Sivu 1/2

Mitä mukaan turnaukseen(Helffeillä)?

Lähetetty: Pe 08.10.2004 21:23
Kirjoittaja PhoenixKing
Mitä mun kannattas otaa mukaan turnauksiin (kertokaa samalla hyviä taktikoita) kun nyt löytyy mm.:

Silver Helmejä, archereita, spearmaneja, swordmastereja, shadow warrioreja, kotka, RBT (hankinnassa 3 lisää), 2 maakusta (hankinnassa 2 lisää), tyrion/Commander/Prince on elven steed, yks konvertoitu commander (kaks käsiasetta tai battle standard bearer en osaa päättää kumman teen) ja siinä ne oliki.

Hankinnassa lisäksi mutama lisä unitti Silver helmejä ja Imrik (jota tietenkin käytän prinssinä).

HUOM! Käyn turnauksissa jossa ei käytetä special charactereitä, koska ne on ihan tyhmiä kaikki (eritoten Settra, Archaon, Grimgor ja :( Tyrion.).

Lähetetty: La 09.10.2004 10:15
Kirjoittaja Turretti
Phoenix King kirjoitti: Käyn turnauksissa jossa ei käytetä special charactereitä, koska ne on ihan homoja kaikki
hyi hyi, onhan ne inhottavia, mutta silti. Mutta nyt niihin taktiikkoihin. Turnauksissa ovat varsin yleisiä all-cavalry sekä seer-council (kaikki maagit seer kyvyllä). Itse lähtisin sinun listaa tekemään seer-counciliksi. Ja sitten raret täyteen bolttiksia, muutama silver helm coreksi, ehkä pieni swordmaster unit banner of sorceryn kanssa ja voila!

Lähetetty: La 09.10.2004 10:58
Kirjoittaja Ropetus
CrackHackillä oli ihan hyviä ohjeita, tosin kotkia kannattaa aina ottaa niitten bolttisten kaveriksi. Neljää pultteria ei tarvita, koska voit saada re-rolleja Curse of Arrow Attractionista tai Second Signista. Äläkä myöskään unohda velhojen Shadow Warrior- henkivartiostoa. Kannattaa myös ottaa se Loremaster's Cloak, niin ryhmä ei kuole taikoihin, kun se hipsii metsässä.
Banner of Sorcerya kannattaa mieluummin kantaa lohikäärmeprinsessoilla, pääsevät helpommin pakoon ja kestävätkin enemmän, mutta kyllä ne miekkamestaritkin käyvät. Sinne voi vaikka maagit piilottaa ensimmäisen kierroksen ajaksi, koska eivät voi heti liittyä varjomiehiin.

Lähetetty: La 09.10.2004 11:07
Kirjoittaja Turretti
joops, rune kyllä hyvin korjasi mokani, mutta itselläni kotkat eivät pysty tekemään kuin puolet tehtävistään, eli hidastamaan marssia, koska häviävät jopa sotakoneiden miehistöille :), mutta 2 kotkaa on silti hyvä olla, suht halpaakin. Ja dragon princeille tosiaankin sopii paremmin lippu, mutta taitaa mennä vaan aika kalliiksi?

Lähetetty: La 09.10.2004 11:12
Kirjoittaja yrska
No tuohan on sellanen perinteinen lista, jonka tarkoituksena on hakea tulosta. Toinen vaihto ehtohan on lähteä hakemaan vain mukavia ja erillaisia pelejä, jolloin on hauska kokeilla jotain listaa jollaisella ei ole vielä pelannut. (Eli meikäläisen malli :) )

Yrska

Lähetetty: La 09.10.2004 11:36
Kirjoittaja Lorindel
CrackHack kirjoitti:joops, rune kyllä hyvin korjasi mokani, mutta itselläni kotkat eivät pysty tekemään kuin puolet tehtävistään, eli hidastamaan marssia, koska häviävät jopa sotakoneiden miehistöille :), mutta 2 kotkaa on silti hyvä olla, suht halpaakin. Ja dragon princeille tosiaankin sopii paremmin lippu, mutta taitaa mennä vaan aika kalliiksi?
Eipä tuo sen kalliimmaksi mene (5/6 Prinsessaa), kuin Swordmastereillakaan. Ja kaiken lisäksi on muutenkin parempi vaihtoehto, kun se Prinsessa-blokki saattaa jopa seisoa vielä taistelunkin loputtua kentällä.

Kotkat taas pitää pelata Second Signin kanssa closettiin, jos pelkää niiden häviävän jopa sotakoneiden miehistölle - mitä ne eivät yleensä tee. Hyvin ovat ainakin minulla toimineet.

Lähetetty: La 09.10.2004 12:49
Kirjoittaja Sword of teclis
Miten niin eivät pärjää sotakoneen miehistölle?? *ihmettelee*
Kyllä ne ainakin minulla hyvin niitä tappaa A2 ja S4 ja sitten vielä Ws5 niin kyllä se sotakoneen
miehistölle..

Lähetetty: La 09.10.2004 12:55
Kirjoittaja Luna
Sword of teclis kirjoitti:Miten niin eivät pärjää sotakoneen miehistölle?? *ihmettelee*
Kyllä ne ainakin minulla hyvin niitä tappaa A2 ja S4 ja sitten vielä Ws5 niin kyllä se sotakoneen
miehistölle..
Minulle on tullut usein ongelmia dwarffien crewien kanssa, se t4 on hyvin ikävä :D ja päälle vielä ld9 niin eivä tahdo lähteä pakosallekkaan

Lähetetty: La 09.10.2004 13:59
Kirjoittaja Guzlob
Sword of teclis kirjoitti:Miten niin eivät pärjää sotakoneen miehistölle?? *ihmettelee*
Kyllä ne ainakin minulla hyvin niitä tappaa A2 ja S4 ja sitten vielä Ws5 niin kyllä se sotakoneen
miehistölle..
A2 S4 on liian epäluotettava. Keskimäärin siihen hyytyy 0,8 tykkimiestä. Ja ne penteleet lyövät takaisinkin. CR pitäisi saada pari pykälää plussan puolelle, ja marginaali jää aika pieneksi. Jos koneen alassaaminen on kriittistä, siihen on heitettävä kaksi kotkaa. Jos miehistönä on ihmisten sijasta kääpiöitä, Bugmanin baarissa tarjoillaan illalla suikalekotkaa riisipedillä.

No, omat koneeni ovat aina tilaisuuden salliessa raahattuna metsään. 2" ryteikköä avomaaston ja kanuunan piipun välissä tarkoittaa sitä, ettei lentäjistä tarvitse pelätä kuin pegasiritareita.

Re: Mitä mukaan turnaukseen(Helffeillä)?

Lähetetty: La 09.10.2004 14:14
Kirjoittaja Guzlob
PhoenixKing kirjoitti:HUOM! Käyn turnauksissa jossa ei käytetä special charactereitä, koska ne on ihan homoja kaikki (eritoten Settra, Archaon, Grimgor ja :( Tyrion.).
On teilläkin turnausjärjestäjät. Saisinko minä tuoda pöytään jalka-Reiksguardini? Kolmas rivi edestä laskien, toinen oikealta, Jürgen nimeltään, on nimittäin homo hänkin. Poistavatko turnausjärjestäjät homoseksuaalit figut pöydältä? Vai riittääkö jos ne merkitsee jollakin sopivalla symbolilla, ettei heterofigujen tarvitse mennä niiden kanssa kontaktiin?

Lähetetty: Su 10.10.2004 21:41
Kirjoittaja PhoenixKing
En tarkoittanut sitä niin. Tyhmä ilmaisu. Korvataan se "homoja" sanalla "tyhmiä". En silti tarkoita etta homot ovat tyhmiä. Anteeksi typerä ilmaisuni.

Re: Mitä mukaan turnaukseen(Helffeillä)?

Lähetetty: Su 10.10.2004 22:02
Kirjoittaja ChildGamez
Guzlob kirjoitti: On teilläkin turnausjärjestäjät. Saisinko minä tuoda pöytään jalka-Reiksguardini? Kolmas rivi edestä laskien, toinen oikealta, Jürgen nimeltään, on nimittäin homo hänkin. Poistavatko turnausjärjestäjät homoseksuaalit figut pöydältä? Vai riittääkö jos ne merkitsee jollakin sopivalla symbolilla, ettei heterofigujen tarvitse mennä niiden kanssa kontaktiin?
Ohhoh... siinä on sitä vaivannäköä jos jokaisella äijällä unitista on nimi ja fluffi... (0_-)____b

Juu HE chariotit ainakin on pisteidensä veroisia lähes aina kun niiden haluat (kova M, etkä chargee tyhmyyksiin) paitsi jos vastustajalla ampumista.

Parasta HE corea on joko Silverhelmit tai 16 spearblokit muusta armeijasta riippuen.
Swordmastereilla varoisin jos ei ole paljon kokemusta, tahtovat kaatua raukat kun goblinikin säkällä sinnepäin nuoliaan sohii ;) (itsestäni tuntuu niitä ampuessa et ne on niin hauraita, että kun joltakulta sukkahoususankareista katkee varpaankynsi niin otetaan paniikkia)

Lähetetty: Su 17.10.2004 12:55
Kirjoittaja Rautaharakka
ehkä(olen alottelija)kandee ottaa siverhelmejä, niille kaveriks kärryjä, miekkamestareita, 4 bulttista, banner of sorcery, 2 maagia, commander+kotkalla, yks arkkimaagi. mageille seerit.komentajalle enchanted shield, helm of fortune, sword of might. arkkimaagille book of hoeth. jos jää pisteitä, niin shadow-warrioreita mettäsneakkerimaagien suojaksi. peruslista. valitan.

Lähetetty: Pe 29.10.2004 22:31
Kirjoittaja pahis123
hyvii armeijoita teillä... ite käytän (tai oon kokoomass) all cavalry armeijaa:
5 shelmii
5shelmii
8shelmii
2 chariottii
2 magee (toinen tuhoo vihun phaset, toinen tuhoo kaikki kriittiset unitit lore of heavensillä)
5 reaverii
commanderi( aseistetaan vihun mukaan)
sit rareiks joko lintuja tai bolttiksii... täs o suunnillee 1500 pts... sit ehkä jotai spesialei...

Lähetetty: Pe 05.11.2004 19:05
Kirjoittaja PhoenixKing
pahis123 kirjoitti:commanderi( aseistetaan vihun mukaan)
eikös turnauslistojen(otsikko) pidä pysyä eikä niitä saa vaihtaa turnauksen aikana jos oikein ymmärsin

Lähetetty: La 06.11.2004 10:51
Kirjoittaja Thrag
pahis123 kirjoitti:hyvii armeijoita teillä... ite käytän (tai oon kokoomass) all cavalry armeijaa:
5 shelmii
5shelmii
8shelmii
2 chariottii
2 magee (toinen tuhoo vihun phaset, toinen tuhoo kaikki kriittiset unitit lore of heavensillä)
5 reaverii
commanderi( aseistetaan vihun mukaan)
sit rareiks joko lintuja tai bolttiksii... täs o suunnillee 1500 pts... sit ehkä jotai spesialei...
Tuon kaltainen cavarly-armeija on aika käytetty ja hyväksi koettu turnausarmeija. Ainoa pikku ongelma on se, että kahdella maagilla hyökkäävän loitsinnan (ja loitsinnan ylipäätään) onnistuminen on vähän niin ja näin. Tuollaiseen listaan (ja HELF-listaan ylipäätään) kannattaisi laittaa joko 3-4 maagia, joista yksi arkkimaagi tai sitten 1-2 rullakuskia (=maagi jolle 2 dispelscrollia). Tuollaisen listan luonnollinen spessu-valinta olisi reavereiden ja kärryjen lisäksi dragonprincet.
shadow-walkker2 kirjoitti:ehkä(olen alottelija)kandee ottaa siverhelmejä, niille kaveriks kärryjä, miekkamestareita, 4 bulttista, banner of sorcery, 2 maagia, commander+kotkalla, yks arkkimaagi. mageille seerit.komentajalle enchanted shield, helm of fortune, sword of might. arkkimaagille book of hoeth. jos jää pisteitä, niin shadow-warrioreita mettäsneakkerimaagien suojaksi. peruslista. valitan.
Tuosta listasta löytyy hyväksi todettuja taktiikkoja HELFfeille (tosin tuosta book of hoeth-jutusta voidaan olla montaa mieltä).

Lähetetty: La 06.11.2004 10:57
Kirjoittaja Luna
niin voidaan.. Minusta Book of Hoethia ei kannata ottaa jos on 2-3 muuta maagia sillä se viskoo aika varmasti IR spellejä jolloin vastustaja voi rauhassa käyttää kaikki dispellinsä muihin maageihin..

Lähetetty: La 06.11.2004 11:00
Kirjoittaja Ropetus
Luna kirjoitti:niin voidaan.. Minusta Book of Hoethia ei kannata ottaa jos on 2-3 muuta maagia sillä se viskoo aika varmasti IR spellejä jolloin vastustaja voi rauhassa käyttää kaikki dispellinsä muihin maageihin..
Mutta miksi niillä muilla pitäisi taikoa, jos on se kirjastotäti mukana. Eikö kaikki nopat kannattaisi käyttää kirjallisella arkkimaagilla? Muut velhot vain generoivat lisää voimanoppia arkkimaagille. Itseasiassa kirjallinen velho ei välttämättä tarvitse kuin yhden tai kaksi velhoa kaverikseen.

Lähetetty: Ti 09.11.2004 09:38
Kirjoittaja tneva82
Runefang kirjoitti:Mutta miksi niillä muilla pitäisi taikoa, jos on se kirjastotäti mukana. Eikö kaikki nopat kannattaisi käyttää kirjallisella arkkimaagilla? Muut velhot vain generoivat lisää voimanoppia arkkimaagille. Itseasiassa kirjallinen velho ei välttämättä tarvitse kuin yhden tai kaksi velhoa kaverikseen.
Kurjat loitsut? Ei tähän hätään muistu yhtään lorea missä on takuuvarmaa että kaikki 4 loitsua olisi aina käytännöllisiä. Aina kun olen kirjaa kokeillut jää noppia yli siitä yksinkertaisesta syystä että en voi/on täysin turhaa käyttää arkkimaagilla niitä kun loppui hyödylliset loitsut.

Lähetetty: Ke 10.11.2004 01:02
Kirjoittaja bluebluesky
Älkää nyt hyvänen aika kiusatko ihmistä joka haluaa oikeasti hyviä vinkkejä... Seer council-sana pitäisi kieltää, siitä voi vetää vaikka johtopäätöksen, että maageille oikeasti kannattaisi ottaa seer.

Seer council ei halua 4 pultteria, koska 2 saa tapettua tarpeeksi. Itse en voimasanoja pahemmin tue, mutta jollen tietäisi sen olevan huonona esimerkkinä pienille ihmisille, kirjoittaisin mielelläni muutaman. Sellaista HE-listaa ei olekaan, jossa ei tarvitsisi maksimoida tappoja, kun vastustajat kuolevat vähemmästäkin. Banner of sorcery on myöskin turha. 1-3 noppaa omien vastapallojen poistosta ei ole juhlaa. Arkkimaagi kirjan kanssa haluaa heittää vain 2 loitsuaa, tuskin enempää järkeviä saa kuitenkaan, eli jos sellaisen listaan tunkee, ei missään nimessä enempää kuin 1 maagi kaveriksi. Toisaalta, sitä yhtä ei ole hyvä korvata banner of sorceryllä, ne 2 dispel scrollia ovat käytännöllisiä.

Mitä tulee itse turnauslistan tekoon, en lähtisi sumplimaan tatiikka-osiossa. Postaappa jonkinlainen llista armeijalistat-osioon, jossa ilmoitat myös kaikki unittisi, niin värkätään siitä edustuskelpoinen.

Tnva tms: Suosittelen high magickia, jossa 5 loitsua ovat joka tilanteessa käytännöllisiä(keskimäärin). Näin on teoriassa pakko saada vähintään 3 hyvää loitsua, ja enempää ei kirjamies tahdo muutenkaan heittää.