Sivu 1/2

Forge World reklamointi

Lähetetty: To 01.04.2004 09:06
Kirjoittaja Nscaalcn
Onkohan kenelläkään kokemusta huonolaatuisten tuotteiden palauttamisesta Forge Worldiin?

Itselläni on aiemmin ollut hyviä kokemuksia ko. firman tuotteista, mutta nyt tuli kyllä sen näköistä valua ettei sitä voi sulattaa. Asiaa ei tietysti paranna yhtään se, että osa osista oli myös katkennut postituksen aikana huonohkon pakkaamisen vuoksi.

Miten tällaisessa tilanteessa on Forge menetellyt? Osa tilauksesta jäi vielä jälkitoimitukseen, että jos pikaisesti toimisin, niin saattaisin saada uudet tavarat tilalle vielä niiden mukana?

Lähetetty: To 01.04.2004 09:13
Kirjoittaja Teräratas
Nappaa vaikka digikuvat kauheimmista kohdista, soita, valita, mailaa kuvat. Varsinkin valuvikoja on turha yrittää heidän kiistää, postitusvaurioita on vaikeampi todistaa, jos olet jo paketin hävittänyt.

Lähetetty: To 01.04.2004 10:17
Kirjoittaja Nscaalcn
Noiden katkenneiden osien kohtaloa on yllä vaikeata todistaa, koska pakkaus on aivan ehjä. Tosin katkennet osat ovat enintään 1mm paksuja ja niiden katkeamiseen on riittänyt se, että osat ovat "kolhiutuneet" toisiaan vasten paketissa.

Kyseessä on siis Epicin Vanquishereita, joista on rungosta sojottava lascannon katkennut poikki. Normaalisti tällainen olisi helposti korjattavissa, mutta nämä ovat niin ohuita, ettei liimaaminen tule oikein kyseeseen.

Lähetetty: To 01.04.2004 10:27
Kirjoittaja Teräratas
Nscaalcn kirjoitti: Kyseessä on siis Epicin Vanquishereita, joista on rungosta sojottava lascannon katkennut poikki. Normaalisti tällainen olisi helposti korjattavissa, mutta nämä ovat niin ohuita, ettei liimaaminen tule oikein kyseeseen.
Saanet toki pinnattua(taitaa pelkkää kiinni tökkääminen riittää) tilalle vaikka nuppineulan pätkän, jos nyt korjauspuuhiin joudut, reklamointiin tästä ei tietenkään ole apua...

Postin murjomiselle voi olla vaikea tehdä mitään, mutta jos valu on kauheaa, pitäisi sen kyllä olla riittävä peruste saada uudet figut tilalle. Epic skaalassa kun varmasti vähän pienempikin valuvika voi tuhota käytännössä koko modelin.

Lähetetty: To 01.04.2004 11:04
Kirjoittaja Nscaalcn
Maili lähti Forgeen. Katsotaan mitä vastaavat.

En usko, että noiden lascannoneiden tuhoutumisen syynä on niinkään postin murjominen, vaan huono pakkaaminen. Kaksi pientä minigrip pussia heiluu valtoimenaan pahvilaatikossa. Kyllä tuotteet olisi pitänyt pakata niin etteivät pääse liikkumaan paketin sisällä. Pienet resiini tankit kun eivät paina edes pakettinsa vertaa.

Lähetetty: To 01.04.2004 11:20
Kirjoittaja Druzhina Captain
En saanut aikaisemmin huonolaatuista tavaraa Forge Worldilta, mutta väärää on pari kerta tullut. Silloin ei tarvinnut tehdä muuta kuin lähettää mailia/emailia tai soittaa ja viikon parin päästä tilalle tuli oikea ilman lisäkustannuksia. Kaupan päälle sain pitää vahingossa tullutta.

Puolestani tällaisia vahinkoja voisi sattua enemmänkin ;)

Lähetetty: To 01.04.2004 11:59
Kirjoittaja Nscaalcn
Druzhina Captain kirjoitti:En saanut aikaisemmin huonolaatuista tavaraa Forge Worldilta, mutta väärää on pari kerta tullut. Silloin ei tarvinnut tehdä muuta kuin lähettää mailia/emailia tai soittaa ja viikon parin päästä tilalle tuli oikea ilman lisäkustannuksia. Kaupan päälle sain pitää vahingossa tullutta.

Puolestani tällaisia vahinkoja voisi sattua enemmänkin ;)
No niin, tämä oli sellaista tietoa jota halusinkin kuulla :)

Lähetetty: To 01.04.2004 19:20
Kirjoittaja swiftwind
Nscaalcn kirjoitti:
Druzhina Captain kirjoitti:En saanut aikaisemmin huonolaatuista tavaraa Forge Worldilta, mutta väärää on pari kerta tullut. Silloin ei tarvinnut tehdä muuta kuin lähettää mailia/emailia tai soittaa ja viikon parin päästä tilalle tuli oikea ilman lisäkustannuksia. Kaupan päälle sain pitää vahingossa tullutta.

Puolestani tällaisia vahinkoja voisi sattua enemmänkin ;)
No niin, tämä oli sellaista tietoa jota halusinkin kuulla :)
Itse olen valittanu valuvirheistä vain mainstream GWlle. He lähettivät ihan mailin perusteella ilman mitään nurinaa vaurioituneiden ja puutteellisten tilalle uudet. Tämä sekä UK että US GWllä. Mitä olen ison maailman foorumeita lukenut, niin Forgella on sama politiikka. Tulisi varmasti paljon kalliimmaksi ja hankalemmaksi heille tarkistaa noitten figujen kunto kuin vain lähettää kaikille valittajille uudet..

Lähetetty: To 01.04.2004 20:57
Kirjoittaja Archon Everhate
Forge on ainakin tähän mennessä toiminut viallisten osien kanssa paremmin kuin esim. Online Store. On riittänyt kun on pistänyt mailin jossa tilaus ja lähetys numerot ja lyhyt selvitys mikä vikana.

Lähetetty: Pe 02.04.2004 17:44
Kirjoittaja Blöö
eikös siltä voisi sitten huijata ylimääräisiä figuja?

Lähetetty: Pe 02.04.2004 17:55
Kirjoittaja Badruk ´eadsplitta
Jos se noin toimii mulle vois sitten alkaa ilmoitteleen noita tilaus numeroita ja tuotteita niin oon kiitollinen =) heheh

Lähetetty: La 03.04.2004 00:35
Kirjoittaja StaG
Eh... :/
Ei,ei.. EI! Ei edes leikillään kannata tuollaista sanoa, saatika sitten tosissaan harjoittaa. Jos yritys on valmis ottamaan tappiota noissa jotenkin viallisten tuotteiden tapauksissa hyvän asiakaspalvelun nimissä, niin sitä ei pitäisi kenenkään hyödyntää, taikka "Jumala" rankaiskoon häntä salamoillaan! (WTF? Uskovainen? Ehei....)

Lähetetty: La 03.04.2004 10:28
Kirjoittaja rampale
IGCaptainLegolas kirjoitti:Jos se noin toimii mulle vois sitten alkaa ilmoitteleen noita tilaus numeroita ja tuotteita niin oon kiitollinen =) heheh
Eiköhän se Forge tarkista, että on sinulle jotain ylipäätään lähettänyt.

Lähetetty: La 03.04.2004 17:05
Kirjoittaja ankara halla
rampale kirjoitti:
IGCaptainLegolas kirjoitti:Jos se noin toimii mulle vois sitten alkaa ilmoitteleen noita tilaus numeroita ja tuotteita niin oon kiitollinen =) heheh
Eiköhän se Forge tarkista, että on sinulle jotain ylipäätään lähettänyt.
Tottakai tarkistaa. Ja lähettävät uudet palikat samaan osoitteeseen kuin aikaisemmatkin (ainakin pitäisi, joskus menevät tosin pojilta laskutus- ja toimitusosoitteet sekaisin).

Omasta tilauksestani oli lantikan etuoven kiinnitys-sarana niin pahasti valuvirheellinen ettei suostunut asettumaan kunnolla saatikka avautumaan. Scannasin kuvan osasta ja pistin liitteeksi spostiin jonka lähetin forgelle. Vastasivat kahden tunnin sisään, että lähettävät välittömästi vielä ennen viikonloppua (oli perjantai) uuden palikan.
Kiitin ja kumarsin.

En usko, että olisivat pelkän spostin perusteella ainakaan noin ripeästi toimineet. Voi hyvin olla, että olisivat vaatineet viallista osaa takaisin (tai sitten ei, riippunee osasta) ilman kuvatodistetta valuvirheestä.

Lähetetty: Su 04.04.2004 00:57
Kirjoittaja Teräratas
Jep, minäkin vähän luulen, että jos vaikka 40k skaalan titaanin tuolta tilaa, ja valittaa että "tää on vähän valuvikainen", voi olla että jotain todistettakin tahtoisivat, kuten vaikka kuvan...

Toki epärehellinen mieleni keksisi hwlposti keinoja tuota hyödyntääkin, mutta onneksi äly sanoo, että jos pitää rikoksen tielle lähteä, ei bitsihuijaus ole sieltä kannattavimmasta päästä...

*Suunnitelma 9:n pariin. ...Jos käyttäisin kosmisia säteitä herättääksen ikaikki maapallon kuolleet ihmiskuntaa vastaan, saavutaisin maailmanherruuden helposti, voisin siis pakottaa forgen postittamaan minulle bitsejä ilmaiseksi... hmm.*

Lähetetty: Ke 07.04.2004 20:10
Kirjoittaja Nscaalcn
Hieman Forgen vastauksen tulo kesti, mutta sisältö oli sellainen kuin monet ovat jo kertoneetkin. Eli uudet palikat lähtevät tulemaan ja vanhat miscastit saa pitää.

Lähetetty: Su 25.04.2004 14:01
Kirjoittaja Gorge
Paljon tilaamisesta täytyy forgelta maksaa ?

Paljon olette yleensä tilanneet ?

(te olette kai tilanneet paikallisten kauppojen kautta?)

Lähetetty: Su 25.04.2004 17:25
Kirjoittaja Maedhros
O´sovah (nOOb) kirjoitti:Paljon tilaamisesta täytyy forgelta maksaa ?

Paljon olette yleensä tilanneet ?

(te olette kai tilanneet paikallisten kauppojen kautta?)
Nuo saat tietää n. suurinpiirtein Forge Worldin ja esim. Mustan Suden sivuilta. Ja ei sitä isoa tavaraa varmaan niin paljon tilata, mutta jos tilataan, kannattaa ottaa mukaan isompi porukka.

Lähetetty: Ma 26.04.2004 10:30
Kirjoittaja The Captain
Forgella on omat tuotekohtaiset pakkaus- ja toimituskulunsa, jotka selviävät kunkin tuotteen kuvauksesta. Esim. PKP:n kautta tilatessa hintaan lisätään kotimaan postimaksu.

Forgen kamaa löytyy hyllystä kolme wave serpentiä, Cobra superheavy, setti dreadnought-aseita marineille, ja nyt on tilauksessa muutama lantikan ovi sekä harkinnassa pre-heresy land raider. Sitä Thunderhawkia olen pitkään himoinnut, eli eiköhän semmoinenkin joskus mukaan ilmaannu, sille olisi jo paikkakin tiedossa kirjahyllyssäni.

Lähetetty: Ma 26.04.2004 15:54
Kirjoittaja Nscaalcn
Jos Forgelta suoraan tilaat, niin postikulut määräytyvät pitkälti tuotteen koon/painon mukaan. Esim. Epic tavaroissa kulut ovat aika pienet -> £2.00, jolla saa maksimissaan 10 pakettia Epic tavaraa. 40K tuotteilla posti -ja käsittelykulut ovat tietenkin aivan toista luokkaa, koska tuotteille kertyy kokoa ja painoa huomattavasti enemmän kuin parin gramman Epic tankeille. Muistaakseni Forgelta tulleen Epic lähetyksen päällä oli postimaksuna £1.00, joten se toinen punta menee siihen pussien ja kuplamuovin asetteluun laatikkoon.

Muiden liikkeiden kautta tilattaessa hintaan tulee varmaan lisäksi liikkeen oma edelleenlähetys jos olet ne postitse halunnut. Enpä usko, että esim. Musta Susi nyt postikuluilla hirmuisesti rahastaa.