Sivu 1/1
Se viimeinen selvitys D & W-Huntereista!!!
Lähetetty: To 02.12.2004 20:28
Kirjoittaja DantonTH
Niin semmosta vaan kun on seuraillut keskusteluja ja itse tutkinut Witch Ja DaemonHunter codekseja, niin siellä vähn aukkoa tai siis kysymystä pukkaa...
Eli
1. Miten se orbital strike todella toimii?
2. Jos teen 2500 pisteen witch-Hunter armyn Ja Daemonhunter armya päälle niin voiko molemmissa olla Assasinit?
3. Mitenkä ne lisäilyt oikein toimii? Voinko tehdä Witch Hunter armyn esimerkiksi jossa on allied space marineita ja allied Daemonhunters. Tiedän mitä sanotaan niissä update jutuissa mutt miks esimerkkinä on krootteja eikä suoraan ettei Daemonhunterita voi käyttää jos on muita allyja.
Jos on konkreettisia faktoja ja ennen kaikkea viimeiseen. Eli miten Allied jutut ja muut toimivat niin...?[/b]
Lähetetty: To 02.12.2004 20:36
Kirjoittaja daider
1. valitset maastokappaleen kentältä sen jälkeen kun Depoalueet on valittu. Kun orbitalin reserviheitto onnistuu paljastat vastustajallesi mikä maastonkappale on kohteena. AMpumakierroksen alussa asetat ison kiekon maastokappaleen päälle (jos kappale liian pieni, pellä keskireikä riittää). Heitä skatteria ja d6. Hit osumalla katso suunta siitä pienestä nuolesta.
2. Riippuu Assassiinista. DK assassiineja voi olla max 3 per elite slotti, Imperial Assassineja voi olla max 1 per detachment.
3. Daemonhuntereita ei voi käyttää jos armeijalla on muita liittolaisia (tämä sanotaan erittäin suoraan FAQissa). Witchhuntereilla vastaavaa kieltoa ei ole.
Lähetetty: Pe 03.12.2004 10:53
Kirjoittaja Grim
daider kirjoitti:2. Riippuu Assassiinista. DK assassiineja voi olla max 3 per elite slotti, Imperial Assassineja voi olla max 1 per detachment.
Taitaapi olla niin, että Officio Assassinorum Operativeja (oletan sinun tarkoittavan niitä tuolla "Imperial Assassinilla") saa ottaa vain yhden samalle puolelle, oli kokoonpano millainen tahansa (eli ei yhtä per detachment, vaan pelkästään yksi per puoli). Codex ei ole nyt paikalla mutta niin muistan lukeneeni.
Lähetetty: Pe 03.12.2004 11:55
Kirjoittaja The Captain
Detachmentithän ovat periaatteessa erillisiä armeijoitaan, ja ainakin jos ne koostuvat eri armeijoista. Tästä oli muinoin Q&A-selvennysd, kun joku kysyi, että jos samalla puolella on detachment Blood Angeleita ja toinen Ultramarineita, saako molemmilla olla Iron halo. Vastaus oli, että kyllä saa. Tästä induktiivisella päättelymetodilla saamme tulokseksi, että myös assassiineja saa olla "1 per army" eli yksi per detachment, jos detachmentit ovat eri armeijoita.
Lähetetty: Su 05.12.2004 14:41
Kirjoittaja Grim
No nyt on kodeksi käsillä...
Codex: Daemonhunters, s.26 kirjoitti:Note that no more than one Officio Assassinorum Operative can be used in any force for any reason.
Minä ainakin saan sen käsityksen että tuolla on suljettu usealla Detachmentilla konstailemisen mahdollisuus pois.
Lähetetty: Ma 06.12.2004 10:35
Kirjoittaja The Captain
Hyvä, tuli sekin asia selvitettyä. Eihän tuosta vielä tiedä, mitä GW on tahtonut sanoa, mutta ainakin melko selkeää on, että nirhaajia saa vain yhden, oli mikä oli.