Sivu 1/1
NMM- fanatic
Lähetetty: La 21.02.2004 20:13
Kirjoittaja P_H
Juu pakko laittaa tämä tänne. Saattaa ehkä löytyä joskus GW:n maalauskisasta. Eli nmm:llä olen koettanut maalata tuota ketjupalloa.
Ihoa on ainakin yritetty varjostaa magenta inkillä. Kuitenkin inkatut kohdat kiiltää vähäsen, vaikka maalasin ohuita kerroksia.
Niin pitää tässä vielä mainita, että tuon kuulan nmm vääristyi hieman kuvassa, koetan joskus napata parempia fotoja.
http://uk.f1.pg.photos.yahoo.com/ph/zib ... m=5f16.jpg
[EDIT] Jos se nyt yhtään helpottaa, niin tässä olisi toinen (melko huono) kuva, jossa ehkä vähän paremmin selviää kuulan todellinen ilme.
http://uk.f1.pg.photos.yahoo.com/ph/zib ... m=c153.jpg
Lähetetty: La 21.02.2004 20:21
Kirjoittaja Moukku
Pirun hieno! Ei voi muuten kommentoida tuota fanaticcia.
Lähetetty: La 21.02.2004 20:22
Kirjoittaja Frenzy
todella tykkäsin, kaapu oli elävä! mutta tuosta magenta-inkillä varjostamisesta en ole varma...
hyvä base, mutta ehkä hieman ahdas. Tosi hieno figu!
sekopää... *menee takaisin harjoittelemaan* =)
Lähetetty: La 21.02.2004 22:38
Kirjoittaja P_H
Se inkitys olikin sellainen kokeilu...
Lähetetty: Su 22.02.2004 14:05
Kirjoittaja Icar0s
Wautsi! Ihan jees on joo, mutta toi kuula näyttää vähän marmorimaiselta ... mut IRL toi on varmaan vähän erilaisempi (kuten jo sanoit).
Itekkin olin osallistumassa siihen GW:n kisaan, mutta se mun kisfigu meni aivan PERSEELLEEN, joten tein siitä sitten pelifigun enkä jaksa maalata uutta figua
Noh, kaikenkaikkiaan todella siisti figu on.

Lähetetty: Su 22.02.2004 15:36
Kirjoittaja Neurotic
Ihan siisti. Eilen kun näin tuon livenä, olin havaitsevinani pientä karkeutta blendeissä, ohuempi maali olisi ehkä auttanut. No, kuvan perusteellahan täällä arvostellaan, ja siinä tuo näyttää oikein hyvältä. Kaapuun olisi saanut ehkä laittaa vielä kirkkaammat korostukset kohoumiin.
Ketjun NMM toimii ihan mukavasti, mutta pallo ei jotenkin näytä "oikealta". Ehkä tuon keltaisuuden olisi voinut jättää pois tuosta heijastuksesta, niin olisi metallisemman näköinen. Tosin hieman kellertävässä kuvassa se näyttää hyvältä.
Pallon alaosiin voisi sopia rusehtava sävy, jolloin näyttäisi siltä, että pallo heijastaa maan väriä. Enpä tosin itse ole kovinkaan usein NMM:llä maalannut, joten paremmin tuskin tuota osaisin tehdä. Joku NMM-ekspertti (VJ?) voi varmaan neuvoa enemmän.
Tuo vastavärivarjostus näyttää mukavalta.
Helman weatherointia jäin kaipaamaan, sillä tuollaiselle hullulle sopisi todella hyvin ryvettynyt lookki. Alustan ruohon voisi vaikkapa brushata kuivuneemman näköiseksi, jottei se pistäisi niin pahasti silmään.
Kokonaisuutena hieno figu, ja luulenpa tuon pärjäävän kisassa hyvin.
Moi
Lähetetty: Ma 23.02.2004 18:05
Kirjoittaja Late M
Aika tyylikäs kuula! Noin sitä pitää! Osallistut siis GW:n kisaan... niin mäkin, se Valten (ratsastava) oli mun, mitä pidit? Totta että se kiiltää vähän, mutta en huomannut ennen kun mainitsit... Tyylikästä tosiaankin!

Lähetetty: Ke 25.02.2004 15:45
Kirjoittaja P_H
Lateksimajava, itse asiassa tämä ei ole vielä siellä, mutta joskus sitten kyllä.
Toivottavasti.
Lähetetty: Pe 27.02.2004 15:49
Kirjoittaja kekomahti
Siisti naama ja kaapu. Hienosti maalattu
Lähetetty: Pe 27.02.2004 16:37
Kirjoittaja Jesh
Todella hieno figu, mutta näyttää luonnossa paremmalta. Kävin juuri GW:eessä ja katselin lasivitriinin läpi aika tarkasti. Maalaus tekniikoista en ala höpisemään mitään, kun en tiedä.
Hieno figu!
Lähetetty: Pe 27.02.2004 16:50
Kirjoittaja Bumba
ei hassumpi(vaikkei hassukaan) mutta hyvin maalattu jos tuota enää voi maalaamiseksi kutsua *kröhöm, Herra olet mennyt lähes rajojen yli*
Lähetetty: To 04.03.2004 16:16
Kirjoittaja Gorbag
veikeä...
Lähetetty: Pe 05.03.2004 15:31
Kirjoittaja Link
toi on hieno mä itekki tykkään käyttää sinistä gobbojen kaavuiss.
Lähetetty: Pe 19.03.2004 14:28
Kirjoittaja welho
WOW! hienostipa olet saanut NMM tehtyy.
gobbojen sininen kaapu väri on hieno

Lähetetty: Pe 19.03.2004 18:01
Kirjoittaja ais
olen nähnyt tun ennenkin mutta en muista missä. yhtään ideaa? mutta maalaus on todella upea!
Lähetetty: La 20.03.2004 19:50
Kirjoittaja P_H
ais kirjoitti:olen nähnyt tun ennenkin mutta en muista missä. yhtään ideaa? mutta maalaus on todella upea!
GW:n maalauskisassa ehkä. Tai sitten siellä miniatyyrinäyttelyssä Helsingissä (jos Day nyt vei sen näytille).
Lähetetty: Ti 23.03.2004 07:00
Kirjoittaja Níght
siis todella hieno