Sivu 1/1

Ropecon

Lähetetty: Ma 03.05.2004 18:47
Kirjoittaja ChildGamez
En nyt sit tiiä kuuluisiko tämä tuonne turnaus puolelle. Jos kuuluu niin etukäteis anteeksi pyyntöni mode sedilt.
Eli voisiko joku selventää minulle millainen se Ropecon on? Missä se järjestetään? Miten sinne pääsee (ilmottautuminen?)? Ja mitä kaikkee siellä järjestetään/tapahtuu? Suoria linkkejäkin vain jos sillä sattuu olemaan sivut, jossa selvennetään. -kiitos

Lähetetty: Ma 03.05.2004 18:48
Kirjoittaja Oberon
http://www.ropecon.fi ja sieltä sitten edelliset tapahtumat tms linkkiä pitkin löytyy kaikkea kivaa...

Lähetetty: Ma 03.05.2004 18:51
Kirjoittaja Maedhros
Ja voithan aina (vai voiko :roll:) kysyä asioista, jotka liittyvät 'Coniin jotenkin, nuorelta (itseäni vanhemmalta) neitokaiselta nimeltä Ninnu. Käyttäjänimihän on kaikille tuttu Ninnu ;).

Lähetetty: Ma 03.05.2004 18:55
Kirjoittaja Ninnu
Voi kysyä, mutta ennen conia tulee nettisivuille tietoa tapahtumasta (ja teidotan figutapahtumia myös sotavasaraan). Ohjelma aikatauluineen on perinteisesti ollut sivujen tärkeintä antia. :-)

Lähetetty: Ma 03.05.2004 18:56
Kirjoittaja ChildGamez
Joo kiitos linkistä. Mutta varmaankin vähäisen älyni vuoksi en vieläkään tajuu. Kun nyt en tiedä juurikaan mitään Ropeconista, niin onko kyseessä jokin tapahtuma, johon maksat itsesi sisälle ja sit järjestätte paikanpäällä porukoissa pelejä vai häh? Onko ne turnaukset ym. etukäteen sovittuja? Jos ovat, missä niihin ilmottaudutaan? Apua mää en vain tajua ;)

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:10
Kirjoittaja weis
Joo tommosella meiningillä siellä varmaan ollaan ja onkai siellä jotain larppaausta yms hippeilyä :)

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:21
Kirjoittaja Teonanacatl
Ja kyllähän siellä käytävissä vaikka mitä haltioita ja örkkejä pompiskelee. ;)

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:46
Kirjoittaja Day
Siis rautalangasta väännettynä ropecon on noin kolmesta neljääntuhanteen kävijää vetävä vuosittainen tapahtuma. Ropecon järjestetään tavallisesti Dipolissa, Espoon Otaniemessä ja se kestää kolme päivää. Tyypillisesti koko viikonlopun lippu on maksanut 20e, yhden päivän lippu 10e. Lipun ostaja saa rannekkeen, jolla dipoliin pääsee sisään.

Ropeconissa on paljon erilaista ohjelmaa: esitelmiä, pelejä, turnauksia ja niin edelleen. Figupelit ovat vain yksi osa-alue, muut suuret osa-alueet ovat korttipelit, lautapelit, roolipelit ja larpit. Con jatkuu tyypillisesti kellon ympäri, vaikkakin järjestettyä ohjelmaa on tyypillisesti vain aamukymmenen ja puolenyön välisenä aikana. Toki conissa saa tehdä muutakin kuin osallistua järjestettyihin tapahtumiin, usein ihmiset tulevat coniin myös tapaamaan tuttujaan (siellä kun ovat kaikki) ja pelailemaan uusien - tai tuttujen - ihmisten kanssa.

Figupeliohjelmaan kuulunee tänä vuonna ainakin 40k turnaus, maalaus- ja sculptausopetusta ja muuta pientä kivaa - ohjelma ilmestyy ropeconin sivuille yleensä reilua kuukautta ennen tapahtumaa. Kuten Ninnu jo totesi, hän varmasti ilmoittelee tarkemmin jahka hän tietää jotain.

Selvittikö yhtään, ChildGamez?

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:51
Kirjoittaja ChildGamez
Kiitos Day! Selvensi todellakin ja kiitos, että jaksoit vääntää rautalangasta. Nyt tulikin hirmuinen himo osallistua tähän tilaisuuteen. Ikärajaa tuskin on (tyhmä kysymys1). Mitä Larp meinaa (tyhmä kysymys2)?

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:55
Kirjoittaja tneva82
LARP=roolipeliä missä itse olet hahmosi, eli siis live roolipelaamista. Tiedä sitten miten toimii, en ole itse mokomaan osallistunut.

Lähetetty: Ma 03.05.2004 19:57
Kirjoittaja Froggy
Vastaus tyhmään kysymykseen2 löytyy tuolta:
http://www.larp.fi/wiki/Mitalarppaaminenon/

Lähetetty: Ma 03.05.2004 20:06
Kirjoittaja Matti
ChildGamez kirjoitti:. Ikärajaa tuskin on (tyhmä kysymys1).
En usko, että RoPeCon -03:en linjasta poiketaan ja silloin oli näin:
RoPeCon -03 sivut kirjoitti:Ropeconiin ovat tervetulleita kaiken ikäset. Muutamissa yksittäisissä ohjelmanumeroissa, esimerkiksi roolipeleissä, saattaa kuitenkin olla ikäraja ohjelman sisällön vuoksi. Tästä ilmoitetaan ohjelmassa kyseisen ohjelmanumeron kohdalla.
Figu-tapahtumissa ei tietääkseni ole ollut ikärajaa koskaan.

Lähetetty: Ma 03.05.2004 20:11
Kirjoittaja Eraphion
Rafla oli ainakin k-18 klo 18 jälkeen viime vuonna..

Lähetetty: Ma 03.05.2004 20:20
Kirjoittaja chokka
ChildGamez kirjoitti:Kiitos Day! Selvensi todellakin ja kiitos, että jaksoit vääntää rautalangasta. Nyt tulikin hirmuinen himo osallistua tähän tilaisuuteen. Ikärajaa tuskin on (tyhmä kysymys1). Mitä Larp meinaa (tyhmä kysymys2)?
Kait se meinaa että Live Action Role Playing. En ole itse aivan varma.

Lähetetty: Ma 03.05.2004 20:28
Kirjoittaja Ari
Chokka_ kirjoitti:Kait se meinaa että Live Action Role Playing. En ole itse aivan varma.
Oikeassa olet, vaikka Larppaajat ottavatkin välillä päähän, ovat ne täysin harmittomia mikäli vain mukailet niiden käsityksiä maailmasta. Tämä pitää muistaa erityisesti jos satut keskelle Vampire larppia, Älä missään nimessä paljasta olevasi normaali ihminen! (No offence larppaajat ;))

Lähetetty: Ti 04.05.2004 08:43
Kirjoittaja Zyder
Ari kirjoitti:
Chokka_ kirjoitti:Kait se meinaa että Live Action Role Playing. En ole itse aivan varma.
Oikeassa olet, vaikka Larppaajat ottavatkin välillä päähän, ovat ne täysin harmittomia mikäli vain mukailet niiden käsityksiä maailmasta. Tämä pitää muistaa erityisesti jos satut keskelle Vampire larppia, Älä missään nimessä paljasta olevasi normaali ihminen! (No offence larppaajat ;))
Niimpä... *potkii boffereita nopeasti kaappiin ja heittää viininpunaisen kaapunsa niiden päälle ja sulkee kaapin oven*

Ei me mitään pahaa tehdä... *tule tänne vaan, ei tää pitkään satu* =)