Sivu 1/2

Black Templareita

Lähetetty: Ke 02.10.2002 18:11
Kirjoittaja FinKiller
Tässä olisi muutama maalaamani Black Templari. Mitä mieltä olette? Mitä pitäisi parantaa?

http://kotinetti.suomi.net/ham.laurila/btsquad.jpg
http://kotinetti.suomi.net/ham.laurila/dread2.jpg
http://kotinetti.suomi.net/ham.laurila/predator.jpg

Menee vähän off-topiciksi, mutta tässä vielä eräällä 3d-mallinnusohjelmalla tekemäni Imperial Eagle: http://kotinetti.suomi.net/ham.laurila/ ... eagle2.jpg

Lähetetty: Ke 02.10.2002 18:30
Kirjoittaja [Luoja]
Todella tyylikkäitä. Nuo ruskeat baset vaan hämää hieman.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 18:34
Kirjoittaja naulapaa
tosi hienoja marineita :o

Lähetetty: Ke 02.10.2002 18:42
Kirjoittaja Machiavelli
Todella tyylikkäitä!
Jotenki mun silmään pistää se ettei noissa oo paljon yhtään värejä... Ainakin se tankki oli sellanen pelkka metalli :mrgreen: mut enpäs kyl ala sen enempää saarnaamaan ku en oo ite tikullakaan koskenu 40k suuntaan. Mut silti kyllä noissa silmä lepää :)

Lähetetty: Ke 02.10.2002 18:43
Kirjoittaja FinKiller
[Luoja] kirjoitti:Todella tyylikkäitä. Nuo ruskeat baset vaan hämää hieman.
Noita baseja ei ole vielä maalattu kunnolla. Hiekan värisiksi jäävät kyllä, mutta highlightaus tekee niistä paremman näköisiä.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 19:48
Kirjoittaja Vega
tota tolle tankille voisi kyllä laittaa pari logoa. Ku se musta näyttää aika tylsältä. Mutta ei nyt pidä mitään tekemään jos se itseä tyydyttää. Mutta kun kommenttia halusit. Marat on kyllä todella tyylikkäitä. Eipä niissä ole paljoa mitään sanomista.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 20:36
Kirjoittaja Matti N
Todella tyylikkäitä on kyllä. Hyvä ettei ne baset jää noin tummiksi koska se pisti heti silmään :)

Yks mitä ehdottaisin heti on pistää ne BT ristit olkapäihin, koska ne tekis nuo heti paljo BT:mäisimmäks.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 20:40
Kirjoittaja Kharon
Muut-kuin-vihreän-väriset baset kunniaan! Ei niitten aina tarvitse olla vihreitä.

Hienoilta muuten näyttää. Hienot highlightit... tuo mustan maalaaminen on meikäläisestä ainakin aika tuskaa ja olet kyllä hienosti hoitanut homman.

Mutta joo, kuten Week-ender sanoi, ristit olkapäihin.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 20:55
Kirjoittaja Zarathustrian
Tuo Tankki on todella hieno, varsinkin nuo mustan highlitet.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 21:22
Kirjoittaja Ketku
Joo elikkä palautetta ukot oli hyvin maalattu mutta sitten ne Dredin jalat ei napannu oikeen samoin kuin sen tankin ulkonäkö nimittän siinä tankissa sais olla valkosta ainakin ristien muodossa.Highlitet on onnistunu hyvin.

Re: Black Templareita

Lähetetty: Ke 02.10.2002 21:45
Kirjoittaja Northen
Nätit ja terävät highlightit, hienoja ukkoja siis. Tosiaan tuo tankki kyllä vaatii logoja, dredin polvi armorit voisi myös koristella templarien risteillä.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 22:48
Kirjoittaja FinKiller
Weekender kirjoitti: Yks mitä ehdottaisin heti on pistää ne BT ristit olkapäihin, koska ne tekis nuo heti paljo BT:mäisimmäks.
Jeps, samaa olen itsekin miettinyt. Probleema on vain, että ne on mielettömän hankala maalata symmetrisiksi. Helpompi vaihtoehto olis käyttää niitä Gw:n transfereita, mutta ne kiiltelevät ikävästi. Voisihan tietysti pistää sitten mattalakkaa päälle, jos se sitten auttaisi... Tilasin Gw:n nettikaupasta läjän niitä metallisia BT-shoulderpadeja, joissa on risti kohokuvana. Niitä aion käyttää seuraavaksi.

Lähetetty: Ke 02.10.2002 22:50
Kirjoittaja Matti N
Ne menee kyl ihan hyvin ne transferit, kun eka lakkaa sen kiiltäväks sen pohjan, sitten pistää sen transferin, sitte lakkaa taas kiiltäväks ja sit mattalakka. Vähä hankala mutta pitäis toimia, ainakin periaatteessa.

Itellä vaan menee vähä miten päin vaan ku leikaan aina kaikista transfereista ne läpinäkyvät osat niin tarkasti pois..

Edit: nyt vasta huomasin tuon Imperial Kanakotkan.. aika siisti ;)

Lähetetty: To 03.10.2002 11:12
Kirjoittaja bonesripper
Noi näyttää just siltä ku black templareiden pitääkin. Tosin lisäisin vielä niihin olkatoppauksiin jotain detaljeja. Näyttää vähän ykstoikkoselta kun kaikilla on vaan transferit niissä. Sellaset Matt Huttsonin (meniköhän nimi oikein :) käyttämän "kirjotukset" on aika makeita. Vetää toppauksiin sellasia viivoja, jotka näyttää kirjotukselta. Tulee niistä perusäijistäkin aika paljon makeemman näkösiä.

Lähetetty: To 03.10.2002 16:17
Kirjoittaja FinKiller
bonesripper kirjoitti:Sellaset Matt Huttsonin (meniköhän nimi oikein :) käyttämän "kirjotukset" on aika makeita. Vetää toppauksiin sellasia viivoja, jotka näyttää kirjotukselta. Tulee niistä perusäijistäkin aika paljon makeemman näkösiä.
Joihinkin mariineihin noiden kuvien ottamisen jälkeen olen niitä kirjoituksia maalannutkin. Varsinkin eräs mariinikersantti onnistui aika hyvin. Kunhan saan jostain digikameran lainaan niin pitää napsia muutama kuva lisää.

Lähetetty: To 03.10.2002 17:39
Kirjoittaja Killu
Kharon kirjoitti:Muut-kuin-vihreän-väriset baset kunniaan! Ei niitten aina tarvitse olla vihreitä.
ei todellakaan :D :D :D

Lähetetty: To 17.10.2002 15:50
Kirjoittaja Arpinaama
Niin miten noita inhottavii ääriviivoja saa hyvin noille jatkille/tankeille. millä sä teet niitä? Kuis kauan sulla menee? Ite käytän hammastikkua :lol:.

Mun baset noissa ukoissa on myös ruskeet paitsi, että niissä joissakin ukkojen baseissa (siis useimmissa) on semmonen pieni kiva ruoho tuppo.

Lähetetty: Ma 21.10.2002 00:23
Kirjoittaja Albiino Peikko
Miksenhän mä saa noita linkkejä toimimaan?
Olisi kyllä kiinnostavaa nähdä että minkälaista jälkeä muut on saanu Templareihin!
Ittelläkin on Templareita maalissa kunha saisi joskus kuvia nettiin.

Lähetetty: Ke 23.10.2002 00:28
Kirjoittaja FinKiller
Brother Arnos kirjoitti:Niin miten noita inhottavii ääriviivoja saa hyvin noille jatkille/tankeille. millä sä teet niitä? Kuis kauan sulla menee? Ite käytän hammastikkua :lol:.
Otan mahdollisimman vähän maalia pensseliin ja maalaan pensselin reunalla, en kärjellä(hankala selittää...). Ainakin mulla tulee monesti virheitä noita mariinin panssarin reunoja maalatessa, mutta sitten vaan Chaos Blackilla korjailee vähän. Meneehän noissa highlighteissa aika reippaasti aikaa, mutta lopputulos on ainakin minusta paljon parempi kuin pelkkä musta.

Lähetetty: Ke 04.12.2002 18:39
Kirjoittaja Winnie
Jea jea NAAH!