Sivu 1/1
Marineille pääväri?
Lähetetty: La 26.06.2004 23:16
Kirjoittaja Höpsönassukka
Tässä mietin kun aion aloittaa marine armeijan (ihan vanilla mariineja) niin pitäis päättää pääväri. Päädyin punaiseen ,siniseen tai musta ja hopea yhdistelmään mutta en tiedä minkä ottaisin niistä kolmesta. Sinisessä on ongelmana se että eikös se ole aikas yleinen ,punasessa se että kaikki luulee niitä blood angeleiksi ja eikös kaaos marinet ole yleensä sen värisiä ja musta/hopeassa se että näyttävät sitte pahiksilta.
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:13
Kirjoittaja tneva82
Noh valitse se mikä sinua eniten kiinnostaa, ja väliäkö muiden mielipiteitä. Ja voithan tehdä jonkun erisävyisen. Esmes hyyyyyvin tumman sininen on sellainen väri jota en kovin usein ole nähnyt. Eikä musta mikään automaattisesti pahan väri ole. Black templarit esmes on mustia.
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:15
Kirjoittaja I.C. Wiener
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:19
Kirjoittaja Zherec
Itse suosittelisin Pink Panther chapteria. Mariinit siis vaaleanpunaisiksi.
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:25
Kirjoittaja Höpsönassukka
oisko teidän mielestä hienoja sellaiset sinipunaiset
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:37
Kirjoittaja I.C. Wiener
rupu-ukko kirjoitti:oisko teidän mielestä hienoja sellaiset sinipunaiset
Ihan sama. Ovatko ne
sinun mielestäsi hienoja?
Lähetetty: Su 27.06.2004 00:43
Kirjoittaja Höpsönassukka
En oikein tiedä... saattas olla mutta kun oon aika amatööri maalaamisessa ja onkos kellään kokemusta ovatko kyseiset sinipunaiset suht koht hienoja.
Rupuedit: sillä ihmemarineväritestijutulla musta/punaiset, punaiset erisävyillä ja sinipunaiset oli hienoimpia mutta onkohan ne sitten oikeasti yhtä hienoja.
Lähetetty: Su 27.06.2004 02:19
Kirjoittaja Froggy
Lisää tuohon sinipunaiseen vielä keltaista, niin saat swedumariineita
vitsi vitsi
Kuuleppa. Me emme voi sanoa, mikä on sinun mielestäsi hienoa. Voin kyllä sanoa, että minusta hienoja maineita ovat snotgreenillä malatut salamanterit, mutta se tuskin auttaa sinua. Voisit vaikka ottaa marinen käteen (tai jos sinulla ei vielä ole, niin käyt äkkiä ostamassa) ja maalaat sen sinipunaiseksi haluamallasi tavalla, sitten otat toisen marinen ja maalaat sen eri tavalla ja sitten vaikka vielä kolmannen. Sitten kun sinulla on siinä ne vaihtoehdot, niin valitset niistä parhaan.
jos et osaa päättää, niin heitä vaikka nopalla.
P.s. Itse aina heitän nopalla, mutta sitten tulen katumapäälle ja valitsen sittenkin mielestäni hienoimman.

Lähetetty: Su 27.06.2004 09:18
Kirjoittaja Hellbender
Suosittelen lämpimästi tekemään väriteemasta sellaisen, että sillä voi pelata mitä chapteriä tahansa. Itse luultavasti tekisin mustan tai harmaan. Jotain variatiota voi sitten hakea vaikka olka panssarien erivärisyydellä yms.
Lähetetty: Ma 28.06.2004 09:49
Kirjoittaja The Captain
rupu-ukko kirjoitti:En oikein tiedä... saattas olla mutta kun oon aika amatööri maalaamisessa ja onkos kellään kokemusta ovatko kyseiset sinipunaiset suht koht hienoja.
Rupuedit: sillä ihmemarineväritestijutulla musta/punaiset, punaiset erisävyillä ja sinipunaiset oli hienoimpia mutta onkohan ne sitten oikeasti yhtä hienoja.
Vihje: Voit vaikka kokeilla yhdellä marinella jotakin väriyhdistelmää. Jos siitä yhdestä tulee hieno, maalaat koko armeijan samoin. Jos siitä tulee ruma, heität figun roskiin tai liuottimeen ja kokeilet uutta väriyhdistelmää. Ei koko armeijaa ole pakko maalata kerralla.
Kuten riittävän moni jo sanoikin: Me emme voi päättää, mikä on hienon näköistä. Sen päätät sinä. Kunhan et vain tule julistamaan universaalina totuutena, että ruskean, neonoranssin ja Imperial purplen väriset marinesi ovat hienoja.