Sivu 1/1
Vievätkö flyerir rankit
Lähetetty: Ma 21.06.2004 22:52
Kirjoittaja Hollo
Eli flyerithän luokitellaan skirmishereiksi, että ne eivät veisi rankkeja tässä tapauksessa. Mutta miten on jos ryhmä tai yksinäinen fkyeri lentää kylkeen, menevätkö rankit?
Lähetetty: Ma 21.06.2004 22:53
Kirjoittaja Esgalsir
Jos Unit strena on yli neljä niin kai sitten yksittäinen örmö vie..
Näin olen ainakin itse tämän kuvitellut
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:09
Kirjoittaja Hollo
Hmm. Voisiko joku tarkentaa, tai korjata jos mahdollista? Ja miten esim. Pegasoksen unit str:n tietää? Vai onko se sitten se 1?
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:10
Kirjoittaja ErrSol
Unit of Flyers ei vie pois rankkeja lähitaistelussa, koska ovat skirmishereitä. Nämä yksiköt saavat silti Flank- tai Rear- bonuksen, jos niiden US on 5 tai yli.
Lentävät monsterit sen sijaan vievät pois rank-bonukset, jos niillä on vain tarpeeksi Unit Strenghtiä.
Ja miten esim. Pegasoksen unit str:n tietää?
Pegasoksen US on yksinkertaisesti sama, kuin sen Woundien määrä, kuten kaikilla muillakin monstereilla.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:11
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Tzeentchin Changebringerien US on 2, joten veikkaisin pegasusritarien omaavan saman US:n.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:12
Kirjoittaja Hollo
Mista sasin tietää esim. lohikiärmeksen, winged nightmare, hippogryffin, griffonin jne.. US:n?
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:12
Kirjoittaja Murhe
Skirmisherit eivät tunnetusti vie rankkeja, joten unit of flyerit eivät niitä vie. Sen sijaan yksittäinen lentäjä ei ole skirmisheri, joten esimerkiksi lohikäärme vie rankit. Monsujen Us on niiden woundien määrä. Pegasus knightien us on 2, mutta ne ovat unit of flyers.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:15
Kirjoittaja Hollo
Ok, kiitosta. Ja niillä ratsastavien woundit lisätään ratsun woundeihin, niin saadaan kokonaisuus US?
Mutta eikös fleyrit näe sen 360astetta että ne on kuitenkin hieman skirmishereitä.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:21
Kirjoittaja ErrSol
huussi kirjoitti:Ok, kiitosta. Ja niillä ratsastavien woundit lisätään ratsun woundeihin, niin saadaan kokonaisuus US?
Ei. Ratsastavalta characterilta lisätään vain characterin oma US, joka lähes poikkeuksetta on vain 1. Eli siis Dragon, jolla on 6 woundia, ratsastaa lordi, jolla on 3 woundia. US
ei ole 9 (6+3), vaan 7(6+1).
huussi kirjoitti:Mutta eikös fleyrit näe sen 360astetta että ne on kuitenkin hieman skirmishereitä.
Lentävät monsterit eivät omaa 360:n asteen LoSia, vain lentävät yksiköt. Lentävät monsterit kun eivät ole skirmishereitä.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:24
Kirjoittaja Hollo
Okei kiitos.