Sivu 1/1

Saako Dwarf rangerit kilven?

Lähetetty: To 29.07.2004 15:29
Kirjoittaja Wizard Lord
Tulin huomanneeksi yhden jutun kääpiöiden : Kääpiöiden rangereilla on varusteissaan great weapon, muttei hand weaponia.
Rangerit voi varustaa myös kilvellä, mutta great weaponin kanssa ei voi sääntökirjan mukaan käyttää kilpeä. Onko kirjassa painovirhe vai miten asia on?

Lähetetty: To 29.07.2004 15:31
Kirjoittaja jullevi

Lähetetty: To 29.07.2004 15:32
Kirjoittaja Stenvall
Se on niin, miten armeijakirjassa sanotaan. Kahden käden aseen käyttö EI estä kilven kantamista. Taistelussa taas ei voi käyttää kumpaakin, vaan joutuu tekemään valinnan niiden välillä.

Edit: taas ehdittiin ennen minua!!!

Lähetetty: To 29.07.2004 15:32
Kirjoittaja Iceman
Mikäli rangereita ammutaan, niin voivat pudottaa great weaponin siksi aikaa maahan ja torjua nuolia/yms. kilven avulla, näin saaden yhden paremman armor saven.

Lähetetty: To 29.07.2004 16:13
Kirjoittaja Grond
Rulebook, sivu 88 kirjoitti:All troops and characters are assumed to carry hand weapons...
Eli vaikka tuo Rangereiden kohdalla on unohtunut kääpiökirjasta, sääntökirja yksiselitteisesti antaa Rangereille kuitenkin normaalinkin käsiaseen.

Lähetetty: To 29.07.2004 18:01
Kirjoittaja Wizard Lord
Kiitos paljon vastauksista.
En ollut huomannut sitä sivun 88 juttua.