Sivu 1/2
Muodostelmat
Lähetetty: Ti 17.08.2004 22:28
Kirjoittaja Lantty
Eli onko ihan sama että vaikka HElf Spearman -yksikkö on muodostelmassa 4 riviä ja 6 riviä peräkkäin tai vaikka toisin päin?
Niinkuin esim. näin:
[][][][]
[][][][]
[][][][]
[][][][]
[][][][]
[][][][]
[]=1 Alusta
Lähetetty: Ti 17.08.2004 22:47
Kirjoittaja Tybraal
Ryhmämuodostelma on vapaa, mutta muistathan että vähintään 4 miehen rivistä saa rank bonuksen, ja rivien täytyy olla mahdollisimman saman kokoisia. (Eli ei niin että ekassa rivissä 5, tokassa 3 ja kolmannessa 7!)
Lähetetty: Ti 17.08.2004 22:51
Kirjoittaja Etana
Ei se tavallaan ihan sama ole.
Noin sulla on 6 rankkia ja 4 mahdollista lähitaistelijaa.
Yhden miehen menettämisestä menettäisit jo yhden
rank bonuksen.
[][][][][][]
[][][][][][]
[][][][][][]
[][][][][][]
Näin sulla olis 4 rankkia ja 6 mahdollista lähitaistelijaa.
Ja rank bonuksen menetykseen tarvittaisiin jo 3 keihäsmiehen
menetys...
Toivottavasti tästä oli jotain apua...

Lähetetty: Ti 17.08.2004 22:52
Kirjoittaja Lantty
Oli vallan paljon apuva... TY!

Lähetetty: Ti 17.08.2004 23:00
Kirjoittaja jullevi
Etana kirjoitti:Ei se tavallaan ihan sama ole.
Noin sulla on 6 rankkia ja 4 mahdollista lähitaistelijaa.
Yhden miehen menettämisestä menettäisit jo yhden
rank bonuksen.
Itse asiassa rankkibonus tippuisi ensimmäisen kerran vasta yhdeksännestä casualtystä (maksimi rank bonus kun on +3).
Eniveis,
ei ole "ihan sama" missä muodostelmassa pidä joukkojasi. Kannattaa pohdiskella, testata ja laskelmoida mitkä muodostelmat toimivat milläkin heppuleilla. 4 hyökkäyksen kaaos warrioreita ei turhaan kannata tunkea takariveihin pienentämällä eturiviä, koska ne tekevät enemmän combat resoa lyömällä kuin seisomalla. Toista ääripäätä edustavat sitten esimerkiksi gobot ja skeletonit, yksikön leveyttä ei kannata turhaan kasvattaa, koska tämä tarkoittaa että useampi vihu mahtuu tirpomaan sinua, jolloin todennäköisemmin häviät.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 15:42
Kirjoittaja anemi
Helf-keihäsmiehiä en koskaan, ikinä, milloinkaan laittaisi neljää rinnakkain ja kuutta peräkkäin. Zombeille ja muille ei-niin-kykeneville voi tuota muodostelmaa suositella, mutta ei sellaisille, jotka saavat jotakin aikaan taistelemalla.
Sääntöjen puolestahan se on aivan sallittua laittaa miehet vaikka kilometrin mittaiseen jonoon, mutta ne tuskin voittavat yhtäkään taistelua.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 15:59
Kirjoittaja Nithadran
Olen nähnyt 60 sauruksen rykmentin kentällä ja pelannut sitä vastaan. Se ei tosiaankaan toiminut hyvin... eli kannattaa ajatella millaiseen muodostelmaan solttunsa laittaa.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 16:57
Kirjoittaja jamovoima
anemi kirjoitti:Helf-keihäsmiehiä en koskaan, ikinä, milloinkaan laittaisi neljää rinnakkain ja kuutta peräkkäin. Zombeille ja muille ei-niin-kykeneville voi tuota muodostelmaa suositella, mutta ei sellaisille, jotka saavat jotakin aikaan taistelemalla.
Sääntöjen puolestahan se on aivan sallittua laittaa miehet vaikka kilometrin mittaiseen jonoon, mutta ne tuskin voittavat yhtäkään taistelua.
Toisaalta helf spearmanit lyö paljon pienelläkin etumuksella. Suosittelen kyllä helffeillekkin neljän rivejä, ne kärsivät kuitenkin sen verran helposti tappioita, että rank boonuksien säilyttäminen mahdollisimman kauan on suotavaa.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 17:21
Kirjoittaja Dru Perim
anemi kirjoitti:Helf-keihäsmiehiä... sellaisille, jotka saavat jotakin aikaan taistelemalla.
Haltiakeihäsmiehet saavat jotain aikaan? Koskas tällainen merkkitapaus on tapahtunut?
- Dru Perim

Lähetetty: Ke 18.08.2004 17:52
Kirjoittaja Warma
anemi kirjoitti:Helf-keihäsmiehiä en koskaan, ikinä, milloinkaan laittaisi neljää rinnakkain ja kuutta peräkkäin.
Kyllä minä ainakin laittaisin, ne kun saa kuitenkin lyödä kolmella rankilla.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 18:13
Kirjoittaja tneva82
Warma kirjoitti:anemi kirjoitti:Helf-keihäsmiehiä en koskaan, ikinä, milloinkaan laittaisi neljää rinnakkain ja kuutta peräkkäin.
Kyllä minä ainakin laittaisin, ne kun saa kuitenkin lyödä kolmella rankilla.
Strenght 3:ssa, mikä on liian vähän tehokkaaseen iskemiseen(jos hw+shield comboa ei olisi niin ehkä keihäät tekisikin jotain). Käytännössä hw+shield combo on useimmissa tapauksissa parempi=4 leveä.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 20:34
Kirjoittaja HLLT
kyllä joku aina tippuu kun 20 noppaa viskotaan...5 chosen khrone chaos knights kuoli vuorossa (heidän chargessa)...kaverin ilme hyytyi (ja valui pöydän alle) kun hän heitti yazin ykkösillä viidellä nopalla
Lähetetty: Ke 18.08.2004 20:57
Kirjoittaja tneva82
HLLT kirjoitti:kyllä joku aina tippuu kun 20 noppaa viskotaan...5 chosen khrone chaos knights kuoli vuorossa (heidän chargessa)...kaverin ilme hyytyi (ja valui pöydän alle) kun hän heitti yazin ykkösillä viidellä nopalla
Juu. Ja teoriassa yksikkö voi selvitä vaikka neljä khorne ritari blokkia rynnii yksi kustakin suunnasta. Kuinka todennäköistä tuo on?
Tietenkin jos ihmetemppuja toivoo niin voi käyttää keihäitä mutta jos meinaa jatkuvasti voittaa pelaa todennäköisyyksien mukaan mikä useimmissa tapauksissa tarkoittaa keihäiden hylkäämistä.
Onhan tuo upea tarina ja varmasti näkemisen arvoinen mutta tuollaisen tempun takia ei kannata alkaa uskoa että keihäät ovat paras vaihtoehto aina, onnea tuo oli. 1/7776 mahdollisuudet tehdä tuo temppu, olettaen että sait 5 woundia aikaan...
Lähetetty: Ke 18.08.2004 21:37
Kirjoittaja Keuso
.
Lähetetty: Ke 18.08.2004 21:45
Kirjoittaja Lantty
Keuso kirjoitti:Maahis armeijalla ei ole niin suurta väliä mihin muodostelmaan ne tökkää kuin esim haltioilla sillä jokaista haltiaa vastaan on muistaakseni 5 ja puol maahista.
Öö... Missähän asiassa 1 haltija vastaa 5½ maahista? Vai tarkoitatko Hiisiä?
Lähetetty: Ke 18.08.2004 21:46
Kirjoittaja tneva82
Keuso kirjoitti:Maahis armeijalla ei ole niin suurta väliä mihin muodostelmaan ne tökkää kuin esim haltioilla sillä jokaista haltiaa vastaan on muistaakseni 5 ja puol maahista.
Ai? Ok laita 6:n levyiseen ja ratsuväkeni kiittää. Saan useamman ratsuväen kontaktiin kuin 4:n levyiseen=enemmän goblineja kuolee=paremmat mahdollisuudet voittaa taistelu.
Goblineilla VARSINKIN kannattaa mennä 4:n levyiseen.
Lähetetty: To 19.08.2004 02:11
Kirjoittaja GhaZz
Bhaz kirjoitti:
Öö... Missähän asiassa 1 haltija vastaa 5½ maahista? Vai tarkoitatko Hiisiä?
ööööö...pisteissä...1Helf=5½Goblin Helf 11pst.=Goblin 2pst.
Lähetetty: To 19.08.2004 11:18
Kirjoittaja anemi
anemi kirjoitti:Helf-keihäsmiehiä en koskaan, ikinä, milloinkaan laittaisi neljää rinnakkain ja kuutta peräkkäin.
Kaikki muut kirjoitti:Kylläpäs!
En tiedä, mistä johtuu, mutta kuuden levyinen ja neljän pituinen yksikkö on toiminut minulla aina kaikkein parhaiten. Siitä tulee paljon osumia, paljon haavoja ja paljon epäonnistuneita armour saveja. Näin ainakin T3-joukkoja vastaan, joiden armour save ei alita nelosta.
Kun yksikkö kärsii tarpeeksi tavanomaisuutta, silloin järjestellään se neljän levyiseksi.
Älkää sitten uskoko... En minä lupaa tarvitse keihäiden käyttämiseen... Mokomatkin...

Lähetetty: To 19.08.2004 11:21
Kirjoittaja The Captain
Haltioilla kannattaa harkita yli neljän levyistä riviä vain, jos vastustaja kuolee yli 50 % todennäköisyydellä kolmeen S3 hyökkäykseen, eli esim. zombie tai skavenslave (keskimäärin yksi vainaja/3 hyökkäystä), Empiren halberdier (keskimäärin 5/6 vainajaa/3 hyökkäystä) tai flagellant (keskimäärin 2/3 vainajaa/3 hyökkäystä). Jopa panssaroimaton Troll slayer kuolee 50 % todennäköisyydellä ja tekisi itse keskimäärin 0,25 woundia hw+shield -haltiaan, joten keihäs on tässäkin tapauksessa parempi vaihtoehto.
Haarniskoituja kääpiöitä, Kaaossotureita sun muita vastaan ei keihäillä tee mitään kuin vahingossa - tosin silloin kannattaa myös miettiä, onko omasta 4+ savestakaan iloa. Jos vastassa on hilparilla aseistettuja kaaossotureita, yrittäisin mieluummin tökkiä keihäillä pari haavaa sisään kuin pelastaa jonkun 6+ savella.
Kaaoksen ritareita sun muita leveitä (25mm base) ja kovaa lyäviä jamppoja vastaan kannattaa minimoida kontaktit eli käyttää neljän levyisiä yksiköitä. Neljän haltian levyiseen yksikköön mahtuu kontaktiin 5 ritaria, viiden haltian levyiseen yksikköön kuusi. Yksi chosen knight voi tappaa kolmekin haltiaa pienellä tuurilla (keskimäärin kuitenkin noin puolitoista haltiaa), ne leveyden lisäämisestä lyömään tulleet haltiat tarvitsevat ison tuurin tappaakseen edes yhden ritarin (tappavat keskimäärin 1/12 ritaria kolmella hyökkäyksellään)
Lähetetty: To 19.08.2004 18:07
Kirjoittaja tneva82
The Captain kirjoitti:Haarniskoituja kääpiöitä, Kaaossotureita sun muita vastaan ei keihäillä tee mitään kuin vahingossa - tosin silloin kannattaa myös miettiä, onko omasta 4+ savestakaan iloa.
On. Vähentää kummasti tappioita mikä auttaa break testin läpäisemistä ja apujoukkojen saapumista.
Sama juttu ritari chargea vastaan. Vaikka ritaria vastaan saat vain 6+ tai ei ollenkaan savea vähentää 4+ save kummasti hevosten aiheuttamia woundeja. 1-2 tappiota vähemmän voi hyvinkin helposti ratkaista juoksetko vai et.