Sivu 1/1

Redirecting charge

Lähetetty: Pe 16.04.2004 19:14
Kirjoittaja rampale
Vihollinen chargaa oman yksikköni kimppuun, joka valitsee fleen. Oma yksikkö pääsee vihollista kokonaan karkuun.

Eikös viholliselle tule nyt failed charge, jolloin sitä liikutetaan asiaan kuuluva matka? Entä voiko vihollinen nyt chargata sellaisiin yksiköihin, joihin se olisi voinut chargata ennenkin?

Minun käsitykseni on, että vihollinen voi chargata vain niihin yksiköihin, joihin chargaamiseni oma yksikköni esti. Nyt kun sitä ei ole tiellä, niin niihin voi chargata.

Mistä kohdasta tuo charge matka uuteen yksikköön sitten mitataan? Alkuperäisestä paikasta, vai failed charge -paikasta?

Lähetetty: Pe 16.04.2004 19:19
Kirjoittaja Ropetus
Vihollinen voi rynniä vain sellaiseen yksikköön, johon se ei ennen olisi päässyt (esim. Oli toisen ryhmän takana, siten ettei yksikkö nähnyt sitä tai asetettu siten, ettei yksikkö olisi pystynyt wheelaamaan se kimppuun paenneen yksikön ohi...). Matka uuteen kohteeseen mitataan alkuperäisestä paikasta, jossa yksikkö oli, sillä redirect ei ole mikään keino saada puolitoistakertainen rynnäköintimatka. Jos yksikkö ei pääse toiseenkaan ryhmään kiinni, tulee sille failed charge aivan normaalisti.