Sivu 1/1

Saavutukset Lahdessa

Lähetetty: Ti 09.03.2004 00:26
Kirjoittaja paavo3
Lopputulos oli vaatimaton 37 pistettä (27 pelipistettä +10 erikoispistettä kun, joku goofy oli antanut täydet maalauspisteet, epäilen skavenpelaajaa säälistä, mutta en tiedä). En ollut täysin tyytyväinen kahteen ekaan peliin, mutta ei enää sunnuntaina haitannut kun sai nukkua pitkään, ja 49. sija sadasta ei kieli täysin epäonnistuneesta turnauksesta.

1. Ottelu. Strigoi.

Pelasin itse hyvin pienellä Tzeentch armeijalla johon kuului kaksi eksaa vaunuissa, aivastukseen kuoleva herra lohikäärmeellä, 7(!) valittua jakamatonta ritaria, ja kourallinen furyjä. Vastustajalla oli rohkea valinta kenraalina, Strigoi lordi. Lisäksi mukana oli kaksi necroo aika perusseteillä, tosin ei black periaptia. Pieni BK yksikkö, susia, lurkkeja, zombeja, lepakoita, ja bansku.
Sijoittelu ei tuottanut pienelle armeijalleni ongelmia mutta vastustajan oli vaikea saada kaikkea mahtumaan skenusta johtuen (meeting...). Tiedossa ei ollut tykistöä ja skenu vähän rajoitti joten levittelin joukot tasasesti luottaen liikkuvuuteeni, vastustaja aloitti, eteni, heitti IF:llä kakkoslevelin noston ja sai 12 tai 15 zombia lisää. Oma vuoroni alkoi rennolla rynnäkön julistuksella varmassa paikassa, lordi edestäpäin kahdeksaa mustaa ritaria, vastustaja kielsi orange fireni ja sain tehtyä lordin A5 S7:lla yhden läpimenneen haavan, lohikäärmeenikin ylisuoriutui tekemällä toisen tallentamattoman haavan ja hävisin taistelun kahdella. Epäonnistuin seiskan break testissä ja se oli menoa, heitin 12, vastustaja 7, kaikki ei ollut menetetty.
Toinen vuoro alkaa, mustat ritarit rynnäköivät, lordi auto-fleeaa ja heitän 3d6:lla 6. Lordi ja lohikäärme kuolevat vuoron kaksi alussa.
Loppupelin pallottelin suojellen exoja vaunuissa, valitettavasti IF vanhel teki selvää valituista kun Strigoi lordi teki viisi haavaa joista tallensin neljä plussalla yhden, autobreak, en jää alle mutta ensivuorolla joudun taas kohtaamaan lordin skelejen seassa.
Henkiin jäi kaksi exaa vaunuissa, joista toinen oli päässyt sudet yliajettuaan rynnäköimään mustiksia kylkeen enkä mokannut impakteja, exa teki tosin vain yhden haavan A4 S7:lla, ja kaksi furya jotka tappoivat banskun ja kontestasivat yhden alueen.
Minori vastustajalle. Hyvä peli.

2. Ottelu, Skaven.

Vastustajalla on kolme perus salamarottaa, ja halpis warlord (105p). Neljä 25 klaanirotan yksikköä ja vain kaksi minigunia. Kaksi warppitykkiä, kaksi tunnelijoukkuetta, ja kaksi 20 orjan blokkia. Muistaakseni kourallinen night runnereitakin.
Vastus levittelee massansa suht tasaisesti, itse laitan vaunut suojaan, ritarit furyt ja lohharin oikeaan reunaan. Peli sujuu hyvin kolmos vuorolle saakka, saan käristettyä lohikäärmeellä warlordin klaanirottajengin yhdeksään rottaan ja valmistaudun armeijan jyräämiseen oikealta vasemmalle. Loitsut eivät ole menneet tähän saakka ihmeemmin, red firet pistivät yhtä osumaa voimalla kaksi ja yksi, mutta mitään hirveän pahaa ei ollut vielä käynyt, ja infernaalisella tuurillani tämä on aina vähintäänkin tyydyttävää. Vastustajan kolmas vuoro, warppitykki ampuu ensimmäisen osuman lohikäärmeeseeni, voima kymmenen, osuu lohikäärmeeseen, haavoittaa ja kaveri heittää 6 haavaa, no voihan, olis edes heittänyt 5. Ei hätää, kolmosen wardia heittämään sitten, kakkonenhan sieltä tulee, hupsista. Toinen exakin menettää vaununsa ja rynnäköi seuraavalla vuorolla 5 gutter runneria, tehden nolla haavaa (4 hyökkäystä, 3+ to hit 2+ to wound, ei tallennusta) ja runnerit vastaavat kolmella haavalla, epäonnistun yhdessä 2+ savessa ja kaveri oli menettänyt jo haavan. Peli oli tämän jälkeen ihan hirveetä, meni itseltäkin moraali ja joukot harveni kun en osannut suojella, lordikin onnistui menettämään kaksi haavaa 256 pistettä vastustajalle.
Kaksi peliä peräkkäin ja armeijan vetojuhta kokenut äkkikuoleman vähintäänkin nololla tavalla.
Massacre vastustajalle. Peli alkoi vähän tökkiä, mutta sujui kitkattomasti ja hyvä henki pysyi yllä, vieläkään lordia ei kertaakaan ole tappanut sankari, ellei lasketa violet fireä.

3. Ottelu. Dark elves.
Vastustajalla oli kaksi reaperia, highborn coldonella hanskalla, kaksi 2 lvl maagia, jalkaväkeä, yksi CoK joukko, yksi Dark rider yksikkö, ja 12 Xbow miestä. Deployment oli jälleen omalla puolellani toispuolinen vastuksella keksittynyt, vastustaja ei ollut ennen kohdannut isoa hirviötä, joten minulla oli suuri etu, tämä johtikin armeijan toiselta laidalta vyöryttämiseen vaikka kylkeen rynnäköidyt Exat kestivät ensimmäisen vuoron, kuten myös corsairit, osittain heittokäteni tappavan varman rytmin takia, osittain vastustajan hyvin onnistuineiden LD heittojen ansiosta.
Massacre minulle.


Hieman harmitti, kun kaksi ensimmäistä ottelua ratkesivat yhdellä heitolla, melko pitkälti, mutta se ei ole täysin odottamatonta viiden yksikön armeijalla, tai 800+ pisteen lordin kanssa. Yleensä noppatuurini on ollut tätä luokkaa, ja osaahan siihen jo osittain varautua, mutta kieltämättä pidemmän päälle se syö miestä.
Turnauksessa ei ollut erityisemmin valittamista, listat oli sijoitettu huonosti ahtaisiin paikkoihin, sekä tolpat kieltämättä häiritsivät pelaamista.