Sivu 1/1

Genestealer-Kultit ja Great Devouer

Lähetetty: To 23.12.2004 17:14
Kirjoittaja JEA
Olen aika uusi Tyranidien kerääjä, ja haluaisin tietää pari asiaa:

1.Mikä on Genestealer-kultti? Olen nähnyt niistä pari kuvaa, ja ajattelin, että joku voisi kertoa niistä.

2.Mikä on "The Great Devouer"? Onko se jokin Tyranidien "Jumala", vai Hivemindeista koostuva "Joku"?

Okei, pitäkää noobina, mutta minulla ei ole vielä Codex:Tyranidia. ;)

Lähetetty: To 23.12.2004 17:22
Kirjoittaja pokka
Juttua genestealereistä:
http://www.das-astronomican.de/astronom ... lation.htm

The great devourer taitaa olla tyranidit itsessään. Juttu, joka syö kaiken elävän. Täysin mutu-tietoa.

Lähetetty: To 23.12.2004 19:31
Kirjoittaja Grotsky
The Great Devourer on nimi, jolla Tyranideja (lajia/elämänmuotoa/tjms.) kutsutaan yleisesti Imperiumissa.

Lähetetty: To 23.12.2004 20:45
Kirjoittaja JEA
Kiitos tiedosta. Mutta mikä on Genestealer Cult?
-------------------------------------------------------------------------------------
Ai, sori. En huomannu tuota linkkii. Kiitos siitäkin! :)

Lähetetty: To 23.12.2004 21:06
Kirjoittaja JEA
Kuulkaas, olisiko mahdollista tehdä Genestealer Cult-armeija?

Lähetetty: To 23.12.2004 21:17
Kirjoittaja Mysterous
Joskus muinoinhan se oli olemassa, mutta tuolta viimeinen IG Doctriini lista ainakin jos ei muuta.

Lähetetty: To 23.12.2004 22:17
Kirjoittaja Grotsky
Tuollahan semmoinen on tehtykin: http://us.games-workshop.com/games/40k/ ... efault.htm

Mutta siihen ei saa purestraineja... :(

Lähetetty: To 23.12.2004 22:42
Kirjoittaja Deetwo
JEA kirjoitti:1.Mikä on Genestealer-kultti? Olen nähnyt niistä pari kuvaa, ja ajattelin, että joku voisi kertoa niistä.
Genestealer cult on ryhmä joka syntyy ihmisplaneetalle kun sinne lähetetään genestealereita valmistelemaan tyranid-invaasiota...

Genestealerit valtaavat ihmiskehoja, joiden avulla luovat hybridejä valtavat. Vähentävät tällä tavoin vastustusta, sekä toimivat psyykkisena majakkana lähestyville hive-aluksille.

Pelillisesti GC on taas vanhentuneet säännöt omaava vaihtoehto-armeija, joka omisti PALJON massaa IG tyyliin, sekä päteviä tankkeja + hybridejä ja purestrain genestealereita... Ja sun muuta hauskaa, genestealer maageja ja sensellaista :)

Viimeksi tainnut olla kunnon säännöt kakkosedikassa, eikä sen jälkeen ole figujakaan nähty.
Kaikessa legendaarisuudessaan pakko kuitenkin mainita että HQlle sai transportiksi ihka aidon limusiinin! :)

Lähetetty: Ti 28.12.2004 19:45
Kirjoittaja Uzi-99
'Stealer-kultit ovat saaneet armeijalistan kolmosedikkaankin, mutta se julkaistiin vain ja ainoastaan jossain Citadel Journalissa... En muista numeroa.

Jos kultit kiinnostavat, niin GWn foorumeilla moderaattori Hivemind-Tim (Tim Huckelberry) tietää asiasta enemmän... Ehkäpä siksi että mies kirjoitti tuon edellämainitun CJ-listan! ;)

Varsinaista Chapter Approved-listaa ei kylläkään ole, ja käsittääkseni CJ-listat eivät ole virallisia, eli tarvitset vastustajan suostumuksen, turnaustilanteissa joudut sopimaan edeltäkäsin järjestäjien kanssa.

Vaihtoehtoisesti sovellat jotain olemassaolevaa kodeksia (Tyranids, IG, Lost&Damned,yms) säännöiksi, ja kultteja figuiksi.

Lähetetty: Ke 29.12.2004 09:15
Kirjoittaja Snowtrooper
Huckelberyn lista oli CJ:n numeroissa 40 ja 41, päivitetty versio löytyy (GW:n luvalla, vieläpä) jälleen kerran eräästä Yahoo!n ryhmästä, osoitteesta http://games.groups.yahoo.com/group/Gen ... ist_Unite/. Tim itsekin ottaa aktiivisesti osaa ryhmän keskusteluihin.