Sivu 1/2

Miten voitetaan high elffit ?

Lähetetty: Ke 22.12.2004 22:52
Kirjoittaja -elves-
mitä taktiikkaa käyttäisit helffejä vastaan? Ne mahdollisesti vievät paljon pisteitä ja ovat hyviä taikojia/lorettajia jne......[/code]

Lähetetty: To 23.12.2004 00:08
Kirjoittaja Eraphion
Se riippuu täysin siitä millä armeijalla pelaa. Tuosta haulla löysin viisi sivua taktiikoita helffeillä ja helffejä vastaan pelatessa.
Itse luotan warpathiin, joko toimii tai sitten ei toimi =)

Lähetetty: To 23.12.2004 13:24
Kirjoittaja -elves-
Kertokaa myös millä joukkueella pelaatte.

Lähetetty: To 23.12.2004 13:39
Kirjoittaja Viiksu
eli millä rodulla pelaat?

Lähetetty: To 23.12.2004 13:49
Kirjoittaja -elves-
high elffeillä

Lähetetty: To 23.12.2004 15:51
Kirjoittaja PhoenixKing
Siis haluat voittaa High Elffit High Elffeillä?

Lähetetty: To 23.12.2004 16:48
Kirjoittaja Nostra
Tässä on enää kolme mahdollisuutta jäljellä, mitä aiheen aloittaja hakee:

1) Haluan voittaa kaverin helffit omillani näyttääkseni, että oma kokoonpanoni on parempi
2) Haluan tietää mitä taktiikoita käyttäisitte, jotta osaisin optimoida listani mahdollisimman montaa niitä vastaan
3)joku satunnainen mielijohde, jota emme tiedä.

Jos tarkennat hieman mitä haluaisit tietää, niin voisimme antaa tarkempia ja "parempia" vastauksia - "Mitä taktiikoita käytätte Helffejä vastaan?" jättää aivan liikaa liikkumavaraa. Kuten joku jo sanoikin, niin haulla löytää ihmeitä, tälläkin kertaa 5 sivua asiaa helffeistä? siinä luulisi jo olevan taktiikkaa suunnalta jos toiseltakin.

//edit: Editoin tähän nyt käyttämääni taktiikkaa, osittain. Taktiikkahan sinällään on elävä käsite, ja tarkkaankin suunniteltu isku on muutoksen kourissa taistelun lopusta alkuun. Kovin laajamittaista taktiikkaa ei voi tehdä, eikä ainakaan kovin sitovaa sellaista. Enemmänkin kevyitä comboja, joista voi yhdistellä kaikkea epämukavaa tilanteen niin vaatiessa. Kääpiöistä kun saa just pari erilaista listaa - massalla päälle tai ammutaan ja kykitään jossain kentän reunalla tai kulmassa samalla odottaen, että vihollinen joko piiloutuu ja tekee virheen tai tulee täysiä syliin. Molempia kääpiöt kyllä kestävät, varsinkin hyvin rakennetulla listalla. Oikeastaan eipä tässä taktiikkaa vielä tullut ollenkaan, sillä edelleen pidän taktiikkaa liian elävänä käsitteenä siihen, että se olisi kuvailtavissa muutamalla kappaleella. Tästä tulisi vaikka oma pieni kirjanen, jossa olisi sitten kaikki poikkeustapaukset kohtaa 2.2.2.2.1.3.1.2.m/7 myöten.

Lähetetty: To 23.12.2004 16:58
Kirjoittaja -elves-
Siis haluan kuulla taktiikoita joita käyttäisitte high elffejä vastaan kertokaa joukkueenne (esim:skaven. ja mitä taktiikka käyttäsitte esim:massa voimaa).

Lähetetty: Pe 24.12.2004 18:41
Kirjoittaja Voodoo Jannu
-elves- kirjoitti:Siis haluan kuulla taktiikoita joita käyttäisitte high elffejä vastaan kertokaa joukkueenne (esim:skaven. ja mitä taktiikka käyttäsitte esim:massa voimaa).
Millä JOUKKUEELLA?
Esim. Skavenit mitää Joukkueita ole!
:(

Lähetetty: Pe 24.12.2004 18:47
Kirjoittaja Turretti
No, nyt taisin käsittää mitä tässä kysytään:

Eli kysyjä haluaa tietää teidän (niin juuri, teidän, jotka luette tätä) taktiikkanne helffejä vastaan.

Lähetetty: Pe 24.12.2004 18:47
Kirjoittaja Slann Mage priest
Ensin keräät itsellesi joukkueen ja sen perusteella ehdotamme eri taktiikka mahdollisuuksia. Ensin katsos täytyy tietää minkälainen sinun armeijasi on.

Lähetetty: Pe 24.12.2004 19:03
Kirjoittaja Cutter
Massaa ja Mortareita... ei ole kohta enää Helffejä... koska ovat kosahtaneet taivaan tuuliin! :) (Paitsi jos tulee Misfire ja omat kosahtavat taivaan tuuliin...)
Yksinkertainen Empire-Taktiikka, joka n. 50 % varmuudella toimii (Voi tulla taitava pelaaja joka osaa varautua massaan ja mortariin, ja huono noppa-onni... tai sitten ampumis- ja magiapainotteinen armeija...auch...)

Ja kyllä, en ole kokeillut käytännössä...

Lähetetty: Pe 24.12.2004 21:02
Kirjoittaja Teemus
tätä ei olla kokeiltu käytännösä, mutta SW, antaa palaa..

Bretonniallani, taktiikkana olisi että hajoitan armeijan parhaani mukaan ja että en lähtisi kauko-taistelu asemiin. begasukset maagejen kimpuun ja isoimpia regimenttejä(esim:spearmen) trebuchetilla päähän :D oma sankari helffien sankaria vastaan (for the glory!!)

Chaoksellani: päällevaan!! Socresserit Mageja vastaan ja kaikella muulla niin paljon lähitaistelua kuin mahdollista, ja sankarit keskelle ryminää, sankareita metsästämään :D

jos pidätte taktiikkaani jotenkin yksinkertaisena tai tyhmänä, niin kertokaa ihmeessä muita vaihto ehtoija (ps:kyllä ainakin delffejä vastaan on kummasti toiminut :P)

Lähetetty: La 25.12.2004 22:57
Kirjoittaja Vieras
Tuo kaaoksen taktiikkasi on moitteeton, koska kaaoksella ei muita taktiikoita olekaan. FOR THE GODS!!!! RAAAAAAAAGHHH!!!!!!!! ja päälle vaan.!

Lähetetty: Su 26.12.2004 01:11
Kirjoittaja puolisukeltaja
Melek_Horryna kirjoitti:Tuo kaaoksen taktiikkasi on moitteeton, koska kaaoksella ei muita taktiikoita olekaan. FOR THE GODS!!!! RAAAAAAAAGHHH!!!!!!!! ja päälle vaan.!
Öh, anteeksi mitä? Oletko koskaan sattunut kuulemaan Tzeench Daemonic Legioonasta, tai Tzeenchista ylipäätään? Tai ambushaavista beast listoista? Tuo on ehkä ainoa taktiikka Khornella, mutta on niitä muitankin taktiikoita..

Lähetetty: Su 26.12.2004 14:38
Kirjoittaja Mayhemia
puolisukeltaja kirjoitti:
Melek_Horryna kirjoitti:Tuo kaaoksen taktiikkasi on moitteeton, koska kaaoksella ei muita taktiikoita olekaan. FOR THE GODS!!!! RAAAAAAAAGHHH!!!!!!!! ja päälle vaan.!
Öh, anteeksi mitä? Oletko koskaan sattunut kuulemaan Tzeench Daemonic Legioonasta, tai Tzeenchista ylipäätään? Tai ambushaavista beast listoista? Tuo on ehkä ainoa taktiikka Khornella, mutta on niitä muitankin taktiikoita..
Väitän että khornellakin pystyy taktikoimaan paremmin kuin juoksemaan päälle.

Tuo taktiikka on niistä huonoimmista päin, kun chaos juoksee täysiä päälle ilmestyy eteen dragon princet ja kylkeen silver helmit... (kaverillani on kokemuksia. :))

Noh, Tähän topikkiin on turha lähteä edes arvailemaan mitä haetaan varsinkaan kun kattavaa vastausta on turha lähteä kirjoittamaan, Helf listalla saa kuitenkin aika erilaista porukkaa...
... kun lasketaan lisäksi kaikkien muiden armeijoiden eri variaatiot niin terve...

Lähetetty: Ma 27.12.2004 15:14
Kirjoittaja Teemus
[/quote]

Väitän että khornellakin pystyy taktikoimaan paremmin kuin juoksemaan päälle.

Tuo taktiikka on niistä huonoimmista päin, kun chaos juoksee täysiä päälle ilmestyy eteen dragon princet ja kylkeen silver helmit... (kaverillani on kokemuksia. :))

[/quote]

Höh tuollaiset pikku asiat voi välttää kun vain muistaa suojata sivustoja isolla määrällä chaos kniteja ja heittää champpion avuksi noita dragon princejä vastaan :P

Lähetetty: Ma 27.12.2004 17:13
Kirjoittaja Mayhemia
Teemus kirjoitti: Höh tuollaiset pikku asiat voi välttää kun vain muistaa suojata sivustoja isolla määrällä chaos kniteja ja heittää champpion avuksi noita dragon princejä vastaan :P
Mitä hel...?

Jes, isolla määrällä chaos knighteja. Ollaankos nyt ihan terveitä?

Champion ei paljoa tee jos helf pelaaja laittaa chargen niin että se ei ole base to base contaktissa. (missä luulit kaverini heron olevan?)

Jospa kuitenkin taktikoidaan hieman eikä oteta halt the tide scenaariota jotta voisit pitää hervottomia chaos knight yksiköitä.

Lähetetty: Ma 27.12.2004 17:36
Kirjoittaja sarathain
kuten jo sanottu riippuu täysin listasta, ja mielestäni parhaiten itse kokeilemalla oppii, joku toinen voi sanoa taktiikan jolla voittaa kaverinsa ja itse taas häviät pystyyn samalla taktiikalla.

Kukaan ei kuitenkaan luult. kädestä pitäen opeta pelaamaan, ja taktiikka "pakene, ammu ja taio" voi toimia tai sitten ei. Senkin voi ymmärtää monella eri tavalla

Itse en koskaan tee listoja toista armeijaa vastaan, enkä tätä myös vastapelaajalta odota (eikä näin ole käynyt) joten vastaanpa näin, että arvioi ennen pelin alkua mitkä yksiköt sinulle tuottavat eniten vahinkoa, mitkä vähiten, mistä saisit eniten pisteitä/kuinka helposti jne. ja tee taktiikkasi sen mukaan.

Esim. jos pelaat Helffien seer council listaa vastaan, tietysti kysymykseen "Miten voitan helf" vastataan että tapa se council. (pieni, heikko, vie kivasti pisteitä) Jos tätä nyt ihan sokeasti noudattaa niin voi jäädä ilman yhtäkään victory pointtia (on nähty ;)).

"miten voitan helf" kysymykseen saa parhaiten vastauksen ostamalla pelin kaikkien armeijoiden kirjat ja miettimällä hyvät ja huonot puolet ja suhdanteet toisiin, ja pelaamalla paljon eri pelaajia/armeijoita vastaan.

Mutta kuten jo sanottu, netin kautta on _vaikea_ mennä neuvomaan miten voitan high elvesit -taktiikoita, varsinkin kun ei tiedä mtn kysyjän pelikokemuksista yms.
Mielestäni voittamisen ja hyvän taktikoinnin voi oppia vain itse pelaamalla. (esim. itse pelasin harrastuksen alkuaikoina 2 vuotta ja voitin yhden pelin ;), siitä sitä oppi ja nyt on tullut vähän enemmön voitettua :) ja varmaan pelien jokainen armeijakin testattua)

Lähetetty: Ma 27.12.2004 17:43
Kirjoittaja Vieras
Mä aina impeilaan helffit. Kun ne sitte näkee oman kaverin seivästettynä, juoksevat kotiin.