Sivu 1/6
vanhemmat ei anna kerätä figui
Lähetetty: Pe 25.06.2004 21:02
Kirjoittaja Eater
niin tässä tällane kakka hommeli et mun vanhemmat eivät anna kerätä figuja koska ne sanoo et noi o liian kalliita ja ihan turhia et onko kellää muulla tälläst tilannetta?tää todella ottaa päähä
Lähetetty: Pe 25.06.2004 21:13
Kirjoittaja Bumba
Ei kenelläkään meidän piireissä... Esittele figuilun parhaat puolet sano miten laskupää, taktinen ajattelu, etenkin kuvataiteellinen käsi ja tarkkuus yms. Kyllä se siitä! olihan minunkin äiti ymmällään kun sanoin että muoviukkeleita rupean sottaamaan ja niillä 'leikkimään' Nukyään hän kunnioittaa harrastusta muiden joukossa.
Lähetetty: Pe 25.06.2004 21:17
Kirjoittaja Rune
Hmm... Tähän voi vaikuttaa, minkä ikäinen olet. ...Minkä ikäinen olet?

Nuorempien pelaajien vanhemmat ovat vielä huolissaan lastensa rahankäytöstä, koska pelkäävät, usein aiheellisestikin, lapsien kuluttavan varansa johonkin, mitä eivät sitten tarvitsekaan. Vanhemmilla pelaajilla sitten vanhempien kyseinen käytös olisi ainakin minusta hyvinkin yliholhoavaa. En oikein osaa kuvitella tilannetta, missä 15 vuotiaalle jäkätetään, ettei hän saa kuluttaa rahaansa pienoismalliharrastukseen. Mihin sitten sinun pitäisi kuluttaa rahasi? Hammerit eivät ole leluja kalliimpia, välillä jopa halvempiakin. Uudet kännykänkuoret? Enpä usko. Sano vaikka, että rahasi menevät joko viinaan ja tupakkaan tai hammereihin.

Toisaalta ei ehkä kannata, rahavirtasi saattaa katketa tyystin. Sekään ei taasen ole kovin suotavaa. Mutta hei, Warhammerit kohottavat ihmisten kanssa työskentelykykyä, sorminäppäryyttä, englanninkielentaitoa, taiteidenarvostusta sekä näkemystä. Siinä oppii myös tuntemaan ihmisiä. Sanoisin, että kannattaa selventää vanhemmille mistä asiassa on oikeasti kyse, viedä vanhemmat vaikka lähimpään
asiantuntevaan (todella tärkeää) liikkeeseen, keskustelemaan asiantuntijan kanssa. Fantasiapelit jne. luulisi toimivan. Turhia eivät ainakaan ole, harrastus siinä missä muutkin, ja rahasta en menisi sanomaan. Pelaa vaikka jääkiekkoa, harrastus tulee maksamaan ainakin yhtä paljon, ja kehityt vain eri asioissa. Tosin siinäkin, kuten lähes kaikissa harrastuksissa, toimeentulo ihmisten kanssa keihtyy jatkuvasti. Oli harrastus siis mikä tahansa. Pikku-ukkoilua voi verrata mihin tahansa muuhunkin harrastukseen, postimerkkeily tulee nyt mieleen ainoana oikeasti halpana harrastuksena. Tai, ei ainoana, en halua nyt seuraavasta postista listaa siitä, mitkä voisivat olla halvempia, mutta kaikki kai tajusivat ajatuksen.
ps. Shakki on kanssa aika halpa.

Lähetetty: Pe 25.06.2004 22:00
Kirjoittaja Zherec
Itse olen nyt tätä lajia harrastanut sellaiset 3 vuotta hyvin pienellä rahamäärällä. Jos laskisimme että vaikka ostat paketin figuja 25€ ja siihen sitten maalit ja siveltimet päälle osapuilleen 30-40€ et kovin suurta summaa ole vieläkään käyttänyt ko. harrastukseen. Maalit ja siveltimet ovat melko pitkäikäisiä, samoin figut. Et kai ole heti pyytänyt useamman sadan avustusta vanhemmiltasi? Aloita pienellä ja jatka pitkään. Siinä neuvoni.
Re: vanhemmat ei anna kerätä figui
Lähetetty: Pe 25.06.2004 22:18
Kirjoittaja Guzlob
Eater kirjoitti:niin tässä tällane kakka hommeli et mun vanhemmat eivät anna kerätä figuja koska ne sanoo et noi o liian kalliita ja ihan turhia et onko kellää muulla tälläst tilannetta?tää todella ottaa päähä
Vanhempasi ovat oikeassa. Muutaman vuoden päästä kiität heitä, jos edes muistat koko episodia. Toisaalta, jos figuhampaan kolotus ei hellitä sitten vanhempanakaan, voit käyttää rahojasi vapaammin ja vanhempasi ovat korkeintaan helpottuneita että tuhoat iltaisin siveltimiä mummojen ostarilla potkimisen sijasta.
Lähetetty: Pe 25.06.2004 22:29
Kirjoittaja Caloeth
Rune kirjoitti:postimerkkeily tulee nyt mieleen ainoana oikeasti halpana harrastuksena.
[OT]
Tosi halpa onkin. Arvaa kuinka paljon uudet kunnolliset merkit maksaa. Siis semmoset jotka ei ole tusinatavaraa. Kerralla pystyy hävittämään helposti 100€.[/OT]
Lähetetty: Pe 25.06.2004 22:42
Kirjoittaja Stenvall
Rune kirjoitti:Sano vaikka, että rahasi menevät joko viinaan ja tupakkaan tai hammereihin.

Tämä saattaa olla aika hyvä syy.
Ei hammerit loppujen lopuksi niin kallis harrastus ole kun ajattelee ja vertaa useisiin muihin harrastuksiin, esim. jääkiekkoon.
Isäni aina sanoo, että älä tuhlaa niihin liikaa, mutta muuten kehuu hyväksi harrastukseksi.
Lähetetty: Pe 25.06.2004 23:04
Kirjoittaja Tapsa
Rune kirjoitti:Warhammerit kohottavat ihmisten kanssa työskentelykykyä, sorminäppäryyttä, englanninkielentaitoa, taiteidenarvostusta sekä näkemystä. Siinä oppii myös tuntemaan ihmisiä.
Ja se ajaa ihmiset riippuvaisiksi Sotavasara.netistä, niin etteivät he osaa olla ikinä poissa netistä vaan heidän täytyy lakkaamatta kirjoittaa uusia tarinoita Tarinat ja novellit-osioon. Niinpä tämä on hyvin turmiollinen harrastus. (Oli muuten aika törkeä mainos, vai mitä?)
(juu)
Muistan itse hamaassa menneisyydessä, kuinka mummoni paheksui harrastustani. Hän nimittäin sattui näkemään viitosedikan Magic-kirjastani kohdan, jossa luki isolla "DAEMON MAGIC", ja se antaa asiaan perehtymättömälle aika pahan kuvan (ja asiaan perehtyneille vielä pahemman). Mutta se meni kuitenkin ohi, kun selvitin hieman figuilun yllämainittuja hyviä puolia. (Joista Rune unohti loogisen ajattelukyvyn paranemisen, tapahtumien arvioimisen, riskien ottamisen sekä sotajoukkojen johtamistaidot joka on hyvin käytännöllinen taito jokapäiväisessä elämässä

)
Lähetetty: Pe 25.06.2004 23:10
Kirjoittaja Impaleq
On ollut joskus kauan sitten mutta kun muutaman vuoden päästä ilmoitin että alan keräämään niin kyllä ne suostuivat
Edit: Ja postimerkkeily ei ole halpaa jos siihen käyttää kunnnon välineitä. Tai jos kerää merkkinsä kenkälaatikkoon niin ehkä sitten
Lähetetty: Pe 25.06.2004 23:38
Kirjoittaja jezee
Minunkin porukat sanoivat ,että ne ovat liian kalliita, mutta kyllä ne sitten ne suostuivat siihen, että alan keräämään hammereita.
Lähetetty: La 26.06.2004 02:38
Kirjoittaja skarsnak
Loppujenlopuksi on kyse vanhempien ja lasten välisestä luottamuksesta. Voivatko vanhempasi luottaa sinuun ja rahankäyttöösi, osaavatko vanhempasi ajatella sinua itsenäisenä yksilönä. Usein (vanhempienkin) tekemämme päätökset syntyvät varsin pikaisesti ja vailla taustatietoa. Ennakkoluulot, jopa suoranaiset harhaluulot ovat usein meissä sitkeästi kiinni.
Kaikkien harrasteiden "kalleus" on kovin suhteellista. Ehdota vanhemmillesi esimerkiksi että pidät kirjaa harrastuksiisi kuluttamista varoista muutaman kuukauden ajan, kirjaa ylös mistä rahat tulivat (vanhempiesi pussista vai omia säästöjäsi) ja mihin ne menivät. Näin saat selville harrastuksesi todellisen hintatason. Rationalisoi figuostoksesi, itselläni aiakin lojuu kasapäin figuja laatikoissa odottamassa maalausta. Näitä "turhia" ostoksia vähentämällä, miettimällä tarkemmin mitä hankkii, voi kustannuksia pudottaa huomattavasti.
Ennen kaikkea keskustele vanhempiesi kanssa asiasta, ihmisiähän hekin vain ovat.
Lähetetty: La 26.06.2004 07:18
Kirjoittaja Darky
Tosiaan, laitappa vanhempasi vaikka lukemaan tämä artikkeli:
http://www.sotavasara.net/articles.php? ... al&show=23
Lähetetty: La 26.06.2004 08:42
Kirjoittaja Grond
jezee kirjoitti:Minunkin porukat sanoivat ,että ne ovat liian kalliita, mutta kyllä ne sitten ne suostuivat siihen, että alan keräämään hammereita.
Tarkoitatko hammereilla moukareita vai vasaroita? Onhan tuo tietysti mielenkiintoinen keräilyharrastus figujen asemasta, mutta miten se liittyy figufoorumille? Keräätkö muitakin työkaluja?
(Sori, nyt oli ihan pakko! Lauserakenne on sellainen, että tuossa yksiselitteisesti todetaan että vanhemmat kielsivät figujen keräämisen, mutta suostuivat työkalukokoelman sponsorointiin).
CaptainEdit: Huomatkaa, mihin kellonaikaan tämä Grondin viesti on tullut. Ehkä se selittää...
Lähetetty: La 26.06.2004 11:32
Kirjoittaja Kellokoneisto
No, kaverin porukoilla oli vähän smaa juttua, tai no niillä on aina vähän sellaista... Silloin tosin kesti varmaan päivä tai pari, ennenkuin he myöntyivät...Tässä pari päivää sitten samaiset olivat GC:n oston edessä...alle 5 minuuttia... Nyt hänellä on jo suhteellisen paljon figuureja...
Zherec puhuu muuten asiaa, eli ostat ensin halvalla käytettyjä nappeja, mahdollisimman paljon... Porukkas varmaan suttuis heti, kun ostat sieltä jonkun Monoliitin tai Defilerin ja maksat siitä about 50...
Eli, jotain mitä saa paljon ja halvalla, Lotreista saisit helposti alle 10€ 24 käytettyä rivimosua... Ihan minkä rotuista tahansa... Yksi syy minkä takia kannattaisi aloittaa LotR... Ja, jos ajattelit aloittaa 40k:n tai faban niin hae joku boksi, jossa n. 20 tyyppiä... Jos, ensimmäinen ostos on halpa, niin voit saada vähän jalkaasi oven väliin...
Lähetetty: La 26.06.2004 11:33
Kirjoittaja -ClasH-
Minun figu harrastukseni alkoi kun kävin kaverilla pelaamassa mordheimia. Jaa mitenkö liittyy tähän?
Ajattelin vain, että mordheim warbandin keräämiseen ei hirveästi rahaa kulu, ja sitä pelaamalla voi helposti kuluttaa ainakin vuoden, jossa ajassa vanhempasikin voivat nähdä itse minkälainen harrastus on kyseessä.
Minulla itselläni ei tuon rahan kanssa ollut koskaan juuri ongelmia, johtuen siitä että menin isäni firmaan töihin ja tienasin itse rahat jotka käytin figuihin. En kuitenkaan ehdota ihan näin raskaita toimenpiteitä muille, mutta voisithan mennä esim. kesätöihin, jolloin vanhempasi eivät voisi nalkuttaa ainakaan rahan kulumisesta. Kyllähän sitä jokainen saa päättää miten omat rahansa käyttää.
Lähetetty: La 26.06.2004 12:48
Kirjoittaja Batista
Sano vanhemmilles että on varmaan parempi että on kumminkin joku leikkimielinen harrastus kuin on muiden ikäistensä tapaan kaupungilla ryyppäämässä ja elämäänsä pilaamassa.
Kyllä pitäis toimia...
Lähetetty: La 26.06.2004 12:56
Kirjoittaja Icar0s
-ClasH- kirjoitti:Minulla itselläni ei tuon rahan kanssa ollut koskaan juuri ongelmia, johtuen siitä että menin isäni firmaan töihin ja tienasin itse rahat jotka käytin figuihin. En kuitenkaan ehdota ihan näin raskaita toimenpiteitä muille, mutta voisithan mennä esim. kesätöihin, jolloin vanhempasi eivät voisi nalkuttaa ainakaan rahan kulumisesta. Kyllähän sitä jokainen saa päättää miten omat rahansa käyttää.
Sama täällä, minäkin menin isälleni töihin, josta tienasin omat rahani ....
P.S Hyvä allekirjoitus

Lähetetty: La 26.06.2004 13:51
Kirjoittaja Averren
Mr-Pie kirjoitti:Sano vanhemmilles että on varmaan parempi että on kumminkin joku leikkimielinen harrastus kuin on muiden ikäistensä tapaan kaupungilla ryyppäämässä ja elämäänsä pilaamassa.
Kyllä pitäis toimia...
Samaa mieltä. Itse kun aikoinani aloitin, niin ei tarvinnut edes kysyä. Sanoin tämän olevan kehittävää puuhaa joka kehittää sorminäppäryyttä.
AverrenNote: Mr-Pie, onko avatarissasi muuten Triple H?
Lähetetty: La 26.06.2004 13:57
Kirjoittaja Beowulf
Isähän minulle nesimmäiset Lotrit osti........ Pikemminkin kannustivat alkamaan että pysyisin pois viinasta, ja tupakasta. Mutta pahin oli se kun olimme mummon ja papan kanssa tulossa pois etelästä niin minä sanoin että veisivät minut käymään Oulun Fantasia peleissä no sinne mentiin niin alkoivat heti haukkumaan ja nauramaan että
pikkulasten leluja ostelet aivan humpuukki kauppa No myyjät tallustavat sieltä avaamaan kaupan ja mummoni ja pappani tulevat luokseni hekottaen ja sanoivat-"me arvattiin että nuo on myyjät koska niillä on tommoset parrat." Sitten kun sanoin
näille mitä aion ostaa eli kaksi Catachan perusboxia niin nämä alkoivat raivoamaan minulle No sain sitten ostettua yhen catchan boxin, sentineelin, ja Greenstuffia.
Sen jälkeen en ole näiltä tämmöistä palvelua pyytänyt :]
Lähetetty: La 26.06.2004 15:06
Kirjoittaja Nagash
ilman mitään loukkaavaa haluan sanoa että isovanhemmillasi oli täysin idioottimainen asenne, jaksavat vielä vanhemmat ihmiset valittaa tästä "nykynuorison huonosta käyttäytymisestä"... jösses