Sivu 1/1

Studion vastaus: Psycannon vs. boostaavat prätkät

Lähetetty: Ke 15.09.2004 14:42
Kirjoittaja Ari
Tuon löysin GW:n Games Development foorumilta.
Andy Hoare kirjoitti:Hi guys

Just so ya know, we have been keeping up with the debate on Tau Shield Drones. I'd just like to say that the reason the FAQ gives the answer it does is that we don't want to make an exception to a fundamentally important core rule in an FAQ - its simply not the right place to do it. You'll have noticed with the FAQs that we just tried to nudge older rules into line with the new ones, not whack them so hard they look bent.

So, we will address the Drone issue, but not here, and not now. We will give them the respect they deserve at a point in the not too distant future.

Another point I'd like to comment on is that of psycannons vs turbo-boosting bikers. The reason we let that one through is that is that we have an existing turbo boost rule in the form of Dark Eldar jet bikes, and we want all similar special rules to be the same in wording and effect. Remember when we had different versions of True Grit? That situation was universally reviled (not least on this board) and it wasn't a situation we wanted or intended. So, when we wrote the turbo boost rules we decided to stick with the existing rule, rather than have two versions of it in existance. And if at the end of the day a few Grey Knights are capable of plugging Daemonbombing Chaos Bikers with ease - well, that's what Grey Knights train for, so its hardly that much of a stretch of the imagination.

So, please quit the rants about the game being 'dumbed down'. That's not what's happening at all. The games with the clearest rules sets often turn out to be the most challenging in gameplay, and that's what we're after here.

Cheers

Andy H
Ja linkki juttuun

Lähetetty: Ke 15.09.2004 14:56
Kirjoittaja The Captain
Omituista politiikkaa. Sen sijaan, että olisivat korjanneet DEldarien mopon turbo boostin Q&A:ssa "universal turbo boostiksi", niiden piti tehdä universal turbo boost DEldarien mallin mukaan. Miksi korjata jotain, mikä on rikki, kun sen sijaan voi antaa saman risan jutun kaikille muillekin ja korjata sen sijaan juttuja, jotka eivät olleet rikki?

Lähetetty: Ke 15.09.2004 15:03
Kirjoittaja Garoth
No ainakin se on hyvä puoli, että nykyinen sääntö on selkä, ja GW aikoo pitää siitä kiinni.

Nyt kun Andy H. on antanut jo pari kysymystä, ei kukaan tuonne rekistöröitynyt viitsisi kysäistä, saako TMC todellakin allokoida hyökkäyksiään BtB-kontaktissa oleviin vihollisiin. Näin sanotaan codexissa, ja FAQ käskee käyttää codexia. Tämä on tällä hetkellä niitä suurimpia kiistanasiota pelissä, ja koska vastaus on tullut jo kahteen kysymykseen, se voisi tulla myös tähänkin.

Lähetetty: Ke 15.09.2004 15:35
Kirjoittaja Ari
Laitoin kysymyksen TMC:stä. Toivottavasti vastataan.
Ja sillä välin, vastaus Örkkien KFF:n
>> but what about Orks and the Kustom Force Field? this has been going on for the same length of time and we've seen a fair few ways of looking at it (from classing as normal obsuced target to smoke launcher effects)
>>
>> nekuth
>> http://www.dysartes.com

They count as Obscured.

Andy

Lähetetty: To 16.09.2004 02:29
Kirjoittaja daider
minä en oikein ymmärrä näin vasta heränneenä ( enkä muutenkaan ) että mistä ihmeestä tämä Psycannon vs Turbo-Boostaavat prätkät keskustelu oikein lähti? Turbobuustaavat prätkät saavat invusaven armorin sijaan, psycannon ignoraa invut...
missä se ongelma muka on?

Lähetetty: To 16.09.2004 07:40
Kirjoittaja tneva82
Se etä on aika epäloogista että psycannon yhtäkkiä muuttuu AP2 ignore invulnerable save aseeksi(noin verrannollisesti) vain sen takia että toinen menee lujaa?

Miten se psycannon(AP4) läpäisee power armoria helpommin vain sen takia että toinen menee niin lujaa että siihen on hankala osua(mitä turbo boost invu save kuvaa)?

Varsin epälooginen sääntö, mutta niitähän uusi laitos on pullollansa joten eipä ihmekkään.

Lähetetty: To 16.09.2004 08:10
Kirjoittaja Deetwo
tneva82 kirjoitti:Miten se psycannon(AP4) läpäisee power armoria helpommin vain sen takia että toinen menee niin lujaa että siihen on hankala osua(mitä turbo boost invu save kuvaa)?
Kuka mihinkään powerarmoriin käski ampua?
Jos GKt vaikka harjoittavat superihmisvoimia ja ampuvat tarkasti vaikka moposta pyörän hajalle, jolloin nopeassa vauhdissa marinelta on helposti niskat nurin mopon rysähtäessä.

Säännöt eivät oikeastaan missään tapauksessa kuvaa yhtä yksittäistä tilannetta, vaan enemmänkin erillaisten tapahtumien ja mahdollisuuksien sarjaa.

Lähetetty: To 16.09.2004 08:30
Kirjoittaja Grim
Deetwolla on hyvä pointti.

Ja jos on kerran yleisesti hyväksytty että DH:t ovat turnausten peränpitäjiä ja pelitehon pohjasakkaa, niin miksi kaikki yrittävät räpistellä vastaan kun DH kerrankin sai jonkun "ylivoimaisen" säännön?

Lähetetty: To 16.09.2004 10:37
Kirjoittaja Teräratas
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Deetwolla on hyvä pointti.

Ja jos on kerran yleisesti hyväksytty että DH:t ovat turnausten peränpitäjiä ja pelitehon pohjasakkaa, niin miksi kaikki yrittävät räpistellä vastaan kun DH kerrankin sai jonkun "ylivoimaisen" säännön?
Noh, eipä tuo mikään etu DH:llekaan ole, kunpahan nyt vain on omituinen sääntö. Save kun ei muutu invuksi, jos ajaa 17,9" niillä mopoilla (mikä riittää varmasti), ja niitä AP2-3 aseita ei taida DH:lla kasapäin useinkaan olla.

Minä kyllä tahtoisin buggyillenikin vaikka 2+ invun, ne kun ovat saman kokoisia kuin attack bike, ja ihan yhtä nopeitakin...

Lähetetty: To 16.09.2004 10:53
Kirjoittaja Iceman
Koko omituisuus olisi jäänyt pois, jos boostaavan biken save olisi sekä armour save että invu save. Ammut AP2 tai AP3 aseella ja heitän invu saven, ammut aseella, mikä poistaa invu saven, niin heitänkin armour saven.

Lähetetty: To 16.09.2004 10:54
Kirjoittaja Deetwo
Iceman kirjoitti:Koko omituisuus olisi jäänyt pois, jos boostaavan biken save olisi sekä armour save että invu save. Ammut AP2 tai AP3 aseella ja heitän invu saven, ammut aseella, mikä poistaa invu saven, niin heitänkin armour saven.
Näin taas biket olis huomattavan kestäviä. Parempi niin että ei saa molempia...

Aika poikkeustapaus kuitenkin tuo psycannon, koska niitä ei eritysemmin näy.
EDIT: Onhan niitä muitakin invun ohittajia, dreadaxet ja warscythet sun muut... Mutta ne tyypillisesti ohittavat armour savetkin, joten gk pyssyihin tuo oikeastaan lähinnä pätee kai.

Lähetetty: To 16.09.2004 11:03
Kirjoittaja Iceman
Jos ainoa invu saven ohittava asia on tuo psycannon, niin eikö prätkien kestävyys olisi parantunut vain tuon psycannon woundien verran ja koko tämikn viestiketju olisi ollut turha. Eakroita, että biekillä pitäisi olla jatkuvasti sekä armour save että invu save, ainoastaan sen yli 18" kiihdytelleen prätkän saven päteminen myös psycannon tapauksessa, mihin biken normisaven säilyminen olisi riittänyt, vai?

Lähetetty: To 16.09.2004 11:44
Kirjoittaja daider
älä unohda Incineratoria.... se tosin on psycannoniakin harvinaisempi, mutta kuitenkin.

ja käsittääkseni tuo prätkän invusave kuvastaa sitä että pyörä ajaa niin lujaa että siihen on vaikeampi osua. Se että armor save häviää kuvastaa sitä että pienikin osuma kovassa vauhdissa riittää heittämään kaverin prätkän selästä eikä silloin enää panssari auta. Näin olen itse asian sisäistänyt. Psycannonin kuti kun ei ole pienin mahdollinen joten se pystyy varmasti iskemään jopa mariinin kenttään.

Lähetetty: To 16.09.2004 12:09
Kirjoittaja LordDemon
daider kirjoitti:älä unohda Incineratoria.... se tosin on psycannoniakin harvinaisempi, mutta kuitenkin.

ja käsittääkseni tuo prätkän invusave kuvastaa sitä että pyörä ajaa niin lujaa että siihen on vaikeampi osua. Se että armor save häviää kuvastaa sitä että pienikin osuma kovassa vauhdissa riittää heittämään kaverin prätkän selästä eikä silloin enää panssari auta. Näin olen itse asian sisäistänyt. Psycannonin kuti kun ei ole pienin mahdollinen joten se pystyy varmasti iskemään jopa mariinin kenttään.
No selittäisikö joku (fluffillisesti) miksi sitten artificier armourilla varustettu IC saa paremman invu saven kuin normi marine?

Lähetetty: To 16.09.2004 12:14
Kirjoittaja chrome
Incineratorhan on template joten nopeus ei auta sitä vastaan ollenkaan... joten se litku syövyttää bensalinjat ja pyöräsi sanoo ka-boom!

Lähetetty: To 16.09.2004 15:05
Kirjoittaja Grim
Teräratas kirjoitti:
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Deetwolla on hyvä pointti.

Ja jos on kerran yleisesti hyväksytty että DH:t ovat turnausten peränpitäjiä ja pelitehon pohjasakkaa, niin miksi kaikki yrittävät räpistellä vastaan kun DH kerrankin sai jonkun "ylivoimaisen" säännön?
Noh, eipä tuo mikään etu DH:llekaan ole, kunpahan nyt vain on omituinen sääntö. Save kun ei muutu invuksi, jos ajaa 17,9" niillä mopoilla (mikä riittää varmasti), ja niitä AP2-3 aseita ei taida DH:lla kasapäin useinkaan olla.
Sarkasmi on todellakin hankala taiteenlaji...

Siis tarkoitin noilla lainausmerkeillä että ei se ole mitenkään erityisen loistava sääntö, joten miksi ihmiset eivät voi vain hyväksyä sitä?

Tuohon 17.9"- liikkeeseen on olemassa lääke: Allied Space Marines. Yksi Predator kolmella Lascilla ja muutama ysikutonen yhdistettynä Psycannoneihin pistää pyöräilijät varsin ahtaalle... siinähän sitten luutnantti valitsee, haluaako päähänsä Psycannonista vai Lascannonista. :D

Lähetetty: To 16.09.2004 15:11
Kirjoittaja daider
psycannonista.... S6 antaa vielä 1/3 mahiksen selvitä osumasta + voi huoletta ajella sen loput 6,1 tuumaa

Lähetetty: To 16.09.2004 15:56
Kirjoittaja Hellbender
Heh, biker-scum beware...

Yhdelle psycannonilla varustetulle inquisiittorille on armeijassani tilaa. IC varustettuna ihan kelpo aseella 50 pisteen hintaan on ihan harkitsemisen arvoinen valinta. Enempää ei luultavasti mahdu(tulee elite täyteen), eikä kannattaisikaan ottaa. Ison ]I[ :n ja pikku ]I[ :n psycannonien pitäisi riittää ainakin yhden demoninsalakuljettajan pysäyttämiseen:)

Lähetetty: To 16.09.2004 15:59
Kirjoittaja daider
sitähän ne inkvisaattorit tekevät vapaa-ajalla... auttavat liikkuvaa poliisia hurjastelijoiden kiinniottamisessa. ota sille pari sagea mukaan ja mahdollisesti plasmacannon servitori niin tulivoima kasvaa kivasti :-)

Lähetetty: To 16.09.2004 16:01
Kirjoittaja Teräratas
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Sarkasmi on todellakin hankala taiteenlaji...

Siis tarkoitin noilla lainausmerkeillä että ei se ole mitenkään erityisen loistava sääntö, joten miksi ihmiset eivät voi vain hyväksyä sitä?
Ei se sarkasmisi ohi mennyt, tarkoitukseni oli siis todeta, että ei sitä varmasti muutkaan mitenkään ylivoimaisena pidä, vain omituisena. (Tai enhän minä toki muist varmaksi voi sanoa, ainoastaan itsestäni.)