Sivu 1/1
Figujen kuvauksesta.
Lähetetty: Ti 07.12.2004 19:50
Kirjoittaja Blackguard
Nyt kun etusivu ei toimi, niin sitä artikkeliakaan ei pääse lukemaan..

Eli jos on ottanut kuvan ei niin täydellisessä valossa, niin voiko ja jos voi niin miten muokata tarpeeksi selvään/kirkkaaseen muotoon. Ohjelmina olisi Adobe Photoshop 6 ja ei niin hyvä Microsoft Photo Editor. Jos joku voisi auttaa.. Kiitos
Lähetetty: Ti 07.12.2004 19:57
Kirjoittaja johannes
Photoshopissa varmaankin valikosta image->adjustments->brightness & contrast. En muista tarkkaan oliko se kutosversiossa ihan tarkalleen noin. Samassa valikossa löytyy myös auto-levels mikä auttaa kummasti.
Lähetetty: Ti 07.12.2004 20:21
Kirjoittaja factordunk
Ota mielummin uus kuva paremmassa valossa, mikäli vaan mahdollista. Paremman saat sillä tavalla. Jos ei ole mahdollista image - adjustments - auto levels ja sen jälkeen samasta valikosta curves tarpeen mukaan. Jos vielä tarvetta vähän kontrastia ja kirkkautta. Muista tallentaa välillä.
Lähetetty: Ke 08.12.2004 09:12
Kirjoittaja Blackguard
Kiitos kaunis.
Lähetetty: Ke 08.12.2004 11:58
Kirjoittaja skarsnak
Brightness-contrastia kannattaa tosiaankin käyttää todella säästeliäästi. Mielummin manuaalisesti levelseillä tai curveseilla. Autolevelsiä kannattaa kokeilla, mutta se suorittaa aina myös värikorjailuja kuvaan, jolloin saattaa mukaan tulla ei toivottuja vaikutuksia. Suosittelen oman silmän käyttöä ja kokeiluja, tosin aina välillä kannattaa muistaa katsastaa miltä se alkuperäinen näyttikään ja mihin oltiinkaan pyrkimässä. Silmä tottuu nopesti uusiin "paranneltuihin" kuviin, eikä aina erota sutta ja sekundaa siitä laadukkaasta korjauksesta.
Optimi tilannehan on tietysti hyvä kuva pohjalla, jolloin kuvaa ei tarvitse korjailla niin paljon.
Edit: Ja jos kuvaaminen on ongelma kun ei sotun etusivu ole kunnossa, niin c'monista löytyy monia tutoriaaleja aiheesta.
mm.
http://www.coolminiornot.com/article/aid/101/page/1