Sivu 1/1
Mordheim Beastmen Preview
Lähetetty: To 19.02.2004 14:54
Kirjoittaja jullevi
Viimeisimmässä (ja samalla myös viimeisessä) Town Cryerissä (tc29) on säännöt näille tihutöitä sarvipäisille vandaaleille. Ensi kuun aikana tulevat uudet modelitkin myyntiin, itse ainakin aion hankkia läjän heitä tuomaan beastmaneilleni vaihtelua.
Warband boksi (3 gor, 3 ungor, Shaman, Champion):

Champion:

Minotaur:

Shaman:

Centigor:

Chaos Hounds:

Bestigor wip1:

Bestigor wip2:
Itse pidän erityisesti goreista ja charactereista. Myös ensimmäinen bestigor on pakko-ostos Foe-Renderiksi. Houndit ei oikein iske, mino on komea mutta ei oikein sovi nykyisten kanssa. Jälkimmäinen Bestigor sopisi ehkä nurglearmeijaan, muihin se on mielestäni liian ruma.
Lähetetty: To 19.02.2004 15:38
Kirjoittaja NetDiver
Jep hyvän näköisiä on. Shamaani on pirun siisti ja pieksee FBn vastaavan. Champion ja Chaos Houndit ei oikein iske, liian pässimäisiä. Peruspukkiukot onkin sitten silkkaa rautaa. Centigor ja Minotaur menettelee, mutta ei mitenkään kovin ihmeellisiä. Saapi noista kaikista mukavia vaihtoehtoheppuja Beasts of Chaos armeijaan.
Kysymys: Eroaako nuo uusimmassa TownCryerissa olevat Beastman-säännöt Specialist Gamesin Mordheim resursseista löytyvistä muuten kuin, että siihen saa tuon Centigorin.
Lähetetty: To 19.02.2004 17:32
Kirjoittaja High king Godric
Hienoja on, vaikken kerääkkään petoja. Champion on kyllä munakas. Shamaani on hieno, samoin bestigor1. Minotauri, koirat, bestigor2 ja centigor ei oikein iske mutta ihan hyviä nekin. Boksista on tavallisista ylä-rivi hieno, ala-rivi taas heikompi. Ihan hyviä figuja kuitenkin, kiva kun laitoit kuvat tänne.
Lähetetty: Pe 20.02.2004 12:26
Kirjoittaja Druzhina Captain
NetDiver kirjoitti:Kysymys: Eroaako nuo uusimmassa TownCryerissa olevat Beastman-säännöt Specialist Gamesin Mordheim resursseista löytyvistä muuten kuin, että siihen saa tuon Centigorin.
Kuulemma eroavat, esim. ei enää voi käyttää kahden käden aseita yhdellä kädellä vaan sen tilalle on jokin paksunahka-ominaisuus, joka antaa +1 saven. Muuten siinä TC:ssä on kuulemma tosi paljon virheita, joten kannattaa ladata saman tien errata Specialist Games sivuilta.
Lähetetty: Ti 24.02.2004 18:14
Kirjoittaja jullevi
Beastman warbandi näyttäisi olevan nyt
Advance Orderissa, samoin uusia, osittain ennennäkemättömia Epäkuolleita !
Lähetetty: Ti 24.02.2004 20:25
Kirjoittaja Rune
Chambe on ainakin ihan ylinätti. Ja kyllä nuo muutkin menevät, pitää vaan olla samaa mieltä siitä että mino ja houndit on aikas karmeita. En tykkää.
Lähetetty: Ke 25.02.2004 08:56
Kirjoittaja Adanedhel
Kuulemma eroavat, esim. ei enää voi käyttää kahden käden aseita yhdellä kädellä vaan sen tilalle on jokin paksunahka-ominaisuus, joka antaa +1 saven. Muuten siinä TC:ssä on kuulemma tosi paljon virheita, joten kannattaa ladata saman tien errata Specialist Games sivuilta.
Siis mistä? Ei nyt ymmärrä.... Mut uudet petomiehet on melko über hienoja.
Lähetetty: Ke 25.02.2004 09:55
Kirjoittaja NetDiver
Adanedhel kirjoitti:
Kuulemma eroavat, esim. ei enää voi käyttää kahden käden aseita yhdellä kädellä vaan sen tilalle on jokin paksunahka-ominaisuus, joka antaa +1 saven. Muuten siinä TC:ssä on kuulemma tosi paljon virheita, joten kannattaa ladata saman tien errata Specialist Games sivuilta.
Siis mistä? Ei nyt ymmärrä.... Mut uudet petomiehet on melko über hienoja.
Fanatic aikoinaan julkaisi epäviralliset säännöt Mordheimiin petomiehille, jotka olivat ja ovat edelleen ladattavissa Specialist Gamesin Mordheim unofficial recources sivulta (toivottavasti tuli tarpeeksi sekavasti). Niiden tarkoituksena oli saada petomiehiä juoksentelemaan pitkin Mordheimin katuja ihan iki omissa porukoissa. Beast of Chaoksen myötä pedot sai uusia yksiköitä (lue: Centigors) ja osana Empire in Flamers vaihtoehtoasetelmaa Specialist games on julkaissut uudet viralliset Beastman Warband säännöt. Tuossa aikaisemmin kysäisin miten uudet säännöt poikkeavat vanhoista epävirallisista. Ja näyttävät hieman poikkeavan. Eli ei kun odottamaan Empire in Flames-kirjaa tai lataamaan sääntöjä GWn sivuilta (sitten kun ne sinne ilmestyvät).
BTW, nuo ennakkotilaukseen tulleet uudet epäkuolleet ja noita on myös varsin makeita. Kuulenkin zombieiden laahustavan jo minun oveni takana.
Lähetetty: Ke 25.02.2004 10:08
Kirjoittaja Adanedhel
Itselläni on edellinen petomies warband roosteri, mutta uusi siis ei ole tullut? Vai tulkitsinko riimukirjoitusta oikein?

Lähetetty: Ke 25.02.2004 10:21
Kirjoittaja NetDiver
Adanedhel kirjoitti:Itselläni on edellinen petomies warband roosteri, mutta uusi siis ei ole tullut? Vai tulkitsinko riimukirjoitusta oikein?

Eipä ainakaan vielä tänä aamuna sieltä Specialist Gamesin sivuilta löytynyt ja tuskin vielä pariin viikkoon mitään löytyy. Muistaakseni uusi Town Cryer, jossa uuden beast-säännöt on, löytyy jo Hesan GWstä.
Lähetetty: Ke 25.02.2004 10:38
Kirjoittaja Adanedhel
En osta. En ainakaan kuopiosta sti tilaakkaan. Ei nyt jaksa kiinnostaa... Pitäs LoTR saattaa osittain eteenpäin menevään suuntaan, ja sit jatkaa mordheim Warbandeja tuassiinsa...
Kukas nyt hittir riimukirjoituksen kehhin...

Lähetetty: Pe 12.03.2004 08:53
Kirjoittaja NetDiver
Tuli tuossa ostettua Town Cryer nro. 29 ja pieniä muutoksia on tullut aikaisempiin Beastman-sääntöihin. Tässä pieni katsaus. Ensinnäkin pedot voivat nyt valita Centigorin yhdeksi heroksi. Tehokas taistelija, mutta kärsii tyhmyydestä (dokaa liikaa

). Myös muiden herojen hinta on pudonnut hieman. Goret on tiputettu henchmeneiksi. Bestigoret korvaavat aikaisemmat Gor-herot. Mitkään Goret (herot ja henchmenit) eivät omaa enään kahta Woundia heti alussa. Herojen Strenght on puolestaan nuossut neloseen heti alussa. Ungoret ovat puolestaan nousseet hinnassa (nyt 25cc, ennen 15cc), mutta tasapainottavat halvennettuja heroja. Houndit ja Minotaur eivät ole muuttuneet.
Druzhina Captain kirjoitti:Kuulemma eroavat, esim. ei enää voi käyttää kahden käden aseita yhdellä kädellä vaan sen tilalle on jokin paksunahka-ominaisuus, joka antaa +1 saven.
Massive Strength-taito on vain muuttanut nimensä (nyt Shaggy Hide), mutta on edelleen sama käyty-kahdenkäden-asetta-yhdellä-kädellä-taito.
Lähetetty: Pe 19.03.2004 14:54
Kirjoittaja Adanedhel
jees
Nyt vaan Beatmaneja tilaamaan

Lähetetty: Pe 19.03.2004 16:20
Kirjoittaja Musta Setä
Olenko ainoa joka oikeasti pitää uudesta minosta? Mielestäni paljon tyylikäämpi ja ''uskollisempi'' traditionaalisille minoille kuin GWn omat hirvitykset (joista ainoastaan doombull -menettelee-).
Beastmen Champion on kyllä erittäin paljon paremman näköinen kuin poseeraavat Beasts of Chaos-champat...
Luulenkin että tuosta figusta tulee varsin yleinen näky myös FBn puolella.
Lähetetty: To 15.04.2004 15:06
Kirjoittaja Adanedhel
ei ole tullut mokoma vieläkään Mordheimin sivuille. Tai sitten en vain löydä.

Ihan sama, kunhan vaan saan sen käsiini.