Sivu 1/1

Slannien taikomisesta

Lähetetty: Ma 24.05.2004 13:14
Kirjoittaja Qhayshu
Eli haluasin vain varmistaa, että kun vaikka 2generation slanni taikoo esim.fire balin yhdellä nopalla, josta tulee tulokseksi 1, mutta slanni saa vielä ne yhden nopan ja yhden tulokseen lisäksi, jolloin taika voisi niiden avulla vielä onnistua.
Mutta säännöissähän sanotaan, että mikään taika ei voi onnistua jos tulos on 1 tai 2 ennen mitään bonuksia. Eli eikös se sama juttu ole myös slannin taioissa?

Lähetetty: Ma 24.05.2004 13:15
Kirjoittaja Reclaim
tietääkseni yhellä nopalla ei voi taikoa

Lähetetty: Ma 24.05.2004 13:21
Kirjoittaja Qhayshu
Reclaim kirjoitti:tietääkseni yhellä nopalla ei voi taikoa
Tätä en tiennytkään.

Lähetetty: Ma 24.05.2004 13:22
Kirjoittaja tneva82
Et tiennyt koska se ei pidä paikkaansa. Minimimäärää ei ole, maksimi on.

Lähetetty: Ma 24.05.2004 13:24
Kirjoittaja Qhayshu
tneva82 kirjoitti:Et tiennyt koska se ei pidä paikkaansa. Minimimäärää ei ole, maksimi on.
No sitä vähän minäkin.

Re: Slannien taikomisesta

Lähetetty: Ma 24.05.2004 14:19
Kirjoittaja Deetwo
Qhayshu kirjoitti:Mutta säännöissähän sanotaan, että mikään taika ei voi onnistua jos tulos on 1 tai 2 ennen mitään bonuksia. Eli eikös se sama juttu ole myös slannin taioissa?
Slannilla kun heität ylimääräisen nopan niin sillon taika on taiottu kahdella nopalla, samanlailla kuin suoraan käyttäisit kaksi paitsi että se toinen on ilmainen...
Bonuksilla tässä tilanteessa tarkoitetaan varmaan +1 to casting roll tyyppisiä juttuja.

Tosin ihan loogista sekin voisi olla että sitä kakkosnoppaa ei laskettaisi.. En tosin usko. Go figure.

Lähetetty: Ma 24.05.2004 14:20
Kirjoittaja The Scientist
Olet tainnut ymmärtää väärin.

Lukaiseppas s.136, kappale Minimum 3 to Cast.
"No matter how powerful a Wizard might be, he cannot cast a spell where the total of the dice is less than 3. A result of 1 or 2 is always considered a failure, despite of any modifiers."
Itse tulkitsen sen siten että, jos noppien lopullinen tulos on yksi tai kaksi ei taika onnistu. Jos vaikka heittäisit sen Slannin extranopan, ja saisit toisen ykkösen, ei taika silloin onnistuisi. (Silloinhan Slann kärsii myös Miscastin.)

Toivottavasti ymmärsit, tuon kappaleen voi kieltämättä tulkita eri tavoin.

Edit: Kyllä se käsin lainaaminen vie paljon aikaa...

Lähetetty: Ma 24.05.2004 14:28
Kirjoittaja Deetwo
Elanthor kirjoitti:Itse tulkitsen sen siten että, jos noppien lopullinen tulos on yksi tai kaksi ei taika onnistu. Jos vaikka heittäisit sen Slannin extranopan, ja saisit toisen ykkösen, ei taika silloin onnistuisi. (Silloinhan Slann kärsii myös Miscastin.)
Mutta sitten taas...

"This is true regardless of any bonuses that might apply in any form, whether from a magic item or some other source"

Eli taas, Go figure... :D

EDIT: Toinen tilanne on myös sitten power stone... jos heittää vaikka ykkösen normaalinopalla ja kaksi muuta noppaa vaikka kaksi kutosta.. mitä tapahtuu? :)

Lähetetty: Ma 24.05.2004 16:25
Kirjoittaja jullevi
Elanthor kirjoitti:Itse tulkitsen sen siten että, jos noppien lopullinen tulos on yksi tai kaksi ei taika onnistu. Jos vaikka heittäisit sen Slannin extranopan, ja saisit toisen ykkösen, ei taika silloin onnistuisi. (Silloinhan Slann kärsii myös Miscastin.)
Alleviivaisin vielä sanan noppien. Myös Slannin taikoessa lopullinen tulos syntyy nopista (mukaanlukien mahdollinen ylimääräinen) + bonuksista.

Tulkitsisin siis, että slannin viskomien noppien tulos pitää olla vähintään 3 että cast roll voisi olla hyväksytty. Käytännössä tällä on merkitystä vain yhdellä nopalla yritetyissä taioissa, joihin slann ei siis käytä lisänoppaansa. Kahdella nopallahan tulee tulokseksi väkisinkin 3+ tai miscast, ennen modifierejä tai boonuksia.

Slannin ylimääräinen noppa ymmärtääkseni lisätään muihin, jolloin muodostuu "the total of the dice" , jonka tulee olla vähintään 3. Noppa se ylimääräinenkin on.
Deetwo kirjoitti:Toinen tilanne on myös sitten power stone... jos heittää vaikka ykkösen normaalinopalla ja kaksi muuta noppaa vaikka kaksi kutosta.. mitä tapahtuu?
Power Stone nopat heitetään castin rollin ohessa, joten ne lasketaan "the total of the dice"en. Mainitsemassasi tilanteessa taika onnistuisi normaalisti (mikäli casting value 13 tai alle eikä muita humpuuki miinuksia ole), ja vastustajan pitäisi heittää vähintään 13 dispellatakseen (Power Stonea käytettäessähän ei voi tulla Irresistible Forcea).