Sivu 1/1

Von Carstein suunnitelmia

Lähetetty: To 22.04.2004 21:40
Kirjoittaja joppu
Myrky raivosi Drakenhofin linnan ulkopuolella kun kalpea kasvoinen hahmo käveli pitkin linnan käytäviä. Hänellä oli ylleen musta paita, jossa oli punaista keskellä ja tumman siniset housut ja viitta. Mukanaan hänellä oli kahdenkäden miekka.

Soihtujen vaimea valo valaisi käytäviä kun tuo yksinäinen hahmo ohittu muutaman vartiossa olevan luurangon ja alkoi kavuta kierreportaita ylös.

Hän pysähtyi puiselleovelle, joka oli koristelu ja hän koputti siihen: "Sisään Franz" kutsui jylhä ääni sisältä.

Franz astui huoneeseen, jossa oli koristelu työpöytä jolla makasi paksu nahkakantinen kirja. Pöydällä oli myös kynttilä ja malja jonka sisällön Franz haistoi, se oli verta.

Upealla tuolilla istui komea mutta kalpea hahmo jolla oli yllään purppura paita ja musta viitta. Hänen kädessään oli sauva, jossa oli pääkallon kuva ja nahkasiivet. vasemmalla puolella häntä oli iso musta miekka.

"Tulit kun kutsuin sinut, se on hyvä" sanoi tuo tumma hahmo Franzille joka kumartui herransa eteen. "Oi, suuri vampyyri valtias, Sylvanian herra" Franz aloitti. "Kuinka olisin voinut kieltäytyä kutsustasi" hän jatkoi.

"Olen saanut tietooni, että kaaos vakmistautuu hyökkäämään kuolevaisten kimppuun ja meidän pitää iskeä imperiumin selustaan kun se tapahtuu" sanoi tuo mystinen hahmo.

"Tietysti herrani, mitä haluat minun tekevän?" kysyi Franz. "Sinun on johdettava tiedustelu armeija niin pitkällä kuin mahdollista ja ilmoitat minulle kun kaaoksen invaasio alkaa, sitten me muut tulemme perässä ja iskemme" mystinen hahmo sanoi ja hörppäsi verta maljasta.

"Teen kuten haluat herrani ja varmasti sinusta tulee Vanhan Maailman herra ja onnistut siinä missä, jopa Vlad Von Carstein epäonnistui" Franz sanoi mutta tuo mystinen hahmo vaqin hymyili sillä hän tiesi miksi Vald Von Carstein oli oli epäonnistut sillä hän oli ollut osallisena tuossa tappiossa.

"Niin pian minä Mannfred Von Carstein hallitsen koko Vanhaa Maailmaa kuten pitääkin" sitten hän nauroi samalla kun Franz poistui huoneesta ja ajatteli, että hänen pitäisi käydä juomassa verta kun hänen teki niin mieli sitä.

Lähetetty: To 22.04.2004 21:50
Kirjoittaja Baurus
Ihan kiva pikku tarina, vaikka kirjoitusvirheitä olikin siellä täällä. Sitten tarina oli aika lyhyt. Ettei vain olisi prologiksi tarkoitettu...

Lähetetty: To 22.04.2004 22:00
Kirjoittaja Rune
Prologin omainen, mutta ajatus toimi hienosti. Kirjoitusvirheitä huomasin kyllä, ja pienellä lihavoittamisella tarinaan olisi saanut pituutta, ja kappalejakokin olisi ollut hieman enemmän järkeenkäypää. Mutta kyllä minä tätä kehtasin lukea, ja katsotaan nyt mitä Franzsta tulee myöhemmin. ;)

Lähetetty: Ma 26.04.2004 16:03
Kirjoittaja Aco
Joppu kirjoitti:Myrky raivosi..
Tuo kohta oli kyllä kaiken huippu :D Olin kuolla nauruun, mutta olenpahan ainakin vielä hengissä.

Itse tarinaan: Mukavaa pikkuluettavaa, kirjoitusvirheistä huolimatta. Kuvailua voi lisätä mielensä mukaan, ja teksistä saa sujuvampaa yhdistelemällä lauseita. Aika lyhyt oli, jatkoa jäin kuitenkin odottelemaan. Mitenhän sinä kirjoitat taistelut? Tuohon haluan vastauksen, ja toivottavasti saamme seuraavassa osassa jo vähän mäiskintää. Kappalejako oli omaperäinen, eli äläpä vaihda sitä. Olen tässä asiassa eri mieltä kuin Rune ;)
Franz poistui huoneesta ja ajatteli, että hänen pitäisi käydä juomassa verta kun hänen teki niin mieli sitä.
Tuo ei oikein sopinut vakavahenkiseen tarinaan :)

Lähetetty: Ma 26.04.2004 20:00
Kirjoittaja joppu
Olen yleensä kuvannut taistelut ilman suurempia kuvailuja mutta aijon korjata tuon puutteen seuraavassa tarinassa.