Sivu 1/1

Mariinien regrouppaus?

Lähetetty: Ke 16.10.2002 19:35
Kirjoittaja Peikko
Niin, saako mariinit regroupata fallbackin jälkeen normaalisti jos ovat joutuneet alle 6" tuuman päässä vihollisesta?
Minun mielestä ei, vastapelaajan mielestä saa.
Mariineillahan on And They Shall Know No Fear -sääntö, mutta siinä ei puhuta mitään tästä.

Ja kiitos etukäteen...

Lähetetty: Ke 16.10.2002 19:38
Kirjoittaja Garoth
Eivät saa regroupata päivitetyn codexin mukaan.

Lähetetty: Ke 16.10.2002 19:46
Kirjoittaja Peikko
Selvä, kiitos.

Ja nyt päästään toiseen ongelmaan:

Kun kaveri pelaa BT:llä ja ei saa regroupata jos on 6" päässä vihusta ni säännöissä sanotaan että kaverit jatkaa juoksua pakoon. Mutta kun on BT kyseessä, nämä eivät juoksekkaan pakoon, vaan lähintä vihollista kohti.

Onko tämä oikein? :?

Lähetetty: Ke 16.10.2002 19:56
Kirjoittaja Garoth
Tulevat syliin, regrouppaavat heti, jos joutuvat lähikseen... Eli käytännössä tekevät onnistuneen assaultin. BT:t on "mukavia".

Lähetetty: To 17.10.2002 10:18
Kirjoittaja tneva82
Garoth kirjoitti:Tulevat syliin, regrouppaavat heti, jos joutuvat lähikseen... Eli käytännössä tekevät onnistuneen assaultin. BT:t on "mukavia".
Ja teknisesti ottaen menettävät vuoron closista...Lue codex. "Combat is fought on NEXT turn" (korostus minun) tai jotain sinnepäin(en muista tarkkaa sanamuotoa). En kyllä alkaisi väittää tuota ellen sitten kohtais tosi ärsyttävää pelaajaa koska en tosiaan usko et tuo vois olla edes lähellä tarkoitusta...Mut ei sinänsä. On tuosta haittaakin. Ropeconissa kärsin tuosta kahdesti(eka peli muuttui voitosta tasuriks sen takia...Vikassa pelissä meni yksikkö ja komentaja sen takia).

Lähetetty: Ma 18.11.2002 15:06
Kirjoittaja Mechanical Man
Tohon bt aka mustalaisten sääntöön pitäs saada vähän tarkennusta, uusia assult sääntöjä ajatellen... koska sweeping advance ei ole enää samanlainen kuin ennen se aiheuttaa tiettyä sekavuutta esm. mustalais lauma epäonnistuu morale checkissä ja juoksee örkki laumaa päin.. päästen "closikseen" a:) koska sweeping advancea ei ole miten on saako mustalaisia ampua seuraavassa ampumis vaiheessa (harvoin aiheellinen, koska yleensä morale checkit epäonnistuvat vihollisen vuorolla) b) saavatko mustalaiset assaulttaamisesta 1+bonuksen? c) ym.

Lähetetty: Su 05.10.2003 16:01
Kirjoittaja JohnnyW
Peikko kirjoitti: Niin, saako mariinit regroupata fallbackin jälkeen normaalisti jos ovat joutuneet alle 6" tuuman päässä vihollisesta?
Mutta pitää myös huomata, että mariinit "regroup at the end of their fall back move", eli consolidatea et voi käyttää päästäksesi kuuden tuuman päähän heistä. Tai siis voit tietenkin, mutta silloin mariinit ovat jo regroupanneet... Eli käytännössä jos mariinipelaaja heittää enemmän kuin 6" fall back moveen, he ehtivät regroupata.

Lähetetty: Su 05.10.2003 20:40
Kirjoittaja Badruk ´eadsplitta
Paitsi jos vastassa on deldarit jotka voivat tehdä flee on footin

Lähetetty: Su 05.10.2003 21:30
Kirjoittaja Brightstar
IGCaptainLegolas kirjoitti:Paitsi jos vastassa on deldarit jotka voivat tehdä flee on footin
... jota ei voi käyttää closiksessa.

Lähetetty: Su 05.10.2003 23:10
Kirjoittaja Shodan
Jotta tästä viestistä saisi mitään tolkkua tarvitset luultavasti Codex: Armageddonin, koska en viitsinyt quotea koko righteous zeal-säätöä. :roll:

Vaikka usein puhutaan templareiden "fall forwardista" niin templarit eivät missään vaiheessa fall backaa, eli mitään regrouppauksia/vast. ei tarvita. Codexissa sanotaan fall backin SIJASTA templarit rynnistävät 2d6" kohti lähintä vihollista. Siinä se. Eli mitään regrouppia ei tapahdu, he vain liikkuvat nopan osoittaman matkan kohti lähintä vihollista. Seuraavalla omalla vuorolla yksikkö saa taas liikkua, ampua ja assaulttaa normaalisti, jollei äskeinen liike vienyt yksikköä lähikseen.

Righteous zeal-säännön kohta "..Templars counts as making a sweeping advance.." saattaa olla nyt TAR:n aikaan hieman hämärä. Se kuitenkin toimii rulebookin sääntöjen mukaan (tuskin tähän tulee enään selvennystä/päivitystä GW:n puolelta).
Eli JOS yksikkö pääsi lähikseen se lasketaan hyökänneeksi vihollisen assault phasen alussa ja saa +1A charge bonuksen. Lähitaistelu käydään muuten normaalisti. Muut vihollisen yksiköt saavat assaulttaa templareiden kimppuun.

Säännön "..enemy units yet to shoot can still target them.."-kohta ei yleensä vaikuta mitenkään, koska Morale checkit shooting casualtyista tehdään shooting phasen lopuksi, eikä mikään yksikkö voi enää ampua templareita, vaikka nämä rynnisivät lähikseen. MUTTA jos templarit joutuisivat tekemään Morale checkin _kesken_ shooting phasen ja tämän johdosta rynnistävät lähikseen vihollisen kanssa, SAAVAT kaikki vihollisen vielä ampumattomat yksiköt ampua templareita jos haluavat, vaikka templarit on siirretty lähikseen, jos LOS ja kantama ovat kunnossa. Esim. Salamander librarianin psychic power ja Deceiverin Deceive pakottivat tekemään morale checkin kesken shooting phasen, muitakin saattaa olla mutta nämä tulivat ensiksi mieleen.