinen.
Armeijat
- Molemmilta liittoumilta arvotaan kolme armeijaa pelaajien kesken, kaksi 1500 pisteen ja yksi 750 pisteen armeija.
- Nimetään "hyökkääjä"; "apujoukot" ja "viivyttäjä".
- "Hyökkääjä" ja "apujoukot" ovat 1500 pisteen armeijoita, "viivyttäjä" on 750 pisteen armeija.
Pelin kulku
- Molempien liittoumien "hyökkääjät" pelaavat isolla laudalla, asettavat armeijansa laudan lyhyempiin (120 cm leveä) päihin seuraavassa järjestyksessä: heavy support, elite, troops, fast attack ja HQ. (Jokaisessa pelissä asetetaan tässä järjestyksessä.)
- Etäisyys pelilaudan reunasta saa olla enintään 30 cm.
- "Infiltrate", "behind enemy lines" ja "drop pods" yms sääntöjä saa käyttää.
- "Hyökkääjien" tavoitteena on vallata pelilaudan keskellä oleva tukikohta minimaalisin tappioin ja samalla tuhoten vihollista mahdollisimman paljon. (tämä on normaalia, mutta tässä taistelussa erittäin tärkeää.)
- Taistelu kestää kuusi vuoroa jonka jälkeen lasketaan pisteet. (Pistelasku selitetty myöhemmin).
-Kun voittaja on selvillä, merkitään tarkasti eloonjääneet muistiin ja taistelu päättyy.
-Voittaja saa aloittaa seuraavan taistelun tällä samalla laudalla linnakkeen sisältä, häviäjä joutuu aloittamaan uudestaan pelilaudan reunalta. (Mutta tämä tapahtuu myöhemmin, kenties kahvitauon jälkeen)
-Samaan aikaan "apujoukot" yrittävät päästä pienemmän pelilaudan läpi (tietä pitkin jos mahdollista) vihollisen "viivyttäjän" ohi laudan toiselle reunalle ja laudalta POIS. Tavoitteena on päästä mahdollisimman nopeasti ja mahdolllisimman pienin tappioin "viivyttäjän" ohi, läpi tai ympäri.
-Tämä taistelu kestää maksimissaan kuusi vuoroa, ja jos vuorojen päättymisen aikaan on "apujoukkoja" laudalla, nämä jätetään kylmästi jälkeen. (jos olet liian hidas, se on voi voi. Linnake tarvii apujoukkoja ja sota voidaan menettää jos vitkastelet liikaa...) Eli lyhyesti sanottuna puske "viivyttäjän" läpi alle kuudessa vuorossa tai pyyhi jälkeen jääneet armeijalistaltasi.
- "Viivyttäjä" pyrkii kaikin mahdollisin keinoin viivyttää tai jopa pysäyttää kaksi kertaa suuremman vihollislauman. Kuuden vuoron jälkeen taistelu viimeistään loppuu ja laudalla elossaolevat kirjataan tarkasti muistiin.
- Tässä taistelussa "apujoukot" aloittavat lyhyeltä reunalta, 30 cm päähän reunasta ja "viivyttäjä" voi laittaa mihin tahansa kentälle omalle puolelle kenttää, puoleen väliin asti.
Apujoukkojen saapuminen
- "Hyökkääjät" aloittavat uudestaan taistelun isommalla pelilaudalla.
- Edellisen taistelun voittanut aloittaa linnakkeen sisältä, hävinnyt pelilaudan omalta reunalta, 30 cm päästä reunasta.
- Molempien henkiinjääneet "apujoukot" saapuvat toisella vuorolla, "hyökkääjien" vuoron jälkeen. (ensin liikuttaa linnassa oleva "hyökkääjä", sitten omalla reunallaan oleva "hyökkääjä". TOISELLA vuorolla "hyökkääjien" liikkumisen jälkeen linnassa olevan "apujoukot" saapuvat oman liittouman päätyyn, korkeintaan 30 cm päähän reunasta. "Apujoukot" lasketaan liikkuneiksi. He voivat TÄLLÄ vuorolla ampua mutta eivät assaultoida. Viimeisenä pelilaudalle tulee metsässä olevan "apujoukot". Tämä liikkumisjärjestys säilyy koko ajan. KOLMANNELLA vuorolla "apujoukot" saavat liikkua ja toimia normaalisti.
-Ideana on myös se, että linnakkeessa olevat ovat hetken rajun ylivoiman edessä kunnes omat apujoukot saapuvat helpottamaan tilannetta.
- "Apujoukot" ja "hyökkääjät" voivat nyt yhdistää voimansa ja pyyhkiä vihollisen pelilaudalta.
-Viidennellä vuorolla pelilaudalle VIHOLLISEN päätyyn, 15 cm päähän reunasta tulevat "viivyttäjän" henkiinjääneet joukot. Heidät lasketaan liikkuneiksi hahmon maksimiliikkeen verran. Eli tankit eivät normaalisti ammu laukaustakaan. Kuudennella vuorolla he saavat liikkua ja toimia normaalisti.
- "Viivyttäjät" liittyvä taisteluun linnakkeen hallinasta vihollisen selustasta käsin. He liikkuvat "apujoukkojen" jälkeen.
- Perääntyminen on oman laudan päätyä kohti mistä tulikin laudalle.
Pelin päättyminen
- Tämä viimeinen taistelu kestää 10 vuoroa, jonka jälkeen lasketaan voittopisteet.
Pistelasku
- Pistelaskuun hyväksytään vain armeijoiden ryhmät, jotka ovat linnakkeen sisällä tai sen välittömässä läheisyydessä.
- Linnakkeen sisällä: 2 pistettä jokaisesta YLI puolikkaasta ryhmästä (pyöristys alaspäin) ja 1 piste TASAN puolikkaasta ryhmästä. Alle puolikas ryhmä ei oikeuta pisteisiin.
- Linnakkeen ulkopuolella: 1 piste jokaisesta ryhmästä, jolla on VÄHINTÄÄN puolet joukoista (pyöristys alaspäin) 5 cm päässä linnakkeen seinästä / muurista. Alle puolikas ryhmä ei tuota pisteitä. (Jos jokin figuuri on vain osittain tuon 5 cm rajan sisällä, se lasketaan puolikkaaksi figuuriksi. Eli kaksi figuuria osittain rajan sisällä lasketaan yhdeksi ryhmän jäseneksi kun lasketaan pisteitä. ESIM: 10 sotilaan ryhmä, 3 figuuria rajan sisällä, 2 figuuria rajalla = 4 figuuria kymmenestä rajan sisällä -> EI pistettä.)
- Jos HQ on kokonaan tuhoutunut, menettää pisteen.
- Jos oman armeijan KAIKKI "heavy support" -ryhmät ovat tuhoutuneet, menettää pisteen.
-Liittouma laskee KAIKKI pisteensä yhteen ja enemmän pisteitä saanut on voittaja. Hävinnyt liittouma joutuu keittämään kahvit. Ja tarjoilemaan ne sievän hymyn kera.
Lisäsääntöjä
- Jos jokin ase / esine on kertakäyttöinen ja sen käyttää MISSÄ VAIHEESSA TAHANSA, sitä ei saa takaisin viimeisessä taistelussa. (Esim: jos käyttää hunter killer -missilen "apujoukkojen" läpimurrossa, sitä ei voi enää käyttää uudestaan viimeisessä taistelussa.)
- On mahdollista käyttää läpimurron sääntöjä pinemmissä taisteluissa, ensimmäisessä isossa taistelussa "cleanse" -sääntöjä (muistinko nimen oikein?) ja viimeisessä taistelussa käyttää "take and hold" -sääntöjä. näitä sääntöjä voi muokata sopiviksi.
- Tämä on pitkä ja mahdollisesti vaikea taistelusarja, mutta uskon, että sen seurassa tulee viihtymään. Tarkoitukseni on saada taktisuutta ja strategiaa enemmän mukaan. Sekä pelaajien yhteistyötä ja kanssakäymistä. Joutuu myös miettimään esim: juoksenko "apujoukoilla" mahdollisimman nopeasti kentän läpi vai uhraanko osan joukoista jottei vihollinen pääse iskemään selustaan liian kovaa; taistelenko ensimmäisen "hyökkääjien" taistelun mahdollisimman verisesti, tuhoten vihollista vai odotanko seuraavaa taistelua, jne..
- Lisäsääntöjä ja viilausta saa tehdä, jos se tuo lisämaustetta ruudinkatkuiseen seikkailuun.
- Jos jotkut innostuvat taisteluehdotuksestani, niin olisin iloinen jos antaisitte palautetta... Ja hienosti tehdyn taisteluraportin
Miltä tämä kuulostaisi? Olisiko mahdollista?
Jos jokin on epäselvää, voisin yrittää selventää ja laittaa vaikka karkean kartan tapaisen joukkojen alkusijoittelusta...
Hyvä armeijaliitouma olisi: Space Wolvesit, IG, Ultramariinit VS Kaaos (Khorne), Kaaos (Alpha), Örkit. (Näillä me ajattelimme pelata, kun aikaa löytyy...)