Sivu 1/1
Järkevä keskustelu kääpiöistä ja 40K:sta
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:26
Kirjoittaja Konrad von Richtmark
Ennenkun otatte esiin liekinheittimet, tämä EI ole perustelu miksi Squatit pitäisi saada takaisin 40k:hon omana armeijanaan.
Jos ajattelee fulfillisesti, mikä on todennäköisyys että kääpiöt kuolisivat sukupuuttoon Warhammer Fantasyn maailmasta (olettaen että Fantasyn ja 40K:n maailmat ovat sama, mikä oli tarkoitus aikaisempien edikoiden flufissa, ja mitä nykyinen fluffi ei ole kiistänyt mitenkään)? Voihan kääpiöiden valta murtua ja örkit ravata karakkien yli, mutta onhan Empiressä kääpiö-vähemmistöjä. Ja, sukupuuttoon tappaminen on julmetun vaikeaa hommaa, se vaatisi koko planeetan haravointia.
Siksi, eikös olisi sopivaa jos vaikka IG:llä olisi mahdollisuus lisätä riveihinsä jokunen pikku yksikkö kääpiöitä? 0-1 eliitti jonka käyttö vaatii kaksi doktriinia koska ne ovat niin harvinaisia. Olisivat hyviä kestämään lämää ja voisivat tuoda mukaan raskaita aseita, mutta olisivat hitaita ja kalliita.
Edit: Selvensin ensimmäistä lausettani ettei sitä ymmärrettäisi väärin.
Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:32
Kirjoittaja Perzzza
Asiaa puhut. Minä tässä olen aloittelemassa IGtä ja tuossa pöydällä on valmiina 16 kääpiöwarrioria, greeniä ja osia. Eli tulette sitten joskus näkemään kääpiöitä minun Left-Over-legioonassani
Käyttäkää mielikuvitusta! Antakaa vapaus mielelle

Lähetetty: Ma 21.06.2004 23:57
Kirjoittaja Hukka
Onhan niillä jo ratlingit, jotka ovat tosin puolituisia, mutta muistuttavat kääpiä. Ja ainahan voi tehdä ratling- yksikön, jossa ratlingien virkaa toimittavat kääpiöt. Tosin toughness 2 ei sovi (lue: kovuudestaan tunnetuille?) kääpiöille, mutta kuitenkin saa fieldata kääpiä.
Lähetetty: Ti 22.06.2004 00:40
Kirjoittaja Konrad von Richtmark
Niinpä, ja kääpiöiden Ld päihittää ratlingit vasurilla.
Ja kääpiöt eivät ole sen parempia tarkka-ampujia kun muut, kun taas ratlingit snaipperi-aseillaan asuvat julmetun hyvin.
Lähetetty: Ti 22.06.2004 02:58
Kirjoittaja EeRikki
erm, otetaan vain se RT:n squatti lista takasin peliin, fluffillisestihan vois olla Chaos Squatteja sekä lojalisti Squatteja =)
Lähetetty: Ti 22.06.2004 09:36
Kirjoittaja Teräratas
No kyllähän aina yhden kääpiöyksikön voi peliin viskata. Jos vastustajasi alkaa niistä valittaa, niin sanot, että ne ovat ihmisiä planeetalta, jolla on tosi kova painovoima, eikä se ole sinun vikasi, että ne näyttävät siksi kääpiöiltä... (40k:ssa se menee virallisena selityksenä, olit sitten ogren kokoinen tai pieni ja heiveröinen.)
Jos haluat niistä kovia, ja vielä kelvolliset säännöt, niin otappa DH tai WH codex käteen, ja nappaa sieltä jotain liittolaisia, joiden säännöt ovat sopivimmat. (XH codexista tullee aikanaan löytymään vielä sopivampia sääntöjä ehkä?) Tietenkin voit myös hyödyntää sopivia doctriinejäkin, jos sellaisia löytyy. Ja kaveripeleihin voi toki tehdä ihan omatkin säännöt. Itse tehdyissä pitäisin nyrkkisääntönä, että kun olet sopivan hinnan laskenut, lisäät siihen vielä ainakin n. 10% lisää. Ihan vain, jotta kaverit eivät pääse ajattelemaan, että olet tehnyt vähän liian edullisen yksikön, jos ne sattumoisin toimivat joskus hyvin.
Kyllä galaxiin aina yksi kääpiöklaani mahtuu...
edit: Xeno Hunter kuulostaa paremmalta kuin Alien Hunter ;) (Tosin molemmat kuulostavat halvalta tietokonepeliltä.)
Lähetetty: Ti 22.06.2004 09:57
Kirjoittaja EeRikki
erm, taitaa olla kuitenkin AH eli Alien Hunters eli Ordos Xenos ja ai että odotan että tämä kirja tulisi. Death Watch kun on mielestäni paljon kivempi kuin perusmariinit kun vielä niille pitäisi saada imperiumin parhaat aseistukset, kaikille, sekä tietenkin niille pitäisi saada myös muitten rotujen aseita jos fluffin mukaan menee tuo lista =)
Lähetetty: Ti 22.06.2004 17:03
Kirjoittaja Ukkosleka
Minä kyhäilen hiljalleen itselleni kääpiö armeijaa tähän kaikkien rakastamaan pelinn. Muutamat varmaan jo tiesivätkin. Käytän salamanders mariini sääntöjä ja melko infantry painotteista listaa. Koska kääpiöt kuitenkin ovat 40k maailmassa ihan noin "virallisestikkin"(Jaq Dracon kaveri muutamissa kirjoissa), niin miksei armeijana?
Lähetetty: Su 27.06.2004 18:03
Kirjoittaja Dracheny
Faba ja 40k ovat viereisissä ulottuvuuksissa joita yhdistää meren lailla Kaaos...
Lukekaa vaikka koko LIber Chaotica...
Ja IG säännöt olisivat musta paremmat kääpiöille... (statit on yleensä matalammat 40kssa)... Siis sellatteella 2,5 metrisellä jäbällä on toughnes neljä ja parhailla ihmisilläkin on T3... Ja IG on muutenkin sopivampi...
Lähetetty: Su 27.06.2004 19:34
Kirjoittaja Konrad von Richtmark
No, enpä tieda tuosta että statit olisi matalampia kai kyllä voidaan selittää flufillisesti. Perus-ihmisillä on molemmissa peleissä T3, ja T4 on Fabassa rajoitettu charruille ihmisten parissa. Kun taas 40K-ihmischarrut olevat johtajia ennemmin kun jotain lähitaistelu-ramboja on flufillisesti selitettävää että niillä ei ole kun perus T3.
Lähetetty: Su 27.06.2004 23:40
Kirjoittaja Warcrafter
[quote="Dracheny"]Faba ja 40k ovat viereisissä ulottuvuuksissa joita yhdistää meren lailla Kaaos...
Lukekaa vaikka koko LIber Chaotica... quote]
Däh ??? Mäkun luulin että GW on sanonu että näillä kahdella mailmalla ei ole juuri muuta yhteistä kun kaaoksen jumalat ja niiden nimeet....... hei hetkinen... That kinda makes perfekt sense....Aattele ku joku mariini vahingossa ylittäisi tämän meren XD. Kyllä menis Faban Mailma sekasin. Siitä mariinistahan tulis jumala joka syrjäyttäis Itsensä Sigmarin 8 .Tiedänpä sentään Faban mailman Keisarin (olkoon ylistetty hän) vastineen XD
Lähetetty: Su 27.06.2004 23:47
Kirjoittaja Konrad von Richtmark
Eikö aikaisempien editioiden aikana ollut virallista fluffia että Faban ja 40Kn maailma on sama mutta eri aikakausilla?
Lähetetty: Su 27.06.2004 23:57
Kirjoittaja Warcrafter
joo mtta se taidettiin jossain vaihessa dumpata....... i think ??
Lähetetty: Ma 28.06.2004 05:05
Kirjoittaja Tybraal
Konrad von Richtmark kirjoitti:Eikö aikaisempien editioiden aikana ollut virallista fluffia että Faban ja 40Kn maailma on sama mutta eri aikakausilla?
Eri aikakaudella? Rogue Traderista asti 40K:n maailma on ollut (ja tulee olemaan) oma, rakas Linnunratamme! En usko että tämä fluffi on missään kohtaa muuttunut, ja jos Keisari suo, ei sitä muutetakkaan.
40K. Loistavaa sci-fiä.