Sivu 1/1

Fb: Goblin shaman

Lähetetty: Pe 05.11.2004 15:54
Kirjoittaja P_H
Jep. Tällasen maalailin hiljattain. Kameran käyttöä en ihan hallitse, vaikka kunnon kamera pitäis olla(Nikon 5200). Yritin maalata tolle hehkuvat silmät á la cyril, en tiedä miten onnistu. Beissiin en ihmeempää jaksanut äkistää.

Kuva

Kuva

EDIT: Kuva

EDIT: vähän tarkempi silmäkuva lisätty.

Lähetetty: Pe 05.11.2004 15:59
Kirjoittaja Jänkäkoira
en tiedä nuista silmien hehkumisesta.. nyt se näyttää enemmän sokeutuneelta gobolta :D
Mutta todella hieno figu on kyllä! Miekkaon on loistava ja iho on ihanan vihreä..

Lähetetty: Pe 05.11.2004 16:08
Kirjoittaja Battousai
Ihaana... Hyvin maalattu, enpä mitään erityistä valittamista löydä. Kehtaatko kertoa kuinka olet tuon miekan maalannut?

Lähetetty: Pe 05.11.2004 16:12
Kirjoittaja yrska
Täytyy myöntää, että hieno on ja aika vaikea on mitään pahaa löytää noiden silmien lisäksi.
Vaikkakin kynnet olisivat voineet olla hiukan tummemmat ja iahokin aivay hitusen (nyt tuo voimakkaan mielikuvan yli suuresta snotarista :) ) ja myös tuo figu tuntuu kiiltävän melko ilkeästi.

Hiukka OT: En ymmärrä miksi ihmiset aina pistävät nuo metalliset figut sillälailla, että taakse jää hirveästi tyhjää, mikäs on sun "teko"syys?

Yrska

Lähetetty: Pe 05.11.2004 16:15
Kirjoittaja Naldor
NO kelpo peli figu! hyvin maalattu ei siinä mitään ja silmät on jotenkin sokeahkot, mutta ihan kivan näköiset, mutta näyttää kyllä gobbolta jolta pääsee kohta miscastingi!
miekka on hieno!
kaikki itse asiassa on hienoa, mutta ei tuossa oikeastaan mitään erikoista ollut!

Lähetetty: Pe 05.11.2004 16:51
Kirjoittaja Hodarimies
voe jumetsukka! ootki onnistunu layeroimaan ton ihon tosi hyvin!

Lähetetty: Pe 05.11.2004 17:10
Kirjoittaja Hukka
Täytyy sanoa, että todella tyylikäs on, ja erilainen.

Pari pikkujuttua mua kuitenkin häiritsee tuossa. Ensinnäkin ihon ois voinu lähteä vähän tummemmasta, tai jättää tummaa enemmän näkyviin. Nyt iho on vähän lattea, vaikka noinkin ihanan tasainen. Sama juttu vaivaa myös rättiä, mutta tuota oisit taas voinut korostaa hieman vaaleampaan. Miekan metalli vois olla hitusen siistimpää, mutta toimii noinkin. Silmien efekti ei pääse tässä oikeuksiinsa, voin vaikka lyödä vetoa, että se näyttää paremmalta paikan päällä. Letin korostus näyttää aika äkkinäiseltä edestä, takaa parempi.

Tossa nyt oikeastaan kaikki kritiikki, ihan pikkujuttuja lukuunottamatta, mitä keksin/ huomasin. Pirun tyylikäs on! :)

edit: erityisplussaa saat sitkeästi murretuista väreistä. Tai sitten noi on jotain vallejoa jota en ole koskaan nähny, taikka eivät vaan kuulu mun palettiin. Jokatapauksessa kivat sävyt.

Lähetetty: Pe 05.11.2004 17:23
Kirjoittaja Goblinisti
Täydellisen hienoa jälkeä. Silmät tosin ovat vähän epägobbomaiset.

Lähetetty: Pe 05.11.2004 17:30
Kirjoittaja P_H
Joo lisäsin (aika skeidan) kuvan silmistä, ehkä vähän selventää. Ainakin mitä muutamille livenä olen tuota näytellyt, niin on pidetty noista silmistä.

@Hukka: Ihoon en tällä kertaa halunnut lähteä laittamaan kamalaa kontrastia enkä syviä varjoja, vähän niinkuin rackhammäistä yritin. Jos nyt kiinnostaa, niin maalasin tän näinkin yksinkertaisesti: pohjalle camo green ja sitä vain varjostin catachan greenillä. Helppoa ja nopeaa.

Kaapu tosiaan on vähän tylsä. Aluksi siinä oli syvemmät varjot mutta varjostukset inkeillä kiilsivät inhasti, joten kuultomaalailin perusvärillä niiden päälle hävittääkseni kiillon. Se sitten söi tummimmat varjot kokonaan. Ja letin tein aika loppuvaiheessa, en niin paljon jaksanut panostaa.

Niin ja tämä on maalattu pelkillä murretuilla sävyillä, lähinnä eri ruskeilla ja harmailla murtaen. En halunnut tästä kovin pastellimaista, vaan väreistä vähän luonnollisempia. Ja ihan citadelin tököteillä.

@Plague, pohjaksi boltgun metal ja sitä varjostin mustilla washeilla. Siihen päälle vähän kirkkaampia metalleja kuivaharjaten ja päällepäätteeksi liuta eri sävyisiä washeja(vihreitä ja ruskeita) ja vähän ruskeaa inkkiä.

@Yrska: öö nyt en ihan ymmärrä. Ei käynyt mielessäkään tuo sinun juttusi taustan määrästä kuvassa, kun kuvia otin. En ole muissa kuvissa huomannutkaan moista. :)

Lähetetty: Pe 05.11.2004 18:40
Kirjoittaja Zekta
Todella nätti ja selkeä. Ja minä tykkäsin noista silimistä...ne näyttää niinku toi gobbo olis vanha ja viisas. (kaiken lisäks viä sokee :))
Nuo sauvan kallon sarvet pistivät kivasti silmään...tosi kivat :)
Nyt en itse kehtaa laittaa omaa gobbo shamaaniani tänne näytille kun tuli tuollainen :(
Mutta tiivistettynä...todella hieno maalausjälki

Lähetetty: Pe 05.11.2004 19:22
Kirjoittaja Maelis
Niin siis Yrska varmaan tarkoitti että tuossa beissillä, gobbon takana on hirveesti tilaa.
Kun se gobbo olis pitäny liimata siihen beissiin toisinpäin :D
Mutta hieno iho tuossa kyl on. Metallit,silmät ja nuo hiukset tosta ylimmästä kohtaa on kyl hiukan suttusia. Kyseinen figu on muuten ihan ylihieno.

Lähetetty: Pe 05.11.2004 22:33
Kirjoittaja Neurotic
Kuvia sulta pitkästä aikaa :).

Ensiksi täytyy sanoa, että hallitset värien, olivat ne sitten murrettuja tai eivät, käytön minua huomattavasti paremmin. Tässäkin ukkelissa värit ovat juuri sopivasti murrettuja, eivät liian räikeitä mutta silti riittävän kylläisiä.

Silmät ovat enemmän tulehtuneen kuin hohtavan oloiset, mikä toisaalta sopii goblinin "imageen". Kaavusta en pidä, perkuleen kiilto kun tuohoaa kontrastin. Letissä olisit voinut kiinnittää enemmän huomiota valon heijastumiseen.

No joo, en jaksa valittaa enempää tähän aikaan päivästä. Eikä tuosta juuri nipottamista enää löydykään. Yksityiskohdatkin olet jaksanut käsitellä loppuun asti.

Alat olla jo turhan hyvä (:)), omat figuni eivät kyllä vedä tälle shamaanille mitenkään vertoja.

Lähetetty: Pe 05.11.2004 22:39
Kirjoittaja P_H
Bansku kirjoitti:Silmät ovat enemmän tulehtuneen kuin hohtavan oloiset
Tuo on muuten ihan totta, itse ajattelin ihan samoin. Etenkin toi lähikuva paljastaa sen. Sen olisi voinut välttää maalaamalla hehkua vähän huolellisemmin. Tai ehkä hehkuvat silmät sopivat paremmin, miten sen nyt sanoisi, scifimmille figuille ;) tai ainakin sellaisille, jossa silmän ympäristö on tasaisempi.
Bansku kirjoitti:Alat olla jo turhan hyvä (:)).
Thanks. ;)

Saa vielä kommentoida.

Lähetetty: La 06.11.2004 09:37
Kirjoittaja Illidan
Toi on juu kaunis figu, tollaisella kyllä kelpaa turneehen mennä...
Ei tästä juuri mitään valittamista löydy, niinkuin Plague Zombie jo mainitsikin...
Hienoa työtä! Toivottavasti´saan nähdä kuviasi galleriassa jatkossakin!

Lähetetty: La 06.11.2004 09:54
Kirjoittaja yrska
Muuten tuota hehkuvuutta voisi ehkä lisätä noihin silmiin sillä, että vetäisin sinne silmän ympärille vielä parit vaalaemmat layerit siten, että viimenen olisi hyvin lähellä tota ite silmien väriä. Ja voisit vielä lisätä sitä hehkua tulemaan sieltä silmistä hiukan tasaisemmin, kun nyt näyttää olevan vähän miten sattuu (eli esim silmäkulmissa ei ole juuri ollenkaan hohtoa).
Ja tuolla edellisellä tarkoitin juuri sitä, miten Mäelis sen selitti :)

Yrska

Lähetetty: La 06.11.2004 17:27
Kirjoittaja mae
Hienohan tuo tosiaan on.
Silmistä paistaa tosiaan sokeus ja silmänympärykset näyttävät tulehtuneilta. Se on varmaan nähnyt Gorkin katseen syntyessään ja sokeutunut sen "kauneudesta", sekä saanut kutsumuksen ruveta maakiksi.
Ehkäpä washaisit nuo silmänympärykset vaalealla värillä ja mitä lähemmäs silmää tullaan, sitä valkoisempi washi. Voisi tulla hohtavaisemmat.
Kaapu oli ehkä takaapäin liian kiiltävä, lateksimainen.
Iho oli ihan hiukkasen liian kontrastiton IMO.
Hiukset edessä aika rankasti hailaitattu.
Keppi ja kalpa olivat nättejä.
Hieno työ.

Kiitos.