Sivu 1/4

Uuteen maailmaan tutustuva ihmettelee

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:19
Kirjoittaja wasara
Olen ottamassa ensimmäisiä, hapuilevia askeleita 40K:n maailmaan ja paljon on mielessä asioita, joista pitäisi viisaammilta selvyyttä saada.

Sen verran olen kuvioista jo perillä, että pian ilmestyy uusi versio säännöistä, joten vaikka hinku päästä uuteen maailmaan käsiksi on kova, odotan silti vielä kiltisti uuden sääntökirjan ilmestymistä.

Luin täältä (vai oliko se sittenkin jossain toisella foorumilla?) Space Marinerien osastosta, joka olisi ns. "merirosvo" -tyylinen. Joukot olisi varustettu vähän millä sattuu varusteilla. Käsittääkseni uusimmassa WD:ssä on tämäntapaiset säännöt. En ole kuitenkaan ihan varma, oliko juuri tämä se mitä hain... onko siis olemassa useampiakin tämänkaltaisia "kerätään-varusteet-kentältä" -osastoja?

Jos ostan nyt esim. Space Wolves Battleforce -boksin, niin onko se soveliasta raaka-ainetta työstää tuollainen "merirosvo"-SpaceMarine -armeija?
Ylipäätään, onko sellainen boksi järkevä sijoitus aloittaa figujen värkkäily uutta editionia odotellessa?

Tiedän, että haluaisin tulevaisuudessa pelata nimenomaan jollain tämäntapaisella, hieman epämääräisemmällä armeijalla.

Kah, ihan kun minulla olisi ollut enemmänkin kysymyksiä mielessä, mutta enhän minä nyt tietenkään niitä muista. Noh, jos vaikka tästä saatais vähän keskustelua käyntiin ja minua tyrkittyä oikeaan suuntaan. :)

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:29
Kirjoittaja Markkola
Chapteri johon viittaat on Relictors, joka ei varsinaisesti keräile muuta epämääräistä kuin Demoniaseita(vänkä sana), jonka takia heidät julistettu pettureiksi.

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:38
Kirjoittaja wasara
Ahaa... entäpä tämä Space Wolvesien 13th company? Eivätkös he keräile taistelukentältä kaaossoturien varusteita? Onko jossain sääntökirjassa ohjeita tällaiseen sekakäyttöön? ;)

Voiko oman chapterin sorvata mieleisekseen, kunhan tekee sen jonkun jo olemassa olevien sääntöjen puitteissa?

Voisinko esim. käyttää tuon Space Wolves -boksin armeijaa jonain ihan muuna, itsenimeämäni chapterina, jos säännöt olisivat identtisen esim. Wolvesien sääntöjen kanssa?

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:46
Kirjoittaja Markkola
13 kompania on 10 tuhatta vuotta eye of terrorissa oleskellut Space Wolves great company. Ja koska se on ollut niin kauan eristyksissä sillää ei ole ollut juuri muuta vaihtoehtoa kuin ottaa panssareita ja aseita kuolleilta kaamos mariineilta.

Ja oman chapterin voi maalata aivan mieleisekseen ja käyttää niitä sääntöjä joista pitää. Esim. oransseja mariineita, jotka käyttävät Space Wolfien sääntöjä.

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:48
Kirjoittaja Mayhemia
wasara kirjoitti: Voisinko esim. käyttää tuon Space Wolves -boksin armeijaa jonain ihan muuna, itsenimeämäni chapterina, jos säännöt olisivat identtisen esim. Wolvesien sääntöjen kanssa?
käsittääkseni voisit käyttää sitä ns. successor chapterina. (99% varma)

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:53
Kirjoittaja wasara
Commissar Korhax kirjoitti: käsittääkseni voisit käyttää sitä ns. successor chapterina. (99% varma)
Hmm... mitähän tämä mahtaa käytännössä tarkoittaa? Koettakaa kestää kaikki kummalliset kysymykseni, oikeastihan tämä on vain piilokamera, jossa koetellaan veteraanien hermoja tekeytymällä mistään mitään tietämättömäksi...
Noh, ei sentään. Aloitin 40K:n maailmaan tutustumisen tuossa toissapäivänä, että "jokunen" aukko tiedoissa varmaan vielä on... ;)

Lähetetty: Ma 12.07.2004 22:56
Kirjoittaja Markkola
Periaatteessa sitä, että hcapteri on eri mutta säännöt samat.(noin siis pähkinän kuoressa)

Post Scriptum. Heh, ensimmäinen kerta kun minua luullaan veteraaniksi!(jihuu)

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:05
Kirjoittaja wasara
Pieni Pimeä Mies kirjoitti:Periaatteessa sitä, että hcapteri on eri mutta säännöt samat.(noin siis pähkinän kuoressa)

Popst Scriptum. Heh, ensimmäinen kerta kun minua luullaan veteraaniksi!(jihuu)

Eikös jokainen vasta-alkajaa kokeneempi ole ainakin jonkinasteinen veteraani! =)

Juu, kiitosta paljon kaikille vastanneille. Ja lisää ihmetyksen aihetta olisi:

Selailin tuolla aiempia kirjoituksia ja törmäsin mielenkiintoiseen Blood Angelsien(?) alajaostoon, Deathwingiin. Mistä löytyy säännöt moiselle poppoolle, ja olisiko peräti soveliasta noiden sääntöjen pohjalta alkaa laatimaan omaa chapteria? Jos kuitenkin pitää siitä kiinni, että figut noudattavat varusteiltaan WYSIWYGiä?

Onko mitään tietoa siitä, jääkö Marinerien Codexit vanhoiksi heti uuden laitoksen ilmestyttyä? Jos hankin nyt Codexin ja sen pohjalta alkaisin uutta sääntökirjaa odotellessa luoda armeijaani, niin valuisiko koko työ hukkaan?

Mahtaako figut uudistua myös uuden laitoksen myötä? Menevätkö vanhat figut sitten tylysti out of date? :)

Kaikkee sitä keksiikin kysellä... =)

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:09
Kirjoittaja Coridus
Se on Dark Angels, ja kyseinen komppania muodostuu ihan terminaattoreista, lantikoista ja Dreadnoughteista.
Eliitti, vähän porukkaa, mutta paljon tappovoimaa.
Myöskin melko kallis, joten en suositteli ensimmäiseksi armeijaksi.
Säännöt löytyvät Dark Angelien codexista, jos kumminkin innostut noista.
[Kirjoitan varmaan vain sen takia, että minua kerrankin haukuttaisi veteraaniksi]

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:16
Kirjoittaja wasara
Captain Coridus kirjoitti: [Kirjoitan varmaan vain sen takia, että minua kerrankin haukuttaisi veteraaniksi]
Kiitokset Veteraani Coridus! ;)

Kertokaas nyt joku vähän vinkkiä, onko kannattavaa ostaa sälää nyt, vai odotella syksymmälle, niin figujen kuin Codexien osalta?

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:34
Kirjoittaja Elf & Goblin
Riippuu vähän mitä todella aattelit kerätä... Mikään sua ei pakoita uusilla figuilla pelaamaan, kunhan pelaat niiten säännöillä...

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:43
Kirjoittaja The Captain
Tuommoisen sillisalaattimarinearmeijan voisi melkein tehdä Codex: Chaos space marineiden säännöillä, kehittää niille vain lojalistifluffin ja -tyylin. Hukkien 13th Company tai Relictors käynevät myös, 13-susilla tosin on krooninen kalustopula (eli ei ajoneuvoja).

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:48
Kirjoittaja Battousai
Kaikki tämänhetkiset figut on käypiä uudessa editionissa.

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:56
Kirjoittaja Puistokemisti
Relictoreista vähäsen.
Kyseessä on muuten normaali Space Marine Chapter paitsi että uskovat että Chaos voitetaan kääntämällä sen omat aseet sitä vastaan.
Niinpä Chapter varastaa demoniaseita (Aseita, joiden sisään on vangittu demoni) tappamiltaan kaaos marineilta (ja loyjalisteilta).
Nykyisin julistettu pettureiksi ja Imperiumin jahtaama.

Space Wolves 13th Company on tosiaankin taistellut Eye of Terrorissa viimeiset 10 tuhatta vuotta ja joutunut korjaamaan varusteitaan kaaos marineilta otetuilla. Saavat ihmissusia power armorissa mukaan.

Voit ainakin omasta mielestäni ostaa yhden Tactical Squad laatikon ja alkaa miettimään väriskaalaa, ei se uusi codex kuitenkaan ihan heti ole tulossa.

Lähetetty: Ma 12.07.2004 23:58
Kirjoittaja The Captain
Puistokemisti kirjoitti: Voit ainakin omasta mielestäni ostaa yhden Tactical Squad laatikon ja alkaa miettimään väriskaalaa, ei se uusi codex kuitenkaan ihan heti ole tulossa.
Olisin muuten ehdottanut samaa, mutta jos kaveri päätyy tekemään Space wolf -henkisen tai -tyylisen armeijan koiranhäntätupsukoineen, tavalliset taktiset eivät oikein sovi imagoon.

Lähetetty: Ti 13.07.2004 00:52
Kirjoittaja Illotus
wasara kirjoitti: Onko mitään tietoa siitä, jääkö Marinerien Codexit vanhoiksi heti uuden laitoksen ilmestyttyä? Jos hankin nyt Codexin ja sen pohjalta alkaisin uutta sääntökirjaa odotellessa luoda armeijaani, niin valuisiko koko työ hukkaan?
Ei varmaankaan kannata rakentaa enää pian vanhenevien pohjalle armeijaa, sama odotella uutta. Vaihtoehtoisesti voi tehdä kuten The Captain ehdotti ja rakennella sillisalaattiarmeijansa Chaos Space Marine -codexin pohjalle. Mikäänhän ei estä sitten uuden mariini-codexin tultua käyttämästä sen sääntöjä, mikäli ei armeijaansa ole aivan selkeästi ole kaaokseksi tehnyt(ie. lähinnä kaaosbitsejä).

Lähetetty: Ti 13.07.2004 05:56
Kirjoittaja Pikku
Plague Zombie kirjoitti:Kaikki tämänhetkiset figut on käypiä uudessa editionissa.
No eiköhän ne figut ole käypiä oli kyseessä mikä editioni tahansa?
Ainoa tapaus jossa figut eivät ole "käypiä" on, että kyseinen yksikkö poistettaisiin pelistä, mutta silloinkin ne voiva larpata toista yksikköä tai ne voi konvertoida ajan mukaisiksi...

Lähetetty: Ti 13.07.2004 08:01
Kirjoittaja wasara
Jopas, täällä on väki ahkeroinut kun minä olen ollut untenmailla! Kiitoksia kaikille vastanneille! Näyttää sille, että tuo Chaos Space Marine -Codex on käyttökelpoinen hankinta, teenpä sitten pelkästään Relictors -tyylisen kokoonpanon tai ihan selkeästi kaaokseen kallellaan olevan armeijan.

Joku mainitsi tuolla niistä Space Wolvesien koiranhäntätupsukoista. Ovatko ne figuilla kiinteinä, vai ovatko ne irto-osasia?
Tässä kun jujuna on se, että olisin saamassa halvalla Space Wolves Battleforce -boksin, ja siitä sitten tulevan armeijani rungon rakentelisin, mutta en ole suoranaisesti innostunut itse Space Wolveseista, niin figut kyllä pärjäisi vallan mainiosti ilman niitä tupsuloisiakin ;)

Lähetetty: Ti 13.07.2004 08:59
Kirjoittaja Battousai
Erikseen ovat, ja jos eivät niin veistä peliin ;)

Lähetetty: Ti 13.07.2004 09:36
Kirjoittaja The Captain
Plague Zombie kirjoitti:Erikseen ovat, ja jos eivät niin veistä peliin ;)
Muutamassa osassa on noita tupsuja, suurin osa on erikseen. Lähinnä SW-torsoissa (jotka siis ovat normaalien lisäksi, eli ei mikään pakko käyttää) on hankalia tupsukoita. Kypäristäkin ne on helppo napsia pois, mutta ns. tavallisia marinepäitäkin pitäisi paketissa tulla tarpeeksi monta.