Sivu 1/1

Psyhic Powers & Close combat.

Lähetetty: Ti 05.10.2004 11:12
Kirjoittaja Aistiharhauttaja
Eli pitäisi saada tietää pystynkö käyttämään mitään psychic powereita esim. Farseerillani, kun olen lähitaistelussa?

Tarkemmin kerrottuna haluaisin tietää voinko käyttää lähitaistelussa Mind Waria.

- Viime pelissä Hive Tyrant hyökkäsi kimppuuni ja käytti lash whippiä
" -1 Attack", kun minun Farseerillani oli yhteensä 1 attack, joten olin
avuton kyseisessä lähitaistelussa. En voinut tehdä mitään.
Tästä tuli vain mieleeni, että voiko esim mind waria käyttää, kun on
lähitaistelussa...

Lähetetty: Ti 05.10.2004 11:23
Kirjoittaja The Captain
Mind war ja eldritch storm ovat "instead of shooting" -powereita, ja lähiksessä ollessa ei saa ampua. Fortunen saa tehdä, eikä kai guidellekaan estettä ole.

Ampumisen sijasta käytettäviä psyykkisiä voimia koskevat juuri samat rajoitukset kuin ampumista, jos niissä ei toisin sanota (esim. mind war saa valita kohdemodelin vapaasti).

Lähetetty: Ti 05.10.2004 11:26
Kirjoittaja Weazel
Tulipa tässä mieleeni kun samassa pelissä olin mukana itsekin, että voiko lash whip siis todellakin vähentää attackit nollaan, vai onko se minimi yhteen tai jotain? Tuntuu jotenkin epäreilulta tuollaisenaan. :)

Lähetetty: Ti 05.10.2004 11:48
Kirjoittaja GreenOwl2
en usko että voi nollaan vähentää, nimittäin esim. Wichthunter Acolyytille saa Mancactherin joka vähen kans hyhen attackin ja sen säännöissä ainakin sanotaan että peinempään kun 1 ei voi tippua

Lähetetty: Ti 05.10.2004 11:52
Kirjoittaja Kurimus
Tyranid Codex kirjoitti:Lash whips reduce the attacks of enemy models in base contact by 1,to a minimum of 1.

Ulkomuistista, mutta suunnilleen noin se meni, hyökkäysten määrä ei siis putoa nollaan.

Lähetetty: Ti 05.10.2004 18:13
Kirjoittaja Grim
Minullakin olisi kysymys joka sopii hyvin tuon otsikon alle. Kukaan siis tuskin pahastuu jos laitan sen tänne.

Siis DH- codexissa sanotaan, että Holocaust- voimaa käytetään Daemonhuntereiden Assault Phasessa iniative 1:llä, mutta siinä ei sanota mitään lähitaistelussa olemisesta. Voinko siis käyttää Holocaustia vaikka olen about 3" päässä vihollisesta enkä todellakaan lähitaistelussa?

Lähetetty: Ti 05.10.2004 18:24
Kirjoittaja Weazel
Warboss ZagSnikk kirjoitti:Minullakin olisi kysymys joka sopii hyvin tuon otsikon alle. Kukaan siis tuskin pahastuu jos laitan sen tänne.

Siis DH- codexissa sanotaan, että Holocaust- voimaa käytetään Daemonhuntereiden Assault Phasessa iniative 1:llä, mutta siinä ei sanota mitään lähitaistelussa olemisesta. Voinko siis käyttää Holocaustia vaikka olen about 3" päässä vihollisesta enkä todellakaan lähitaistelussa?
Jos siinä lukee että käytetään initiative 1:llä tarkoitetaan että se "lyö" lähitaistelun viimeisenä. Modelin pitää siis olla closiksessa jotta voimaa voi käyttää, ja se käytetään viimeisenä mahdollisten muiden I 1 aseiden (esim. powerfist) kanssa samaan aikaan.

Näin itse ainakin tulkitsisin asian.