Sivu 1/1
Dark Eldar yksiköt
Lähetetty: Ke 17.11.2004 15:24
Kirjoittaja Shalafi
Olen lukenut tässä pitkin ja poikin kaikenlaista asiaa Dark Eldareista ja olen totaalisen pyörällä päästäni. Keräsin ensimmäisen armeijani Biel-tan Eldareita, ja pidän tyylistä jolla niillä pelataan. Nyt, kun olen saanut armeijani maalattua ja voittanut ja hävinnyt matseja päätin kerätä toisen armeijan. Käsittääkseni Biel-tan Eldareilla ja Dark Eldareilla on suhteellisen samanlaiset tavat pelata, ei täysin mutta suhteellisen. Pidän siis pelitavasta, missä liikutaan nopeasti, enkä mistään nurkassa nyhväilystä, jota ikävä kyllä useat pelikaverini harrastavat.
Joten, nyt asiaan. Kysyn teiltä, viisaammilta tahoilta, mitkä ovat sellasia yksiköitä mitkä soveltuvat parhaiten tälläiseen tyyliin?
Lähetetty: Ke 17.11.2004 16:58
Kirjoittaja Master Calgar
Noh, itsekkin darkeldareja olen alottelemassa pikkuhiljaa ja juurikin tuollaista nopeaa armya ajattelin myös (speedfreekz pelaajana tietty vauhti on aina plussaa...). Lordille incubisquad ja raider. Kallis, haavoittuva, mutta kova lyömään. Sitten tietysti raider squadeja niin paljon kuin pisteet antaa myöden. Kannattaa toisaalta ottaa ainakin yksi perusjalkaväki poppoo darklanceilla, ettei vihollisen tankit pelota niin paljoa.
Mopot ovat hyviä, vaikka nyt 4.edikan myötä eivät exclusiivisesti (hieno sana...) hyödykkään turbobuustista muihin mopoihin verrattuna. Mutta kyllä DE mopot silti ihan toimivia on 25pts/pala.
Ravager toimii myös ihan hyvin. Siihen vaan joko lanceja tai disintegratoreja, riippuen tuleeko vastaan tankkeja vai mariineja yms. Hellioneja en itse paljoa suosi, ne kun tippuvat helposti alas jopa grottien blastoihin (säälittävää).
Deldarien hyppyreppujengi heavysupportissa on ihan ok, jos vastassa ei ole kovasti panssaroituja yksiköitä, eli näille vaan Scannonit händyyn ja heikkopanssarisia ukkoja tappamaan ->16 laakia taitaa saada parhaillaan yksiköstä ulos cannoneilla...
Sellasta...
Lähetetty: Ke 17.11.2004 19:57
Kirjoittaja Shalafi
Hmm. Vaikuttaa ihan hyvältä setiltä, näin ensi katsomalta ja sen perusteella mitä olen nyt lukenut. Mutta onko elite luokassa mitään mitä vois käyttää tälläisessä nopeassa armeijassa? Lähinnä varmaan Wyches ainoita mitä kannattaisia ilmeisesti hankkia, jos ollenkaan. Special Characters luokasta en ole vielä perillä, mikä kannattaisia. Tuota Drazhar, Master of Blades ajattelin jos ottaisi Lordin retinueen. Onko se hintansa arvoinen lopulta?
Lähetetty: Ke 17.11.2004 20:32
Kirjoittaja Markkola
Khuuli se ainakin on.
Massaa vastaa scourget splinter cannoneilla voisivat olla asiallisia.
Lähetetty: Ke 17.11.2004 20:46
Kirjoittaja Abu
Aika hyvä setti on Archon 2+invulla ja muilla herkuilla, mieluiten ilman incubeita että hyötyy fleet of footista ja combat drugeista. Sitten muutama wych-raideri, muutama 2xdark lance -warruryhmä ja ehkäpä ravager. Lopuilla pisteillä voi sitten kattella jotain hubaa.
-A
Lähetetty: To 18.11.2004 11:12
Kirjoittaja The Captain
Pieni Pimeä Mies kirjoitti:Khuuli se ainakin on.
Drazhar on kova jätkä, jolla ei juurikaan ole heikkouksia invun puutetta lukuun ottamatta. Ehdottomasti hintansa väärti, jos spessuja käyttää (ja incubi bodyguardia, joka on myös ihan hyvä).
Massaa vastaa scourget splinter cannoneilla voisivat olla asiallisia.
Ampuvat kerran, tappavat viisi örkkiä ja kuolevat sitten, kun vihollinen katsoo pahasti.
Eliiteistä wychit ovat hyviä, warp beastit kelvollisia. Ravager tai pari kannattaa olla tulitukena, ja halvat (sadan pisteen) warrior squadit kahdella lancella auttavat myös. Ravagereihin disintegratorit, raidereihin lancet.
Suosittelen tasapainoista (sekä ampuvaa että lähitaistelevaa) armeijaa.