Sivu 1/1

Pre-Heresy Astronomican

Lähetetty: Ti 21.09.2004 17:59
Kirjoittaja Tybraal
Lauotaanpa pari päätelmää ja kiperää kysymystä:

[quote=""Space Marines 1989" Page 7/23"]The Scouring of Isstvan was a brutal affair. Isstvan III was destroyed by a virus bomb; twelve billion died instantly. It is said that the psychic death-scream of the doomed world drowned out the signal of the Astronomican.[/quote]

Päätelmä: Astronomican oli olemassa ja toiminnassa ennen Keisarin joutumista Kultaiseen Valtaistuimeen.
Realms of Chaos kirjoitti:...when the Outer Palace was abandoned to the Traitor Legions and their allies, the Emperor acted. He disconnected himself from the Astronomican, a signal to the remainder of the Imperial Fleet that the end, one way or another, was approaching.
Päätelmä: Keisari oli osa Astronomicania jo ennen Valtaistuimelle nousemista. Keisari tarvittiin Astronomicanin toimintaan.

Kysymykset:
- Milloin Astronomican otettiin käyttöön?
- Kuinka matkanteko onnistui kun Keisari oli sotaretkillään (Kultaisen Ristiretken alussa)?
- Onko yhteys Astronomicanin "psyykkisen kuoron" ja Keisaria ylläpitävien, kuolevien psyykkereiden välillä?

Korjatkaa ihmeessä jos fluffia on uusittu tai kumottu.

Lähetetty: Ti 21.09.2004 21:42
Kirjoittaja Snowtrooper
Tässä omia mielipiteitäni:

Milloin käyttöön? Todennäköisesti heti, kun Keisari oli vallannut Marsin avaruustelakat ja tarvittiin tähtienvälistä navigointia. Viimeistään silloin, kun laivastot etenivät paikallisten psyykkerimajakoiden kantaman ulkopuolelle, eli aika pian.

Kuinka? Kait nyt tuhansien shamaanien kollektiivinen tietoisuus pystyy ohjaamaan Astronomiconia matkankin päästä? Keisarin "irtikytkeytyminen" tarkoittaa minusta vain sitä, että hän tietoisesti lakkasi ohjaamasta sitä.

Onko yhteyttä? Keisari ainoastaan ohjaa "kuoroa". Kultaiseen Valtaistuimeen syötettävät sielut sen sijaan vain pitävät yllä tätä koko ajan heikkenevää linkkiä Keisarin sielun ja maallisen ruumiin välillä ja mahdollistavat sen, että hän vielä jaksaa jatkaa eräänlaisena "epäkuolleena".

Tosin minusta ei ole lainkaan sanottua, että vaikka Keisari kuolisikin, niin Astronomicon jäisi välttämättä ohjaajatta. Ainakaan jos Tähtilapsi on syntyessään niin jyty kuin pitäisi olla, niin ei luulisi yhden sielukuoron etäohjailun olevan vaikeaakaan. Mutta koskapa Imperiumissa Tähtilapsesta eivät tiedä muut kuin Illuminaatit (ja ne ei-Illuminaatit inkvisiittorit, jotka luulivat sitä Tzeentchin juoneksi), luulee kansa Teppous Tavalliuksesta aina Terran Ylilordeihin asti, että jos Keisarin ruumis kuolee, sammuu myös Astronomicon.