Sivu 1/1
Miten warp blast uusien sääntöjen myötä?
Lähetetty: Ma 07.06.2004 22:45
Kirjoittaja tuoppi_n
Käytiin kaverin kanssa keskustelua tästä,mutta tultiin siihen tulokseen että kannattaa kysyä muilta
Eli jo otat warp blastin,niin voitko ottaa tämän toiseen kertaa ja ampua niillä samalla vuorolla?Warp blastin tiedoissa lukee että "
counts as a weapon...".Mutta kyseinen "voima" löytyy hive mind power - osiosta.Monstrous creature voi ampua kahdella asella uusissa säännöissä.Mutta luokitteletteko warp blastin aseeksi jolla voi ampua jonkun muun aseen lisäksi...?
Lähetetty: Ma 07.06.2004 23:05
Kirjoittaja Brightstar
Niin. Monstrous Creaturet saavat ampua 2 aseella samaanaikaan mutta mistä niitä semmoisia 'nideille hankitaan? TMC:t ja Monstrous Creaturet eivät ole meinaan sama asia. ja jos jotain vaihvistusta tälle asialle tarvitaan niinm veton IG codexin Xenos Fighter doktriiniin ja WH codexin Celestianeitten Celestial furyyn missä molemissa mainitaan TMC JA Monstrous Creature erikseen. näitten pohjalta voidaan päätellä aika helposti että nämä kaksi ovat eri asioita.
Terveisin "10min luulin jo Jumpack-tyyppejä hyviksi."
Lähetetty: Ma 07.06.2004 23:05
Kirjoittaja Deetwo
Warp blastia ei voi ostaa kahta kertaa.
Sillä voi kyllä ampua jonkin toisen aseen lisäksi uusilla mc säännöillä... Tietääkseni TMC on myöskin MC... esim. TARin mukaan.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 23:28
Kirjoittaja tuoppi_n
Kuinkas moni Monstrous creature pystyy edes hankkimaa kahta asetta?Niitä ei kovin montaa taija olla...Meikän mielee ei tuu nopeesti yhtään.Mutta en kyllä kaikkia varmasti tiedäkkään
Mutta suunnitelma kaatu heti alkuunsa,kun ei saanutkaan kahteen kertaan warp blastia...Olis ollu aika julma yhistelmä.
Lähetetty: Ma 07.06.2004 23:42
Kirjoittaja Deetwo
Kaaos saa kaksi ampuma-asetta. Ottaa demonic firen ja kai gunin esim

Ja sitten tyranidit tietysti...
Mutta muut eivät taida saada.
Lähetetty: Ti 08.06.2004 02:41
Kirjoittaja daider
squikkoth.... mut sen on pakko muutenkin ostaa monta asetta jos se on tosi iso...
Lähetetty: Ti 08.06.2004 16:43
Kirjoittaja Dr.Ido
Brighstar jos se tuolleen menisi niin eikös. TMC saisi vielä sitten valita itse mitkä ukot napsii porukasta pois jos TMC ja MC eivät ole sama asia?
Eikös TAR säännöissä kumottu tuo MC:n valinta tappo homma? Minusta tästä asiasta kinattiin joskus muulloinkin tällä foorumilla.
Meni vähän off topic, mutta melkein samaa asiaa koskee.
Lähetetty: Ti 08.06.2004 20:43
Kirjoittaja Uzi-99
Dr.Ido kirjoitti:Eikös TAR säännöissä kumottu tuo MC:n valinta tappo homma?
--- Ei kumottu. MCt eivät ole koskaan osanneet valkata.
ICt sen sijaan osasivat, vaan eivät osaa enää kiitos TARin.
Mutta koska TAR
ei muuta kodeksispesifisiä sääntöjä jollei erikseen mainita, niin TMC:t pystyisivät edelleen kohdentamaan hyökkäyksiä TARin alla.
Kannattaa tosin ottaa huomioon että jälkeenpäin tullut TAR Tactica sanoo että TMCtkään eivät kohdenna, ja uskon vakaasti että GW selventää tämän 4th Editionissa.
Eli ei kannata tällä hetkellä temppuilla tuon IC/MC/TMC-eron kanssa, vaan TMC = IC/MC TARin alla.
Itse en aio muuntaa Carnifexejäni aivan vielä kaksiaseisiksi... Odottaa että saa selvyyttä tilanteeseen. ^-^;