Sivu 1/1

Ei oo ampujia

Lähetetty: Ma 20.09.2004 08:26
Kirjoittaja Zanfa
Niin kun kysyisin sellasta että onko VC:illä yhtään ampujia kun ihmettelin sitä että kun kaikilla on BS mutta missään ei lue että voi laittaa jotkut ampumis "välineet"

Lähetetty: Ma 20.09.2004 08:37
Kirjoittaja Zindaju
No jos ottaa lineksi Lahmian niin saa yhen jousilurkki rykmentin ja lahmia vampyyrille erikoisjouskarin.

Lähetetty: Ma 20.09.2004 08:53
Kirjoittaja Zanfa
Missä se lukee kerro kerro ja mikä ihmeen erikois jouskari meinaaksää sitä magic weaponia

Lähetetty: Ma 20.09.2004 09:01
Kirjoittaja Murhe
Ne ampuvat joukot ovatkin pitkälti epävirallisten listojen tuotoksia, joita saa käyttää vastustajan luvalla, mutta ei muuten. Storm of Chaoksen lista olisi virallinen, mutta en muista löytyikö sieltä ampumista.

Mutta ei syytä huoleen, sillä VC armeijalle on tarjolla runsaasti ampuvia joukkoja. Ensinnäkin Lahmian tyttö saa Asp Bown ja Bansheen huutaminen on myös ampumista (ei käytä BS arvoa kuitenkaan). Lisäksi armeijaan voi halutessaan palkata varsijousimiehiä Dogs of War ja Regiments of Renow listoissa. Komea palkka tykki kukkulan huipulla lämmittää jokaisen Von Carstainin sydäntä edes hitusen - viimeistään siinä vaiheessa, kun saa iskeä hampaansa miehistöön taistelun jälkeen, kun olisi aika maksaa kultaa.

Ylipäätänsä Warhammerissa sotilas saa Bs arvon, jos ylipäätänsä voisi kuvitella sen käyttävän jousta tai muuta pitkän matkan asetta. Vastaavasti arvo nousee, kun muut statit. Toisaalta lohikäärmeeltä ei löydy Bs arvoa, koska moinen ei siltä luonnistu. Jos sotilas ei käytä jousta niin se ei tarkoita, etteikö kyseinen yksittäinen ainutlaatuinen virtuaalipersoona olisi koskaan omassa virtuaalihistoriassaan käyttänyt sellaista.

Lähetetty: Ma 20.09.2004 12:11
Kirjoittaja The Captain
Murhe kirjoitti:Ne ampuvat joukot ovatkin pitkälti epävirallisten listojen tuotoksia, joita saa käyttää vastustajan luvalla, mutta ei muuten. Storm of Chaoksen lista olisi virallinen, mutta en muista löytyikö sieltä ampumista.
Onhan toki, lurkkeja crossboweilla.

Necromancer Counts ei tosiaan kovin ampumapainotteinen armeija ole. Lahmian jousi on lähinnä kiva koriste, ja puolet nykyturnauksien armeijoista osaa käyttää persiljaa korvissaan (Enchanted Parsley, tekee myös immuuniksi psykologialle, sisältyy monien yksiköiden hintaan mutta on unohtunut mainita equipment-osiossa. EP on myös niin voimakas taikakalu, että sitä ei voi millään kumota, tuhota tai väliaikaisesti poistaa käytöstä.)