Sivu 1/1

Bretonnian suunnittelua

Lähetetty: Su 26.09.2004 16:35
Kirjoittaja ChildGamez
Elikkä Joulunalla olisi tarkoitus aloittaa bretonianseilla ja siirtyä hieman hyvisten puolelle (OMG). Idea olisi tehdä armeija Grail teemalla, ja 2000pts. olisi tarkoitus tunkean

Hippo-Lord (haluun armeijaani lentävän mörön joten päätin, että bretonianneille se tuloo)
Grail Knightejä kokonainen 9 unit (kallis mutta tehokas)
Grail Reliquae (suunnitelmassa avain asemassa jalkaväen ja knighiten välissä)
BSB jalan M@A yksikköön.
Pegasus knightejä, Questing knightejä, peasant bowmenejä, treebucket ja muuta mukavaa.

Sitten suunnittelemaan ;) :

Elikkä listasta tietenkin tulee pienempiäkin versioita, mutta haluaisin esimerkiksi tietää:
Onko Kotr yksikkö parempi tukiyksikkö 6 lance muodostelmassa, vai 5 rivinä ? . Itse näkisin 5 yksiköllä enemmän etuja, joskin 6 yksikköä helpompi liikuttaa.
Pääsuunnitelma olisi jakaa debloyment. Toisella puolella jalkaväki, jonka takana olisi jouset (scirmaavia 10 yksiköitä) ja treebucket.
Toisella puolella olisi iso yksikkö grail knightejä ja Questing knightejä. Molempia laitoja tukisi Kotr tukiyksikkö.
Lord menisi ekaksi vuoroks piiloon et pegasus knightit sais kiinni warmachineihin
Avain asemassa olisivat Grail Reliquae ja sen battle Pilgrimsit, jotka ottaisivat aseman jalkaväen ja ratsuväen välistä.
Luottaisin tämän yksikön kestävän myös yksinään vuoron tai pari (BsB lähellä reroll stubborn break testiä) kunnes apu saapuu.
Halpoja M@A yksiköitä ottaisin luultavimmin 2, mutta näiden ja Pilgrimsien koon suhteen tarvisin apua (pääasialisesti 20 - 25?).
Muuta:
Herot menisivät:
2x Damsel jalal (jossain jalkaväessä vai yksin??) tuovat 4 DS.
BSB M@A yksikössä tuoden mättöapua ja Ld:tä (lähellä Pilgrimsejä).
Toinen Paladin Questing knighteissä (odotan grailien pärjäävän yksinkin)
Ja sit hippo lord. (varustus: Wyrmlance breath attackin takia, Grail vow, Grail shield, se virtue jolla tämä ei ole general mutta saa stats bonuksia, gw lähikseen ja sit hippo alle) - 434pts.

Fluffi:
Bretonnian suuren valtion rajamailla sijaitsee hyvin pieni maakunta, jotai ei edes kartalle viitsitä merkitä. Tätä maakuntaa hallitsee Julius (jep Ceasarista pöllitty ;) ) joka uskoo löytäneensä kirjan, joka näyttää hänelle suunnan elämässään. Kirjaa on vaikea tulkita ja vuosien tutkintojen jälkeen Julius uskoo, että hänen on tehtävä pyhä ristiretki ja palatta vasta kun hän uskoo löytäneensä etsimänsä. (tämä mahdollistaa mitä monipuolisimpien armeijoiden kohtaamisen fluffisissa merkeissä ;) ). Julius itse on hyväntahtoinen ja kiltti, mutta valitettavasti ei sieltä välkyimmästä päästä.
Sellanen pikku pätkä vain kun en ole hyvä keksimään näitä, enkä jaksa tuota pahemmin monipuolistaa.

Juliuksen kuitenkin ajattelin konvertaa Grail reliquaen tilalle. Hän makoilisi/istuisi valtaistuimella tms. Pilgrimien kantaessa häntä ja huutelee armeijan keskiasemasta ohjeita joukoilleen ja törkeyksiä pakenioille.

Kommentit ja apu tarpeen!

-ChildGamez-

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:09
Kirjoittaja Otso
Nämä fluffiarmeijat ovat aina mukavampia, kuin Powerplay- armeijat. Ritarieilla flänkkäyksessä ehkä 6 ritaria olisi parempi, koska ovat kapeampi yksikkö ja chargessa tulee yhtä monta attackia kuin viideltä, mutta maksavatkin vähän enemmän. Pilgrimesitä en tekisi hirveän isoa yksikköä, kun maksavat niin paljon. Ihan pakko vielä sanoa, että lordisi ei saa käyttää great weaponia klosiksessa koska hänellä on maaginen wyrmlance.

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:16
Kirjoittaja ChildGamez
Fizban Fantastine kirjoitti: Ihan pakko vielä sanoa, että lordisi ei saa käyttää great weaponia klosiksessa koska hänellä on maaginen wyrmlance.
Hups.. Kiitos huomautuksesta. :) Pitääpi sitten poistaa se gw, eipä tuo siitä paljoa kärsi.
Pilgrimeistä olisi tarkoitus tehdä (tai näin luulisin olevan hyvä) 14 + Julius, eli 4*5 riviä (jotta rankit säilyy pitkään :) )

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:19
Kirjoittaja Ropetus
ChildGamez kirjoitti:
Fizban Fantastine kirjoitti: Ihan pakko vielä sanoa, että lordisi ei saa käyttää great weaponia klosiksessa koska hänellä on maaginen wyrmlance.
Hups.. Kiitos huomautuksesta. :) Pitääpi sitten poistaa se gw, eipä tuo siitä paljoa kärsi.
Pilgrimeistä olisi tarkoitus tehdä (tai näin luulisin olevan hyvä) 12 + Julius, eli 5*4 riviä (jotta rankit säilyy pitkään :) )
Kyllä se iso karttu kannattaa pitää, jos ei ole pisteille parempaa käyttöä. Vastustaja voi luulla, ettei sillä ole taika-asetta, ja pääset sitten yllättämään spirit hostit. Lisäksi taika-aseesta voi Helffejä vastaan pelatessa jotenkin ihmeellisesti lähteä voimat, joten se iso karttu on hyvä pitää varalla.

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:24
Kirjoittaja ChildGamez
Hyvä pointti runefangilla, mutta mites se vastustaja erehtyy luuleen, ettei ole taika-asetta, kun en voi gw käyttää, kun se on :)

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:33
Kirjoittaja Jos
Jos bretti lordi ottaa ison aseen niin silloin pitää olla Questing vow, mikäli ottaa Questing vowin niin silloin ei saa ottaa maagisia tai mundaaneja lanceja.

Lähetetty: Su 26.09.2004 17:33
Kirjoittaja Ropetus
ChildGamez kirjoitti:Hyvä pointti runefangilla, mutta mites se vastustaja erehtyy luuleen, ettei ole taika-asetta, kun en voi gw käyttää, kun se on :)
Siis kun pelin alussa tietysti esittelet vastustajalle lordisi, sanot, että "Täs on mun kenu, sil on hand weapon, great weapon...". Taikaesineitähän ei tarvitse mainita. näin vastustaja luulee, ettei sinulla ole taika-asetta.

Lähetetty: Su 26.09.2004 22:13
Kirjoittaja JH
Jos kirjoitti:Jos bretti lordi ottaa ison aseen niin silloin pitää olla Questing vow, mikäli ottaa Questing vowin niin silloin ei saa ottaa maagisia tai mundaaneja lanceja.
etkä myöskään saa Grail Shieldiä ilman Grail Wowta.
Valinta on siis joko gw tai lance. Itse ottaisin gwow+lance mieluummin.

Lähetetty: Su 26.09.2004 23:25
Kirjoittaja pokka
Todella mukavan kuuloinen armeija. Kiva fluffikin siinä vielä. Hienoa. ;)

Lähetetty: Ma 27.09.2004 00:25
Kirjoittaja SirJopetius
Ja eikös Grail wowin myötä tule kaikki hyökkäykset maagisiksi aseesta riippumatta, elikkäs perus lance puree niihin spirit hosteihin bretti lordilla grail wowin kera.

Lähetetty: Ma 27.09.2004 09:49
Kirjoittaja Nithadran
Totta... mutta se ei päde ratsuihin. Eli esim. hippo ei saa maagisia iskuja.

Re: Bretonnian suunnittelua

Lähetetty: Ma 27.09.2004 12:01
Kirjoittaja karhu
ChildGamez kirjoitti:Onko Kotr yksikkö parempi tukiyksikkö 6 lance muodostelmassa, vai 5 rivinä ? . Itse näkisin 5 yksiköllä enemmän etuja, joskin 6 yksikköä helpompi liikuttaa.
Saako lancesta etuja chargen jälkeen? Jos saa niin lance muodostelmaan, jos ei niin normaalisti.

Re: Bretonnian suunnittelua

Lähetetty: Ma 27.09.2004 12:03
Kirjoittaja Luna
Esko Rae kirjoitti:
ChildGamez kirjoitti:Onko Kotr yksikkö parempi tukiyksikkö 6 lance muodostelmassa, vai 5 rivinä ? . Itse näkisin 5 yksiköllä enemmän etuja, joskin 6 yksikköä helpompi liikuttaa.
Saako lancesta etuja chargen jälkeen? Jos saa niin lance muodostelmaan, jos ei niin normaalisti.
jos meinasit että saako uloimmat miehet hakata tokallakin vuorolla lancessa niin vastaus on ettei saa ;)

Lähetetty: Ma 27.09.2004 12:36
Kirjoittaja clutch
Et saa mitenkään mahdutettua noita kaikkia 2000kiloon. Sinuna luopuisin ajatuksesta mahduttaa grail knightit, questing knigtit, grail reliquaen, pegasus knightit ja hipon samaan armeejaan.

Lähetetty: Ma 27.09.2004 14:21
Kirjoittaja ChildGamez
clutch kirjoitti:Et saa mitenkään mahdutettua noita kaikkia 2000kiloon. Sinuna luopuisin ajatuksesta mahduttaa grail knightit, questing knigtit, grail reliquaen, pegasus knightit ja hipon samaan armeejaan.
Jep .. Niihä se taitaa olla. Pitänee ottaa grail teemaiset ensin ja katsastaa sit muut (eli Hippo, Reliquae ja Grail knightit välttämättömii). Katsotaas... Grail teeman yhteishinta ~1000pts. Kyllä sinne viel saa tungettuu halpaa jalkaväkee ja muutaman knightiplokin ja ne pegasus knightit. Muutos varmaan on et saan tungettuu 2000pts. että toinen tukiyksikkö (jotka tulee oleenmuuten 6 knightin) saa 2 membuu lisää ja paladinin ja sit questing knightit tulee jos tulee sitten 2500pisteeseen.
Ongelma onkin et 5 characterii maksaa hieman liikaa :/ hmm.. pitäsköhän sittenki hipon antaa olla genraali ja olla ottamatta sitä yhtä paladinii. Tai sit annan hipon olla kuin on ja laitan damselist generalin :P . Saa nähä..

Lähetetty: Ti 28.09.2004 15:45
Kirjoittaja ChildGamez
Tällainen kyssä viel:
Voiko damselin laittaa knighti yksikön keskelle, niin ettei se olisi eturankissa, eikä se häiritsisi chargea lance-muodostelmassa?
Olisi mukavaa laittaa grail knightejen keskelle damsel-Scrollkuski tuomaan viel sen magicressun kalliiseen yksikkööni ja säästäen samalla muutaman kymmenen pisteen (grail knightin jonka damsel korvaisi) ? Eli onko tämä mahdollista, kun eturankin viesivät command. + Saako damsel käyrrää scrolleaja/levittää MR keskellä unittia?
EDIT: niin olisi siinä keulassa tavallaan 1 tila kun "erillistä" johtajaa ei noille voi ostaa :P

Lähetetty: Ti 28.09.2004 15:53
Kirjoittaja Karu
Damselin voi laittaa knighti unitin keskelle, jos se on lance-muodostelmassa. Silloin se menettää kylläkin LOS:insa, mutta dispelloida voi ihan hyvin.

Lähetetty: Ti 28.09.2004 15:53
Kirjoittaja Jos
Juu damselit saa laittaa keskelle. s. 41 Brettien AB

Lähetetty: Ti 28.09.2004 21:05
Kirjoittaja ChildGamez
Kiitos avuista, kannustuksesta ja ehdotuksista.

Lähetetty: Ma 04.10.2004 21:38
Kirjoittaja Wompatti
Itse pidän ajatuksesta erittäin paljon! Varsinkin tuo hulvaton idea grail reliquen konvertoinnista iski minuun. Kyllä nuo kaikki saa mahdutettua 2000pts armeijaan mutta silloin ei paljoa muuta saakkaan.. Itselläni oli lähes samanlainen armeija. Loistava fluffi!

Mielestäni pegasus ritarit voisi jättää tosin sivuun fluffia ajatellen, mutta jos pidät figuista niin mikäs siinä. ;)

Jos vaikka kuvia laittaisit kaukana tulevaisuudessa, todella kiinnostaa tuo grail relique :)