Sivu 1/1

nurmikko laatalle

Lähetetty: Ke 24.03.2004 11:34
Kirjoittaja Nurgle Master
Elikkäs kyselen miten saa hyvän nurmikon pelialustalle.
Figuille pätkin vihreää puuvilla lankaa jolloin se "hajoaa"
pieneksi nukaksi. Tämä on liian työlästä tehtävää täysikasvuiselle
peli alustalle. apuva sano pirkka pekka!

Lähetetty: Ke 24.03.2004 12:03
Kirjoittaja TietoPredator
Pätkit vihreää puuvillalankaa?! Ei herranhumala, kyllä sulle pitäisi jo melkein joku Työn Sankarin mitali antaa...

Nurmikon saa pelikentälle(kin) ainakin parilla eri tavalla:
1. Liimaa suoraan päälle valmista ruohomattoa, saa esim. pienoisrautatiekaupoista
2. levitä ohut kerros vedellä laimennettua Eri Keeperiä ja sirottele sitten päälle joko
a) valmista pussinurmea, maalaa tosin alusta ensin tummanvihreäksi tai -ruskeaksi maun mukaan
b) hiekkaa, maalaa ensin kokonaan tummanvihreällä ja sitten drybrush hieman vaaleammalla

Tai jos pelipöytäsi on jotain karheaa huokoista materiaalia kuten lastulevyä voi tummanvihreä petsikerros näyttää jo melko hyvältä ja on halpaa. Pieni varoitus tosin: petsi ei sitten kestä esim. kahvitahroja (petskules!) ilman paksua lakkakerrosta.

Lähetetty: Ke 24.03.2004 14:57
Kirjoittaja Aco
GW:n pussiruoho on juuri sopivaa tälläiseen tarkoitukseen. kannattaa käyttää eri-keeperiä tai jotain muuta vastaavaa liimauksessa ;)

Lähetetty: Ke 24.03.2004 17:49
Kirjoittaja Oberon
entäs jos valitsee tuon battle mat päälle-vaihtoehdon? pohjana finnfoam-->millä maton saa kiinni siihen? ja, toimiiko kuumaliima siihen vai sulaako alta pois? tuo siis esim. mäkien liimaamista ajatellen...

Lähetetty: Ke 24.03.2004 19:24
Kirjoittaja Large Target
Biilteemasta sain aikasta kätevää ruohoa basejen pohjaan makso euron semmonen laatikko jossa oli pieniä pusseja sitä ruohoa. Yhestä pussista sai noin viiteen perus jompen baseen.

Lähetetty: Ke 24.03.2004 20:33
Kirjoittaja Late M
Tässä kaksi hyvää tapaa tehdä kenttä ja yksi tapa väsätä lumimaasto:
1.tapa on leikata eri muotoisia ruohomaton palasia paksulle vanerilevylle ja liimata palaset erilleen toisista, n10-15cm päähän.
Sitten liimaa väliin jääville alueille hiekkaa ja pieniä kiviä ja maalaa se ruskeaksi (multa, hiekka), harmaaksi (kallio) tai valkoiseksi (lumi).
Lopuksi kannattaa tasoitella rajoja ruohojauheella.Ja tässä onkin halpa ja helppotekoinen kenttä!

Toinen tapa on liimata vanerilevylle hiekkaa ja sprayata koko roska esim ruskealla, sitten maalata vaaleammaksi ja lopulta liimata ruohojauhetta sinne sun tänne..

Lumikentän saa tunnissa maalaamalla vanerille (puunväriselle) midnight bluella alueita, jotka kuvastavat jäätä, ja maalata niihin mustalla halkeamia. Sitten liimata tumman ruskeaa hiekkaa muutamille alueille kenttää ja lopulta maalata valkoisella spraylla. Maksaa n. 10-15€ koko kenttä, jos ostaa esim biltemasta sprayn ja vanerit K-raudasta.

Muuten Cosa La Buta, millä nimellä tuo "kätevä ruho basen pohjaan" kulkee, jos käy Biltemassa kyselemässä?

Lähetetty: To 25.03.2004 16:58
Kirjoittaja DJ_Silverpig
[quote="TietoPredator"]
Nurmikon saa pelikentälle(kin) ainakin parilla eri tavalla:
1. Liimaa suoraan päälle valmista ruohomattoa, saa esim. pienoisrautatiekaupoista
2. levitä ohut kerros vedellä laimennettua Eri Keeperiä ja sirottele sitten päälle joko
a) valmista pussinurmea, maalaa tosin alusta ensin tummanvihreäksi tai -ruskeaksi maun mukaan
b) hiekkaa, maalaa ensin kokonaan tummanvihreällä ja sitten drybrush hieman vaaleammalla
quote]
[Boldaukset minun.]

Kannattaako se tehdä static grassilla vai modelling flock grassilla?!
Itse olen tekemässä pöytää ja kallistuin staticciin!

Lähetetty: Pe 26.03.2004 21:11
Kirjoittaja Large Target
Tällä hetkellä sitä "kätevää ruohoa" löytää alennuskorista (ainakin Helsingin Biltemasta). En muista nimeä muttä se kuuluu kipsisiin rakennus sarjoihin.

Lähetetty: La 27.03.2004 20:45
Kirjoittaja Tanen
tai ostaa ihan tohon tarkoitetun ruohomaton esim fantasiapelistä jos ei asu helsingissä. sen mitat on joko 120cmx120cm tai 240cmx120cm.