Sivu 1/2
Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 03:14
Kirjoittaja Drizzt Do'Urden
(Sanottakoon alkuun, että olen kirjoittanut tämän hyvin myöhään väsyneenä joten älkää ihmetelkö jos on kirjoitus virheitä.) Niin kyselisin, että miksi necronit ovat nykyään aivan surkea armeija näin olen kuullut sanottavan. Onko niillä enää toivoakaan voittaa vai pitääkö olla liian hyvä tuuri ollakseen totta, että voitto olisi edes mahdollinen. Niin elikkäs niitä ei varmaankaan sitte kannata edes alkaa keräämään... Jos niissä on jotain hyvää vielä jäljellä toivoisin, että kertoisitte hyviäkin puolia. Kiitos etukäteen jo vastauksista jos joku vastaa tähän ^_^
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 06:35
Kirjoittaja MakeH
Drizzt Do'Urden kirjoitti:(Sanottakoon alkuun, että olen kirjoittanut tämän hyvin myöhään väsyneenä joten älkää ihmetelkö jos on kirjoitus virheitä.) Niin kyselisin, että miksi necronit ovat nykyään aivan surkea armeija näin olen kuullut sanottavan. Onko niillä enää toivoakaan voittaa vai pitääkö olla liian hyvä tuuri ollakseen totta, että voitto olisi edes mahdollinen. Niin elikkäs niitä ei varmaankaan sitte kannata edes alkaa keräämään... Jos niissä on jotain hyvää vielä jäljellä toivoisin, että kertoisitte hyviäkin puolia. Kiitos etukäteen jo vastauksista jos joku vastaa tähän ^_^
toivoa toki on aina, mutta ovat ne lähtöasetelmissa parhaimpien jäljessä.
Kaaos taitaa saada uudesta edikasta taas reilusti lisämatkaa muihin.
Marko
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 07:51
Kirjoittaja Iceman
MakeH kirjoitti:toivoa toki on aina, mutta ovat ne lähtöasetelmissa parhaimpien jäljessä.
Kaaos taitaa saada uudesta edikasta taas reilusti lisämatkaa muihin.
Mitä varmaankin uusi SM-codex tasoittaa, ellei jopa kiri ohi. Chapter trait-systeemi tosin kuullostaa tasapainoisemmalta kuin Kaaoksen-viritykset.
Lähetetty: Pe 13.08.2004 08:23
Kirjoittaja Neukku
Ei niiden kovin huonoja pitäis olla, kun kaveri aina uhkaile että sen
Tomb Spyderi järsii kaikesta vihollis kalustosta läpi.
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 09:56
Kirjoittaja Air Defence
Drizzt Do'Urden kirjoitti:Jos niissä on jotain hyvää vielä jäljellä toivoisin, että kertoisitte hyviäkin puolia.
No, monien pelaajien mielestä ne voittavat fluffin mukaan koko galaksin herruuden. Enemmän siitä
täältä.
Lähetetty: Pe 13.08.2004 10:11
Kirjoittaja SugarDaddy
Tässä varmaan haettiin pelillisesti hyviä ominaisuuksia. Niitähän on esimerkiksi "We'll be back" ja Gauss aseet. Yleisesti Necronit ovat melkosen kestäviä ja tulivoimaakin löytyy aika mukavasti.
Lähetetty: Pe 13.08.2004 10:31
Kirjoittaja Air Defence
SugarDaddy kirjoitti:Tässä varmaan haettiin pelillisesti hyviä ominaisuuksia.
Niin arvelinkin. Mutta kyllähän se mieltä lämmittää tappion tullessa, että 5000 vuoden päästä nää mun pelinappulat hallitsee tätä fluffigalaksia.

Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 11:17
Kirjoittaja The Captain
Iceman kirjoitti:MakeH kirjoitti:toivoa toki on aina, mutta ovat ne lähtöasetelmissa parhaimpien jäljessä.
Kaaos taitaa saada uudesta edikasta taas reilusti lisämatkaa muihin.
Mitä varmaankin uusi SM-codex tasoittaa, ellei jopa kiri ohi.
Toivottavasti ei. Kaaoscodexi on rikki jo valmiiksi. Onko ainoa keino korjata tässä tehty virhe se, että rikotaan muutkin?
Okei, toivoisin kyllä marineiden pääsevän samalle lähtöviivalle Kaaoksen kanssa. Marineiden etuna on marginaalisesti suurempi kalustovalikoima (mikä pysynee ennallaan), mutta muuten ollaankin alakynnessä. Kaaos saa enemmän wargearia, paremmat HQ:t, paremmat troopit (etenkin uudessa laitoksessa perusjannun Ld9:lle tulee käyttöä), paremmat jump packerit, paremmat mopot (sama hinta, kaaosmopot stationaryja special weaponeilleenkin, +1Attack, +1Ld), veteran skillit, demonit ja demoniset ominaisuudet, you name it.
Necronit eivät ole missään nimessä huonoja kolmoslaitoksessa, pahimmat puutteet ovat lähitaistelutehon heikkous (tosin kestävyyttä löytyy) ja AP3-aseiden vähyys (sekä Ap2-aseiden suoranainen olemattomuus). Neloslaitokseen siirryttäessä ne kyllä hiukan kärsivät:
- Monoliitti ei blokkaa LoS:ia.
- Destroyereita ei voi screenata niin hyvin.
- Toisaalta taas rapid firen parantuminen tekee perus-warrioreista hyödyllisiä muuhunkin kuin muuriksi ja phase out -luvun kasvattajiksi.
Se on ainakin varmaa, että perinteiset necron-taktiikat (sikäli kuin no-brainer falangia voi minkään maailman taktiikaksi sanoa) muuttuvat radikaalisti.
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Pe 13.08.2004 15:26
Kirjoittaja MakeH
Iceman kirjoitti:MakeH kirjoitti:toivoa toki on aina, mutta ovat ne lähtöasetelmissa parhaimpien jäljessä.
Kaaos taitaa saada uudesta edikasta taas reilusti lisämatkaa muihin.
Mitä varmaankin uusi SM-codex tasoittaa, ellei jopa kiri ohi. Chapter trait-systeemi tosin kuullostaa tasapainoisemmalta kuin Kaaoksen-viritykset.
en oikein usko, että kirisi. Sitä ei tietenkään vielä tiedä, mutta kaaoksella on sellaisia juttuja joita ei voi hyvällä omatunnolla marineilla antaa... esim demonit :-).... joita tulee näkymään uudessa edikassa varmaankin vanhaa enemmän.
Lähetetty: Ma 16.08.2004 09:38
Kirjoittaja figunarkki
Necroneilla, kuten kaikilla muillakin, sinnikkäästi pelaamalla, ja armeijalistoja tekemällä, saa loppujen lopuksi tulokseksi tehokkaan, ja toimivan listan mille kukaan ei pärjää. Itelläki meni pari kuukautta Taun kanssa saada tehokas ja toimiva lista. Mutta sitten ku lista saatin kuntoon. Siitä seuras välitön 15pelin voittoputki.
Lähetetty: Ma 16.08.2004 11:10
Kirjoittaja The Captain
Pari testipeliä 4. editionin säännöillä pelanneena voin sanoa, että necronit ovat yksi pahiten uudistuksessa häviävistä armeijoista. Tarkempaa analyysiä uudistuksen vaikutuksesta armeijoihin pyrin kirjoittelemaan tämän viikon aikana.
Lähetetty: Ma 16.08.2004 13:47
Kirjoittaja MakeH
The Captain kirjoitti:Pari testipeliä 4. editionin säännöillä pelanneena voin sanoa, että necronit ovat yksi pahiten uudistuksessa häviävistä armeijoista. Tarkempaa analyysiä uudistuksen vaikutuksesta armeijoihin pyrin kirjoittelemaan tämän viikon aikana.
en tiedä pelasitko necroneila itse vai teitkö vain päätelmiä sääntöjen pohjalta.
Necronit kärsivät hiukan, mutta niistä saa aika älyttömän armeijan uuteen edikkaan. Ei nyt vielä mitään hirveää raporttia kannata pukata, ihmiset eivät kuitenkaan varmasti sisäistä edikkaa vielä pariin kuukauteen. Aluksi pelataan vanhoilla armeijoilla ja vasta kun tajutaan kokeilla uusia juttuja huomataan mikä on hyvää ja mikä ei. Kyllähän uudet säännöt on jo tiedossa, mutta kaikkia uusia kikkoja ei voi vielä tietää.
Lähetetty: Ma 16.08.2004 19:19
Kirjoittaja Henri Ketonen
Necronit häviävät Falangin. Mutta toisaalta Destroyereillä voisi lähteä kokeilemaan jotain kahdenkymmenenneljän tuuman rallia sopivassa maastossa. Ja Warrioreilla on nyt sentään ainakin teoriassa mahdollista ampua kunnolla.
Lähetetty: Ma 16.08.2004 20:28
Kirjoittaja Nightbringer
Oma Necron listani ei tule muuttumaan uuden edikan myötä. Se on aika varma homma. Koska en pelaa kaikkikasassalordikeskellä taktiikalla, enkä (yleensä) tarkoituksella screenaa esim. Destroyereita Warrioreilla, taktiikkani tulevat pysymään varmaan aika samana. Liikkuvuutta ainakin tulee lisää, Wraithien, Scarabien ja Destoroyereiden 24" boostin takia. Mielenkiinnolla odotan uutta sääntökirjaa!

Lähetetty: Ti 17.08.2004 09:55
Kirjoittaja The Captain
MakeH kirjoitti:
en tiedä pelasitko necroneila itse vai teitkö vain päätelmiä sääntöjen pohjalta.
Niitä vastaan...
Ainakin Tneva82.lle ja muille huolestuneille voin vakuuttaa, että lähis ei ole kuollut ja kuopattu tapa voittaa pelejä.
Necronit kärsivät hiukan, mutta niistä saa aika älyttömän armeijan uuteen edikkaan.
Nimenomaan. Älyä ei necron-armeijoista ole tähänkään mennessä löytynyt, kun kaikki tuntuvat toimivan täysin samalla tavalla. Käytännössä kaikesta, mitä necron-pelaajat pitävät merkityksellisenä (monoliitti ja destroyerit) tulee paljon aiempaa haavoittuvaisempia, eikä ampumispuoli (necroneiden vahvuus) merkittävästi parane. Necronit ovat tähänkin asti olleet melkoinen no-brainer-valinta (ei millään pahalla necron-pelaajia kohtaan), mitenkähän onnistuu uusien taktiikoiden suunnittelu huonommista lähtökohdista.
Ei nyt vielä mitään hirveää raporttia kannata pukata, ihmiset eivät kuitenkaan varmasti sisäistä edikkaa vielä pariin kuukauteen. Aluksi pelataan vanhoilla armeijoilla ja vasta kun tajutaan kokeilla uusia juttuja huomataan mikä on hyvää ja mikä ei. Kyllähän uudet säännöt on jo tiedossa, mutta kaikkia uusia kikkoja ei voi vielä tietää.
No, tarkoitus olikin tehdä alustava analyysi, ei mitään kaikkivoipaa raamattua. Mutta ei kai sillä sitten ole kysyntää. Minäkään en ole kokenut kuin vasta kaksi 40K:n editioninvaihdosta ja valmistaudun kolmanteen, joten en voi edes väittää olevani kovin kokenut tällä saralla.
Lähetetty: Ti 17.08.2004 11:51
Kirjoittaja MakeH
No, tarkoitus olikin tehdä alustava analyysi, ei mitään kaikkivoipaa raamattua. Mutta ei kai sillä sitten ole kysyntää. Minäkään en ole kokenut kuin vasta kaksi 40K:n editioninvaihdosta ja valmistaudun kolmanteen, joten en voi edes väittää olevani kovin kokenut tällä saralla.
nyt on vaikee päättää onko tuo sarkastinen "flamebait" vai koitatko sanoa tosissasi jotain :-)
toki jos luulet pystyväsi kirjoittamaan järkevän analyysin joka jollekkin jotain tarkoittaa niin anna mennä vain... ihan sama paljon sinulla on kokemusta niin en usko edes sinun vielä tajunneen neljättä edikkaa, toki havaintoja ja sellaista siitä voi tehdä jo parin pelin pohjalta, jopa pelaamatta pelejä ja kyllähän sellainen analysointi voi joillekkin voi olla jopa hyödyksi. Elikkäs kirjoita pois, ainakin minä sen mielenkiinnosta lukisin.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 09:41
Kirjoittaja The Captain
MakeH kirjoitti:
nyt on vaikee päättää onko tuo sarkastinen "flamebait" vai koitatko sanoa tosissasi jotain :-)
Miten ihmiset kykenivät kommunikoimaan ennen hymiöiden keksimistä...? Otapa tästedes ohjeeksi minun viestejäni lukiessasi: "lisää viestin joukkoon D3+1 sattumanvaraista hymiötä, +1 jokaista täyttä kolmea riviä kohti".
Sääntömuutokset ovat useimmissa tapauksissa melko suoraviivaísia, ja niistä päätellen tietyt taktiikat (rhino rush, necron falangi) muuttuvat joko ei-enää-niin-optimaalisiksi tai jopa huonoiksi. En toki väitä pystyväni syväanalysoimaan jokaisen armeijan parhaita ja huonoimpia puolia (en ole edes pelannut kaikilla armeijoilla tässä editionissa), mutta jotain niistä kumminkin tajuaa.
Ja kuten sanoin tneva82:lle Mattle for Macragge -paketista, sanon sinulle tästä: ei se ole välttämättä suunnattu sinulle tai minulle, vaan sille 9-vuotiaalle naapurin penskalle. Se mikä voi sinulle olla sanomattakin selvää, voi olla jollekulle uskomaton ahaa-elämys.
Eli otan riskin munata itseni. Ei olisi ensimmäinen kerta.
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Ti 24.08.2004 00:30
Kirjoittaja HtUnliving
The Captain kirjoitti:- Monoliitti ei blokkaa LoS:ia.
Ja mistäs lähtien ei tankit ole blokanuut LoS:ia? Ainakin kun minä viimeksi avasin Necron-Codexin, luki siinä että `lithi on tankki...
Re: Necronit...huonoja tätä nykyä...
Lähetetty: Ti 24.08.2004 01:17
Kirjoittaja Brightstar
Jan von Carstein kirjoitti:The Captain kirjoitti:- Monoliitti ei blokkaa LoS:ia.
Ja mistäs lähtien ei tankit ole blokanuut LoS:ia? Ainakin kun minä viimeksi avasin Necron-Codexin, luki siinä että `lithi on tankki...
Warhammer 40k:n neljännestä editiosta asti. Sen kuvankauniissa ohjekirjassa sanotaan selvästi että Skimmerit eivät blokkaa losia vaan niin ali/läpi voi ampua ihan vapaasti.
Lähetetty: Ti 24.08.2004 11:04
Kirjoittaja jamovoima
Blokkaako skimmerit lossin toisiin skimmereihin?
Entäs jetbikeihin?