Ehdottaisin, että ottaisit jonkin virallisen (mielummin sääntökirjasta) jengin ja muokkaisit sitä uuteen uskoon. Tuo ei ole missään nimessä pelikelpoinen jengi.
Yleisesti ajatellen Mordheimin tapahtumat sijoittuvat vuoteen 2000, jolloin maagia Empiressa oli vielä alkutekijöissä eikä sitä kuuluisaa sotaa War Against Chaos vielä käyty. Joten myös kaaoksen voimat Empiressa eivät ole niin laajasti edustettu. Johtuen näistä seikoista jättäsin markit kokonaan pelin ulkopuolella, 4-5 erikoisominaisuutta (skill) on enemmän kuin tarpeeksi. Voi näitä tietenkin nimetä markeiksi, mutta silloin tekisi vain pari per mark eikä sallisi niiden sekakäyttöä.
SPAWNin kannattaa unohtaa kokonaan! Jos yrität tehdä siitä pelikelpoisen (siis Mordheim-pelikelpoisen), se ei ole enää spawn, mutta jos teet sitä mahdollisimman lähelle oikeata spawnia, siitä tulee reilusti ylitehoinen. Käytännössä se voi tuhota yksin koko jengin.
Kuten jossain toisessa viestissä joku on jo ehdottanut, jengin kannattaa tehdä marauder pohjasta, eli Chieftain on johdolla, sillä on yksi championi, yksi shamaani, sekä pari räkänenää. Henchmeneiksi riviwarriorit sekä jotain eliittia, hunterit on hyvä valinta.
Houdit ovat hintaansa nähden liian tehokkaita. Jos niitä vertaa tribewarrioreihin, niillä on liian hyvä M ja parempi I ja ne aiheuttavat pelon, kaikki muut statit ovat samat. Houndit eivät tietenkään käytä varustuksia eivätkä opi mitään, mutta silti ne ovat liian halpoja. Itse antaisin niille vain M6, rajoittaisin max määrä 5 sekä hinnaksi laittaisin 40 GC. (BTW Mordheimissa ei ole pointteja vaan Golden Crown - GC).
Chaos warrior on kova, sen kyllä kuuluu olla sellainen, muttei Mordheimissa. Sellainen ukko on liian tehokas siihen. W ja A 2 on liikaa. Itse jättäisin sen kokonaan pois.
Varustuslista kannattaa myös tehdä ja jakaa sitä eri ryhmiin: huntereilla on eri varustus kuin tribemiehillä.
Mikä on jengin maksimi koko? Jos teet eliittijengi, niin 12 on maksimi, muuten 15. Mikä on aloitus exp kullakin herolla? Miten Rölli vaikuttaa jengin raitingiin? Muuten mihin Rölli tarvitse rahaa eihän se voi syödä sitä? Sille kannattaa keksiä parempi selitys.
Markeista vielä sen verran, että jos kuitenkin meinaa niitä käyttää, kannattaa keksiä jotain parempia kuin pelkät statsboonukset. Niin ja mikä on muuten chaos warriorin sekä Röllin maxit? Vai voiko rölli kerätä kokemusta? Senhän täytyy olla iso ja tyhmä.
A chaos warband can not hire units.
Mitä nyt tämä tarkoittaa?
Vielä kerran ehdotan ottaa vaikka Middenheim jengin, korvaa yhden championin shamanilla (warlock stateilla), vaihda nimet ja mieti, mitä muuta haluaisit muuttaa, poistaa tai lisätä. Muokkaa varustuslistaa, keksi omat skillit ja mahdollisesti oman loren. Kannattaa aloittaessa tehdä alitehoisen jengin ja sitten miettiä millä siihen saa lisää tehoa. Yleensä jengiin (varsinkin pahaan

) on helpompi lisätä tehoa kuin vähentää sitä.