Sivu 1/1

Skinkeistä

Lähetetty: To 20.05.2004 22:03
Kirjoittaja Qhayshu
Niin eli on jäänyt vähän epäselväksi se skinkkien special rule vesi-objekteilla olemisesta. Eli onko se niin että jos skinkit deployataan esim.suolle niin silloin niitä ainoastaan ei nähdä? Ja jos vastustajan unitti tulee samalle suolle niin nähdäänkö skinkit silloin? Jos ei niin eikö niitä vain voi ollenkaan nähdä? Kiitokset jo etukäteen vastanneille.

Lähetetty: Pe 21.05.2004 02:39
Kirjoittaja Rutabaga
Tuo näkeminenhän on vain silloin käytössä kun skinkkejä deployataan scoutteina. Itse pelin aikana ne näkyvät normaalisti, mutta saavat toki sen light coverinsa sieltä. (Scouttien käyttämisestä lisää ohjekirjan sivulla 270)

Lähetetty: Pe 21.05.2004 09:48
Kirjoittaja Qhayshu
Halusin nyt lähinnä saada selville sen, että kun unit deployataan vesi-objektiin ja sitä ei nähdä niin eikö sitä nähdä edes tuuman päästä viereltä?

Lähetetty: Pe 21.05.2004 14:11
Kirjoittaja The Scientist
Qhayshu kirjoitti:Halusin nyt lähinnä saada selville sen, että kun unit deployataan vesi-objektiin ja sitä ei nähdä niin eikö sitä nähdä edes tuuman päästä viereltä?
Periaatteessa hiemankin suuremmat vesialueet luokitellaan Impassable Terrainiksi, jonka läpi ei liikuta saatika sen sisällä. En näin ilman kirjaa osaa sanoa, blokkaako vesi LoSin, mutta jos blokkaa, niin sitten ei vedestä näe myöskään ulos.

Skinkeillä kuitenkin on erikoissääntö, joka laskee vesialueet open gronudiksi, ja saavat siitä vielä Soft Coverin.
Lisäksi skouttaavat skinkit lasketaan olevan LoSin ulkopuolella kun ovat 2" päässä vedestä.

Lähetetty: Pe 21.05.2004 14:31
Kirjoittaja Ropetus
Elanthor kirjoitti:Lisäksi skouttaavat skinkit lasketaan olevan LoSin ulkopuolella kun ovat 2" päässä vedestä.
Tarkoitit varmaan 2" veden reunasta alueen sisällä, eikä 2" päässä lätäköstä.

Lähetetty: Pe 21.05.2004 14:35
Kirjoittaja The Scientist
No sitähän minä. Hupsu typo.

Lähetetty: Pe 21.05.2004 15:53
Kirjoittaja jullevi
Qhayshu kirjoitti:Halusin nyt lähinnä saada selville sen, että kun unit deployataan vesi-objektiin ja sitä ei nähdä niin eikö sitä nähdä edes tuuman päästä viereltä?
Huomaa Rutabagan vastaus! Vesi ei blokkaa lossia, skinkit ei ole oikeasti piilossa! Skinkit väh. 2" vesialueen reunasta/rannasta "counts as" olevan piilossa vain ja ainoastaan scouttimista varten (scoutit täytyy deployata piiloon). Aikuisten Oikeesti (tm) skinkit kuitenkin näkyvät vedestä aivan normaalisti - niitä voi esimerkiksi heitellä kävyillä ja paiskoa tulipalloilla, koska ne oikeasti näkyvät kuin vettä ei olisikaan.