Sivu 1/1
POis ja vauhdilla....
Lähetetty: La 23.10.2004 20:54
Kirjoittaja XXX

:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P
Lähetetty: La 23.10.2004 20:56
Kirjoittaja Rectunator
En nyt tiedä numerosta mutta pieni ja epäselvä kuva. Ihan pätevältä tuo näyttää.
Lähetetty: La 23.10.2004 20:58
Kirjoittaja Etana
kuvauksesta 5-
figua en tässä vaiheessa edes arvostele
sen "näkymättömyyden" takia
Lähetetty: Su 24.10.2004 09:04
Kirjoittaja kääppämies
ei voi sanoo kuvasta mitään kun ei näe mitään. hei yrittäkääpäs eka kattoo että tulee kunnon kuvia ennen kun linkitätte ne tänne.
Lähetetty: Su 24.10.2004 10:19
Kirjoittaja Zekta
Pieni valokuvauksen pikakurssi olisi paikallaan...
Ja niinkuin aikasemmatkin...ei tuosta ny mitään voi sanoa
Lähetetty: Su 24.10.2004 13:38
Kirjoittaja RooK
Figu:?
Kuvaus:4
Lähetetty: Su 24.10.2004 15:59
Kirjoittaja Nostra
Äh. Taas kommentoin galleriassa palautteen pyytämistä. Miten ihmeessä joku luulee saavansa objektiivisen näkökannan figujen "kouluarvosanalle", kun arvostelijoita on 20, ja jokaisella on omat perusteet, mieltymykset jne. Eli ite en edelleenkään digaile antaa "ihan hyvii, sanosin 7+"-kommentteja.
Ja perusteluthan ovat kaiken AO. Tämä pitäisi olla kaikille selvää, sillä kaikkihan ovat lukeneet Ninnun mainion artikkelin "lue ensin: Galleriassa kommentointi". Siispä aina pitäisi saada jotain perustelua, tosin kaikki ei sitä osaa antaa.
Nyt itse aiheeseen: Kuva on pieni. Miniatyyrejä kuvatessa suositellaan tietokonenäytöllä olevan figun olevan noin 2-3 kertaa oikean kokonen. Toi on just tasan sen figun kokonen. Eli liian pieni kuva. Samaten valaistus voisi olla jotain muuta, yksikin pöytälamppu riittää välttävästi. Eli kiteytettynä kuva on huono ja pieni.
Mitä nyt figusta saa selvää, niin kyllä tuo pelipyödällä voisi ollakin, mutta maalaa hyvä ihminen sille silmät. Figu ei oo IMO mitään, jos sillä ei oo silmiä.
//edit: En siis ole yksin kouluarvosanoja vastaan. Mahtavaa, kerrassaan.
Lähetetty: Su 24.10.2004 17:21
Kirjoittaja P_H
Nostradamus, olen totaalisen samaa mieltä kanssasi noiden kouluarvosanojen suhteen. Mikä ihmeen buumi on pistää niitä numeroita kun kunnon perustelut ovat paljon hyödyllisempiä?
Ja kuvasta: surkea. Tutustu ihmeessä valokuvausartikkeliin täällä sotussa.
http://sotavasara.net/articles.php?page=general&show=21
Lähetetty: Su 24.10.2004 20:03
Kirjoittaja Yski
Kuva on iha @€#£& mutta annan 6½
Lähetetty: Su 24.10.2004 20:14
Kirjoittaja Impaleq
Nostradamus ja ph olen totaalisen samaa mieltä kanssanne.
Kuva on huono niin kuin on jo todettu noin 10 kertaa. Kannattaa basettaa figut, edes pelkkä ruoho tuo jo elävyttä figuihin. Maalaus ei ollut oikeestaan hyvää eikä huonoa. Ainoa joka minua tosiaan häiritsee on tuo väritys, se on liian klisee.
Niin joo kannattaa lukea se valokuvaus artikkeli, siitä voi olla hyötyä. Kannattaa myös lukaista "Maalaus tekniikoista ja värien valinnasta" tiedote