Sivu 1/1

Gadag, örkkipomo

Lähetetty: Pe 10.09.2004 22:22
Kirjoittaja Hodarimies
Eli siis tämä on eka tarinani,jossa kerron örkkihuumoria josta olen lukenut jo muutaman tarinan.


Ensimmäinen osa:Hullun lähde

Eräänä yönä, örkkileirillä örkkipomo Ghadajgajull,ystävilleen Gadag,piti puheen klaanilleen huutaen kurkku suorana kuten aina.Hän puhui hyökkäyksestä Kaaosta vastaan, jotka olivat vain parin kilometrin päässä örkeistä, ja samalla vielä linnoituksessa.Gadag kuunteli muitten örkkishamaanien ehtoja tunkeutumisesta Kaaos- linnaan. Toiset ehdottivat:Käytetään Gobbojen doomdivereitä! Ja toiset:Laitetaan pari black örkkiä viskelemään snotlineja sinne linnaan! Mutta, eihän hänen klaanissaan ollut edes snotteja, eikä doomdivereitä.No, eihän se Gadagia haitannut, sillä ei hänellä ollut älliä paljoakaan,mitä esimerkiksi klaanin hulluimmalla squig-ratsastajalla Slimassilla oli.Kuitenkin hän meni käskemään jättejä mukaan, jotka olivat kännäämässä empiren vaunuista varastetuilta olutpulloilla, ja Gadag huusi:"Mitä ihmettä te teette!?!?!Yksi jätti huomasi heti Gadagin, ja yritti kiireesti piilottaa olutpulloaan housuihinsa.No, mitenkä vain, hyökkäys järjestettiin heti.Miten vain, hän oli tarpeeksi tyhmä että tuhosi lempikirveensä vain sen takia, ettei itse saanut olutta, vaikkei siitä pitänytkään.

Osa kaksi:Musta armeija

Gadag johti joukkojaan eteenpäin pienistä Kaaos Kääpiöiden vastarinnasta huolimatta, ja näki kaaos-linnan oikein nurglen merkeillä koristeltuna.No, hän sanoi joukoilleen: Kas,kas saamme nähtävästi ruton heikentämiä demoneja vihollisiksemme!Portit avattiin, ja ulos vyöryi varmaan kymmeniä nurglingeja,plague bearereita sekä Kaaos sotureita.Mutta sotilaat eivät tehneet mitään muuta kuin juoksennelleet ympäärinsä, kauhusta kankeina.Gadag syöksyi uuden kirveensä kanssa demoneja päin, ja iski muutamilta päät pois ja toisilta mahat auki.Kun muut näkivät tuon teurastuksen, lähtivät hekin nujakoimaan ja kohta tuntui että taistelu oli jo ohi.Mutta sitten linnan ikkunoista alkoi vyöryä lisää demoneita ja taas tappelu jatkui kunnes kaikki demonit oli joko liiskattu,poltettu,murskattu,katkaistu tai räjäytetty.
Ja nyt sitten epäonni iski kohti Gadagia,vanhasta männystä tipahti pari ylivilkasta gobboa suoraan Gadagin päälle ja kaikki nauroivat Gadagille.No, eihän Gadag keksinyt muuta kuin syytä kuin että eräs viereinen peikko olisi tehnyt kepposen ja se tuomittiin mätkityksi, ja Gadag potkaisi sen ojaan.

Lähetetty: La 11.09.2004 00:45
Kirjoittaja Illidan
Ihan kiva tarina. Eteni hiukan liian nopeasti, ja Gadagia olisit voinut kuvailla ennemän...
Örkkihuumori oli ihan passeli plussa.

Lähetetty: La 11.09.2004 11:51
Kirjoittaja Aco
Taas tätä perus örkkihuumoria, eipä mitään erityistä sanottavaa.

Lähetetty: La 11.09.2004 12:49
Kirjoittaja Monoliitti
No aika normaalia örkkihuumoria, jotain omia kikkoja keksit, niin hyvä tulee..
jäi lyhyeksi. ei muuta ..
ps.Kirjoitathan meille sotulaisille joskus ihan pitkän tarinan?jookos..
;)

Lähetetty: La 11.09.2004 13:13
Kirjoittaja Hodarimies
Monoliitti kirjoitti:ps.Kirjoitathan meille sotulaisille joskus ihan pitkän tarinan?jookos..
;)
no totta vie!vaikka en ole oikein ahkera tarinankirjottaja,suunnittelen Gadagin paluuta kyllä!

Lähetetty: Ma 13.09.2004 09:31
Kirjoittaja P_H
Aika yksinkertainen ja pelkistetty. Enemmän sisältöä ja kuvailua jatkossa. Ei ihmeempi.