Sivu 1/1

Griffon Mortar

Lähetetty: Ke 06.10.2004 17:50
Kirjoittaja daider
eli tämä kyseinen laite alkoi kiinnostaa, sillä huomasin vähän aikaa sitten että kyseinen ajoneuvo paitsi laillinen myös erittäin hyvä jalkaväen tappaja ( ainakin paperilla )

kysyisinkin nyt kokeneemmilta IG pelaajilta, että onko Griffonista oikeasti hyötyä vai onko se vain huono wannabe-basiliski?

Lähetetty: Ke 06.10.2004 18:14
Kirjoittaja Markkola
Vaikka tehot eivät ole läheskään yhtä hyvät kuin bassulla, niin tyyliä on ainakin rutkasti enemmän.

Itse aion ottaa armeijaani näitä kaksi kipaletta.

Lähetetty: To 07.10.2004 12:29
Kirjoittaja Half-breed
Eikös tämä laite kuitenkin ole poistunut IG:n listalta, joten eihän sitä saa enää oikein käyttää. Vai toiko GW sen takaisin niin kuin lupasivat?

Lähetetty: To 07.10.2004 13:04
Kirjoittaja daider
sitä saa käyttää, mutta se poistettin listasta samoin kuin Exterminator jotta kauppoihin saataisiin tilaa...

Lähetetty: To 07.10.2004 14:34
Kirjoittaja Garoth
Säännöt kyllä siis löytyvät esim WD:stä (Armoured Company), mutta missään siinä ei artikkelissa ei anneta lupaa käyttää Exterminatoria, Vanquisheiria tai Griffonia normaalissa IG-listassa. Tietääkseni lupa löytyy vain IAvol1-kirjasta, eli näitä ei sitten saa käyttää turnauksissa, jos IA-materiaali on kiellettyä.

Lähetetty: To 07.10.2004 14:44
Kirjoittaja daider
GWn sivuilta löytyy seuraavaa:
"...because of this the Griffon Mortar and Leman Russ Exterminator were dropped from the list. If you have some don’t worry the profiles for them will be kept in print elsewhere and you will be able to keep using them."

eli itse ymmärrän tämän lausahduksen siten että ne ovat edelleenkin laillisia.

Lähetetty: To 07.10.2004 15:02
Kirjoittaja Garoth
Itse ymmärrän tuon tarkoittavan IA-kirjaa. Sinnehän ne vaikkia kadotetut Marine-optiotkin joutuvat, kun ne listalta tippuvat.
Armoured Companyn säännöissä oli (ainakin doktriinejen kohdalla) mainintaa siitä, että lista on erillinen IG-listaan, ja yhdistelyä ei sallita.