Sivu 1/1

Tyranid Implant attack

Lähetetty: Su 07.11.2004 18:26
Kirjoittaja daider
eli seuraavanlainen asia on vaivannut mieltäni jonkin aikaa

Tyranid Codexissa kerrotaan Implant Attackista seutaavaa:
"Identifiable as a barbed stinger attached to a tail or tongue, Implant attacks usually deliver corrosive pathogens, parasitic infections organic acids or lethal toxins."
Yllä oleva kuvaus antaisi ymmärtää kyseessä olevan lähitasiteluun suunnatun mutaation.

kuitenkin:
" A model which fails its saving throw when wounded by a creature with an Implant attack biomorph enhancement suffers two wounds instead of one."

Eli kyseinen sanamuoto antaisi ymmärtää että Implant attack vaikuttaisi myös ampuma-aseisiin.
Onko tätä sääntöä erratoitu joskus vai voinko tappaa vihollisen nobeja yhdellä Implant attack venom cannonin kudilla?

Lähetetty: Su 07.11.2004 18:54
Kirjoittaja Deetwo
daider kirjoitti:Onko tätä sääntöä erratoitu joskus vai voinko tappaa vihollisen nobeja yhdellä Implant attack venom cannonin kudilla?


Ei ole koskaan erratoitu, on kuitenkin verrattain selvää että imp attack ei vaikuta ampumiseen.
Toinen quotesi ei kyllä MILLÄÄN tavalla viittaa siihen että toimisi ampumisen kanssa, ei vain mainitse mitään kumpaankaan suuntaan, vaan yksinkertaisesti kertoo vain mitä sääntöteknisesti tapahtuu.
(ota muuten myös huomioon että hiven (toxin sacs) ja fexin venom cannon tosiaan tappaa nobin yhdellä kudilla. instakill you see ;) )

Lähetetty: Su 07.11.2004 19:01
Kirjoittaja daider
toisessa quotekohdassa puhutaan vain woundaamisesta, ilman mitään määritystä lähiksestä.

Lähetetty: Su 07.11.2004 21:29
Kirjoittaja Uzi-99
Jos kyseessä olisi vain myrkyt, niin näin voisi olettaa... ToxinSacithan vaikuttavat aseisiin.

Mutta: Identifiable as a barbed stinger attached to a tail or tongue, antaisi ymmärtää että kyseessä on CC-morfi.

Sääntö itsessään ei sano selkeästi suuntaan eikä toiseen, mutta fluffinpätkän ja mallinnusohjeen perusteella valtaosa Tyranidpelaajista joiden kanssa olen keskustellut on päätynyt tulokseen että IA toimii vain ja ainoastaan lähitaistelussa. Näin pelaan myös itsekin koska mielestäni se on järkevin tulkinta.

Lähetetty: Pe 12.11.2004 21:45
Kirjoittaja Lepoula
Ei kai ne sillä kielellään niitä charruja ammu?!? Ennemmin tuikkivat kuin ampiaiset. ;)

Lähetetty: La 13.11.2004 02:25
Kirjoittaja Baldur
Noh, itse joutuisin noiden kohdalla antamaan vastustajan käyttää ko ominaisuutta myös ampumiseen, vaikkakin pitkin hampain.

Vähän sama asia kuin, että örkkien burnat saavat 2d6 noppaa AP:ta vehiclejä vastaan myös ampumisessa johtuen huonoista sanamuodoista ja FAQ-entryn puuttumisen takia.

Molemmissa tapauksissa on melkoisen selvää nähdä mikä on ollut sääntöjen tarkoitus, mutta tarkat sanamuodot useamman rajoitteiltaan puutteellisen sääntökohdan takia antavat säätöjä tiukasti seuratessa tämän kaltaisia mahdollisuuksia.

Lähetetty: La 13.11.2004 10:43
Kirjoittaja daider
Ork Errata:
" In close combat, burnas rolll 2d6 instead of 1d6..."

eli tuohon on huono enää verrata