Sivu 1/2
Ig vs Necrons
Lähetetty: Ma 07.06.2004 01:21
Kirjoittaja Poerisija
Eli mitäs teen näille? Tuolla oli joku threadi, mutta siinä ei ollut mitään järkevää :/
Toimisiko jos ampuisi kunnes necrot ovat 12" päässä ja sitten heittäisi sata kaartilaista + komentoryhmät syliin?
Edit: Pelaan siis ig:llä. Jos joku ei tajunnut.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 02:07
Kirjoittaja daider
ammu lascannoneilla ja paljon...
pudota monoliitti mahdollisimman kaukaa...
Leman Russit ovat kivoja...
lähiksessä otat kuonoosi ilman fistejä ja power weaponieta, joita et saa tarpeeksi.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 09:19
Kirjoittaja Valhalla
Russit kaatavat necruja hyvin... Tipautat lascannoneilla monoliitin, sen jälkeen kohdistat kaiken tulen Warrioreihin, niin phase out on vain ajan kysymys. Olen joskus käyttänyt myös chimeraa, jossa on heroic senior officer ja comissaari powerwepoilla varustettuna ( plus ne neljä roskakaartilaista, niistä kahdella taisi silloin olla plasmagun.) Ajoin sen necruja vastapalloon ja ne menivät läpi 12 warrusta ja lordista orbilla, warscythellä ja destroyer bodyllä.
Jos vastustajalla on c´taneja, niin sitten rattlingit kehiin. Ei ole minua vastaan Nightbringer päässyt koskaan lähitaisteluun. Oikeastaan ainoa necroneiden todellinen uhka IG:lle on monolith, onneksi niitä ei useasti ole yhtä enempää armeijassa.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 12:10
Kirjoittaja Henri Ketonen
Ota ainakin yksi indirecti firellä varustettu basilisk, jolla koetat tipauttaa Destroyerit linjojen takaa. Destrot tekevät Leman Rysseistäsi selvää eivätkä peruskaartilaisetkaan oikein niitä kestä.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 12:32
Kirjoittaja Grim
Ja jos vastustajalla on wraitheja, niitä vastaan ei kannata lähistellä varsinkaan command squadilla, koska S6 instakillaa johtajasi... wraithit tippuvat aika helposti lasgun- tuleen, joten massaa niskaan.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 14:34
Kirjoittaja Sopuli
jos mono pääsee 12" päähän noin viidestä ryhmästä on pelisi melkein pelattu. ig general voi kertoa hiukan yksityis kohti siitä kun minä siihen monoliitillä leijuin ja ammuin...
destroyerit kannattaa tiputtaa heti, ne tekee mukava jälkeä ketävastaan vaan ja jos warrioreita tulee lähelle niin rynnäköi ite älä anna niitten rynnäköidä. lemanit ja muut ordance tankit hull downniin ja muista että oikeastaan jokainen necroni pystyy tuhoamaan tankin ampumalla(gauss-ase sääntö). sinä olis jotain
Lähetetty: Ma 07.06.2004 15:01
Kirjoittaja Jake
sopuli kirjoitti:...rynnäköi ite älä anna niitten rynnäköidä.
En mä ainakaan lähtis necroneilla rynnäköimään, koska nehän ei saa WBB:tä jos ne on rikottu lähiksessä
Lähetetty: Ma 07.06.2004 15:05
Kirjoittaja daider
saa, vain jos ne tapetaan power weaponeilla ja/tai S >=2*T aseilla...
ja senkin voi kumota orbilla
paitsi jos hakkaa porukan niin hajalle ettei 6" sisällä ole yhtään ehjää samaa tyyppiä...
Lähetetty: Ma 07.06.2004 15:11
Kirjoittaja VD
Jake kirjoitti:sopuli kirjoitti:...rynnäköi ite älä anna niitten rynnäköidä.
En mä ainakaan lähtis necroneilla rynnäköimään, koska nehän ei saa WBB:tä jos ne on rikottu lähiksessä
Saa saa. Ja sehän se onkin epämiellyttävää, "kasa maarineita eri LD:llä ja hinnalla jotka saavat vielä mahdollisuuden tulla takaisin 4+:lla"
Tosin tuonhan estää power wepoilla ja instakillillä.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 15:46
Kirjoittaja Jake
Ihan tosi? Jee jee!
Lähetetty: Ma 07.06.2004 16:45
Kirjoittaja Henri Ketonen
Kokeiles muuten ottaa Sentinelejä. Necronit pystyvät kyllä ampumaan ne hetkessä tinapaperiksi mutta sitten taas toisaalta en minä ainakaan ampuisi 150 - 250 pisteen Destroyereillä mitään 40 pisteen Sentineliä varsinkin kun varmaan Leman Russ tai pari on näkyvillä... Sitten vain jumitat Necrot lähikseen Sentinelillä tai parilla, eivät ne sitä kovin todennäköisesti lähärissä riko ja joutuvat ehkä veilaamaan ne pois. Sentinelit ovat muutenkin aika päteviä jumittajia kun maksavat niin mitättömän vähän pisteissä.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 17:18
Kirjoittaja Sopuli
että kyllä minä ainakin rynnäköin necroneilla jos on vastassa joku kaartilais porukka ihan vaan taskulampuilla
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:07
Kirjoittaja Poerisija
Hmm, kylläpä tuosta jotain keksisi. Listaksi ajattelin tuota mikä on tuolla Armeijalistat-osiossakin. Testaisin samalla myös turnaukseen. :/
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:20
Kirjoittaja Grim
sopuli kirjoitti:että kyllä minä ainakin rynnäköin necroneilla jos on vastassa joku kaartilais porukka ihan vaan taskulampuilla
Necronien huono lähismaine johtuu surkeasta iniativesta, ja siitä että ne ovat parempia ampumaan. Siis tottahan tavallisten kaartilaisten kimppuun voi turvallisesti hyökätä, mutta on eri asia että kannattaako se, necron warrut tekevät nimittäin enemmän tuhoa ihan vaan ampumalla.
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:24
Kirjoittaja Nightbringer
Niin tekevät, mutta jos niillä jää seisoskelemaan ja ammuskelemaan vihollisten eteen, niin seuraukset eivät ole mukavia. Jos niillä Warrioreilla on pakko hönkiä vihollista päin, niin kyllä minä menisin loppuun asti, enkä jäisi ammuskelemaan lähietäisyydeltä.
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:33
Kirjoittaja Sopuli
ja jos vielä leman russi sattuu oleen lähellä ja näköetäisyydellä, niin silloin closis voi olla houkuttelevampi vaihtoehto, kuin pizza päänpäällä
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:38
Kirjoittaja Poerisija
Hitto, riittäkö kolme (plus kaksi russia) lascannonia monon tuhoamiseen? Ja sitten, heitän nuo russit hulldowniin jos vain mahdollista, mutta basiliskia ja sentinelejä ei ole. Mitä tilalle? On minulla yksi sentinelin malli, mutta, yksi on liian vähän. :///
Lähetetty: Ke 09.06.2004 18:55
Kirjoittaja Nightbringer
Aika paljon riippuu tuurista. Itse ammuin eilen Wave Serpentia kaksi kertaa Russilla ja kerran Basiliskilla ja enkä saanut sitä rikki. Pelattiin tosin preview säännöillä eli lätyn S puolittui kun reikä ei ollut tankin päällä.
Jos on varaa irrottaa Russi tuli Monoon, niin ampuisin, muuten harkitsisin tarkkaan.
Lähetetty: Ke 09.06.2004 19:02
Kirjoittaja Grim
Nightbringer kirjoitti:Niin tekevät, mutta jos niillä jää seisoskelemaan ja ammuskelemaan vihollisten eteen, niin seuraukset eivät ole mukavia. Jos niillä Warrioreilla on pakko hönkiä vihollista päin, niin kyllä minä menisin loppuun asti, enkä jäisi ammuskelemaan lähietäisyydeltä.
Mutta otapa huomioon että vihollisella saattaa olla muitakin kohteita kuin lähes hyödyttömiä guardsmenejä räiskivät warrut...
sopuli kirjoitti:ja jos vielä leman russi sattuu oleen lähellä ja näköetäisyydellä, niin silloin closis voi olla houkuttelevampi vaihtoehto, kuin pizza päänpäällä
...mikä koskee varsinkin leman russeja, jotka olisivat hyödyllisimillään lascannoneilla varustettuina räiskimässä monolitheja.
Lähetetty: Ke 09.06.2004 20:23
Kirjoittaja Poerisija
Tuota, ampuisin russien lascannoneilla korkeintaan hätätapauksessa (jos antitank-teamit eivät onnistu).
Hitto, autocannonit ja heavy boltterit ovat vielä suhteellisen turhia necroja vastaan.