Sivu 1/3

Kaaoksen jumalat--> näiden ajatukset, tavoitteet

Lähetetty: Su 26.12.2004 14:37
Kirjoittaja Illidan
Eli, olisi tuossa yarkoitus kirjoittaa kaaokseen pohjautuvaa tarinaa, kunnes tajusin, etten tiedä siitä mitään, joten viitsisikö joku kertoa otsikon sanomat asiat. Lisäksi onko Kaaoksella kuninkaita/Demoniherroja ym.??

Lähetetty: Su 26.12.2004 15:11
Kirjoittaja Ar-Senator
Kaaosjumalilla on tavoitteena lisätä sitä tunnetta, jota ne edustavat. Esim. Tzeentch haluaa vain loputonta muutosta ja Khorne tappamista omaan nimeensä. Tietenkään näiden palvelijoilla ei välttämättä ole täysin vastaavia tavoitteita.

Erilaisia kaaoslordeja ja demoniprinssejä on sen verran että voit luoda tarinaasi varten juuri sellaisen kuin haluat. Virallisessa fluffissa nyt on kaikenlaista porukkaa Archaonista ja Be'Lakorista Arbaal The Undefeatediin ja Engimm Van Horstmaniin, joskaan näitten käyttöä omissa tarinoissa en pahemmin suosittelisi koska joku tulee kuitenkin nillittämään että se on ristiriidassa virallisen nöyhtän kanssa.

Lähetetty: Su 26.12.2004 17:53
Kirjoittaja Vieras
Kaaoksella ei ole kuningasta eikä tule olemaan. Demoniprinssit olevat olevinaan polleaa poikaa ja esittävät jumalia. kuten sanottu, jumalat aikovat tosiaan ajaa eteenpäin tunteita, jota edustavat(tosin en tiedä mitä tunnetta nurgle edustaa, oksennustako??:D).

Lähetetty: Su 26.12.2004 18:08
Kirjoittaja Deetwo
Kaaosjumalat haluavat lisää palvojia, ihmisiä ja muita sellaisia jotka tekevät, ajattelevat ja edustavat itsekkin kunkin jumalan edustamia asioita jumalansa nimeen.
Kaaosjumalan voima on suoraan verrannollinen häntä palvovien ihmisten määrään.

Eli Khorne & Sota, murha, verenvuodatus yms pikku kiva
Tzeentch & Muutos, evoluutio, kaikenlaiset koukeroiset kieroudet, politiikka ja niin edelleen
Nurgle & Sairaudet (kärjessä varsin viehättävä Nurgle's Rot) ja muiden tartuttaminen, ruumiin rappio, kuolema
Slaanesh & Nautinto, viettely ja kaikenlainen yleinen hedonismi, henkinen rappio

Kaaoksen army bookit (hordes ja beasts) ovat kaikkein paras lähde jos haluaa infoa kaaoksesta. Kaikille neljälle jumalalle on myös erilliset omat fluffiteoksensa myynnissä, eli Liber Chaoticat.
Sääntökirjasta ja novelleista voi myös kaiketi kaivaa jonkinmoista infoa... Taitaapi myös storm of chaos opuksessa olla kaikenlaista.
(oikeasti parhaita olisivat Realms of Chaos-kirjat, mutta ovat oikeastaan kohtuuttoman vaikea ja kallis hankinta nykyään)

Lähetetty: Su 26.12.2004 22:54
Kirjoittaja Janson
Jumalien tavoitteet eivät ole kuolevaisten ymmärrettävissä... :)

Ja tottahan kaaoksella kuninkaita on. Esim. storm of chaos opuksessa mainitaan Pohjolan kuningas Styrkaar. Tosin nämä kaaoksen kuninkaat lienevät enemmänkin tällaisia paikallisia kuninkaita. Jos tarkoitat tällaista universaalia hallitsijaa, niin noita Everchoseneita nousee kyllä muutaman sadan vuoden välein. Viimeisinpänä nyt Archaon.

Lähetetty: Su 26.12.2004 23:49
Kirjoittaja ErrSol
Deetwo kirjoitti:Eli Khorne & Sota, murha, verenvuodatus yms pikku kiva
Tzeentch & Muutos, evoluutio, kaikenlaiset koukeroiset kieroudet, politiikka ja niin edelleen
Nurgle & Sairaudet (kärjessä varsin viehättävä Nurgle's Rot) ja muiden tartuttaminen, ruumiin rappio, kuolema
Slaanesh & Nautinto, viettely ja kaikenlainen yleinen hedonismi, henkinen rappio
Vielä tuosta hieman tarkennettuna:
Khorne= Raivo ja sen tuoma voima, koston ja väkivallan himo
Slaanesh=Nautinto, kaikki maalliset ja lihalliset himot
Nurgle= Epätoivo ja kuolemanpelko, joka ajaa ihmiset Nurglen luokse
Tzeentch= Toivo paremmasta, usko positiiviseen muutokseen

Lähetetty: Ma 27.12.2004 00:14
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Demoniruhtinaiden (Prince tarkoittaa prinssin lisäksi ruhtinasta.) lukumäärä on valtava, fluffissa on monesti mainittu kyseisiä kaippareita jotka halitsevat kokonaisia maailmoja eri ulottuvuuksissa.

Lähetetty: Ma 27.12.2004 17:40
Kirjoittaja Mayhemia
Illidan kirjoitti:Lisäksi onko Kaaoksella kuninkaita/Demoniherroja ym.??
Melek_Horryna kirjoitti:Kaaoksella ei ole kuningasta eikä tule olemaan.
Mikä lie ennustus liittyen SoC:iin & Arskan armeijaan. kirjoitti: ...And the kings son shall be chosen...
Eli kaaoksella on kuninkaita, luultavasti monia, mutta ne ovat pienenpiä kuninkaita jotka johtavat heimoja jne.

Tuossa ennustuksen kohdassa viitataan shorkaaliin (vai mikä lienikään) joka johti slaaneshin armeijaa SoC:ssa.

Lähetetty: To 13.01.2005 21:19
Kirjoittaja anemi
Witch-king kirjoitti:Vielä tuosta hieman tarkennettuna:
Khorne= Raivo ja sen tuoma voima, koston ja väkivallan himo
Slaanesh=Nautinto, kaikki maalliset ja lihalliset himot
Nurgle= Epätoivo ja kuolemanpelko, joka ajaa ihmiset Nurglen luokse
Tzeentch= Toivo paremmasta, usko positiiviseen muutokseen
Tuosta tuli mieleeni, että miksi ihmeessä kaaosjumalat ja niiden palvojat ovat muka pahoja?
Jotkut kaaoksen palvojat hakevat nautintoa ja mielihyvää, toiset hakevat turvaa peloiltaan ja parannusta sairauksistaan, jotkut taas hakeutuvat kaaosjumalten pariin toivoen parempaa huomista (khorneotuista, noista pöljistä ja epäuskottavista testosteronipalleroista en sano mitään). Eiväthän nuo ole pahoja tunteita, eikä niiden pitäisi tehdä ihmisiä väkivaltaisiksi. Mutta silti kaikki kaaoksen palvojat haluavat mättää kaikki muut pieniksi kuutioiksi ja syödä nuo kuutiot suihinsa raakana, koska paistaminen ei olisi tarpeeksi pahista, ja palanpainikkeena juodaan ennen kuutioimista revityn sapen nesteet.

Ovatko kaamosmököt käsittäneet jotakin väärin, vai ajattelevatko ne kaikki tyyliin: "Haluaisinpa muuttaa maailmaa, kun tämä on niin paha paikka... Menenpä pieksämään kaikki, niin maailma on paaaaljon parempi." tai "Oooh, olenpa angstinen, kun elimistöni on pelkkää kasvainta... sitä turhaa pernaa lukuun ottamatta siis, ja sekös lisää vain tuskaani! Oi voi! Taidanpa purkaa angstini hakkaamalla jokaista vastaantulijaa vasaralla päähän."

Miten se on selitetty, että niinkin positiiviset tunteet ja halut, kuin usko paremmasta ja nautinnon hakeminen, tekevät kaikista auttamatta väkivaltaisia? Pelko tekee joskus väkivaltaiseksi ja arvaamattomaksi, mutta mitenkään automaattista se ei ole.
Ja miksi ei ole rakkauden tai vaikka surun kaaosjumalaa? Eivätkö nuo olisi paljon järkevämpiä ja uskottavampia vaihtoehtoja jollekin raivolle? Tai jos kaaoksen on tarkoitus olla pelkkää pahaa, niin miksi Khorne ei ole ainoa kaaosjumala?

Kaaos on ehkä tärkein osa koko Warhammerin maailmaa, mutta ainakin omasta mielestäni se on kaikkein huonoin ja epäonnistunein asia siinä maailmassa. Miksi sen pitää olla niin mustavalkoinen (vaikkakaan eihän siinä mitään valkoista ole) ja PAHA, ettei siinä ole mitään järkeä? Ja vielä epäuskottavampi tuosta koko asetelmasta tulee, kun kaikki tietävät kaaoksen haluavan tuhota kaiken ja muuttaa sen mieleisekseen, mutta kukaan ei tee asialle mitään järkevää ennen kuin näyttää olevan liian myöhäistä, ja pöljimmät haluavat liittoutua sen kanssa, vaikka tyhminkin ymmärtää kaivavansa omaa hautaansa tehdessään yhteistyötä aivottoman himotappajan kanssa, jonka verenhimolla ei ole rajaa.
Ja mitä jos kaaos valloittaa maailman? Siltähän loppuu tekeminen. Alkaako se muuttamaan maailmaa jälleen, kenties sellaiseksi, joka se jo kerran oli? Vai tyytyykö se lopputulokseen ja jättää maailman suureksi kaatopaikaksi, jolloin warrioreilta loppuu työt ja demoneilta katoaa merkitys. Maraudereitakaan ei varmaan siinä vaiheessa ole, kun kaaosmaaperä näyttää viljelykelvottomalta, eikä demoneitakaan luultavasti voi syödä.

Lähetetty: To 13.01.2005 21:23
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Vielä Warhammerin 3rd. edikassa oli rotujen aligmentit mukana ja kaaos oli ainoastaan chaotic. Mainittakoon, että erikseen oli olemassa evil-porukoita, kuten undeadit. Kaaoksen fluffi ei ole hirveästi pohjimmiltaan muuttunut, joten oletan kaaoksen edelleen olevan chaotic, ei evil.

Jos kaaos valloittaisi maailman, niin luulisin WH-maailman liittyvän miljoonien demonimaailmojen joukkoon, joissa demoniruhtinaat kamppailevat herruudesta ja voivat paksusti ihmispalvojien määrän takia, tosin nämä ihmiset lienevät sitten TODELLA mutantoituneita.

Lähetetty: To 13.01.2005 21:28
Kirjoittaja Iceman
Viime kädessä kumpi on pahempi, jos Empiren mies ja marauderi kohtaavat ja kumpikin haluaa tappaa toisen ennen kuin tämä ehtii tappaa hänet. Hyökkäykseen lähtiessä kumpikin pyytää voimaa jumalaltaan ja voitettuaan kiittää jumalaansa.

Yhden miehen pyhä esine on toiselle epäpyhä esine. Hyvyys ja pahuus on ihmisten keinotekoisia termejä määrittämään omaa tekemistään ja syitään.

Lähetetty: To 13.01.2005 22:05
Kirjoittaja Tanan
anemi kirjoitti: Kaaos on ehkä tärkein osa koko Warhammerin maailmaa, mutta ainakin omasta mielestäni se on kaikkein huonoin ja epäonnistunein asia siinä maailmassa. Miksi sen pitää olla niin mustavalkoinen (vaikkakaan eihän siinä mitään valkoista ole) ja PAHA, ettei siinä ole mitään järkeä?
Kyseessä on markkinointikikka. Ihmisten on helpompi samaistua ihmisiin, jos vastapuolella on pahat ja rumat örkit/kaaos/mustahaltiat/Sauron/Drowit/ählämit tms.
anemi kirjoitti: Ja vielä epäuskottavampi tuosta koko asetelmasta tulee, kun kaikki tietävät kaaoksen haluavan tuhota kaiken ja muuttaa sen mieleisekseen, mutta kukaan ei tee asialle mitään järkevää ennen kuin näyttää olevan liian myöhäistä, ja pöljimmät haluavat liittoutua sen kanssa, vaikka tyhminkin ymmärtää kaivavansa omaa hautaansa tehdessään yhteistyötä aivottoman himotappajan kanssa, jonka verenhimolla ei ole rajaa.
Heh. Kysymys on enemmänkin siitä millaisia tarinoita kerrotaan. Jos kaaoksen "hyvyyttä" haluttaisiin korostaa, voitaisiin khorne esittää tukemassa kapinallisia jotka taistelisivat pahaa ja korruptoitunutta aatelistoa vastaan. Slaanesh voisi tuoda yhteen ujon pojan ja tytön. Tzeentchiin luottava lääkäri kehittäisi rokotteen ruttoa vastaan tms.

anemi kirjoitti: Ja mitä jos kaaos valloittaa maailman? Siltähän loppuu tekeminen. Alkaako se muuttamaan maailmaa jälleen, kenties sellaiseksi, joka se jo kerran oli? Vai tyytyykö se lopputulokseen ja jättää maailman suureksi kaatopaikaksi, jolloin warrioreilta loppuu työt ja demoneilta katoaa merkitys. Maraudereitakaan ei varmaan siinä vaiheessa ole, kun kaaosmaaperä näyttää viljelykelvottomalta, eikä demoneitakaan luultavasti voi syödä.
Ongelman ydin on, että taikuus ei kuulu Warhammerin maailmaan. Taikuus ja jumalat (hyvät ja pahat) ovat peräisin Slannien ikivanhojen matkustusporttien toiselta puolelta. Kaaoksen ja taikuuden vuotaminen maailmaan oli Old Onien tekemä virhe.

Lähetetty: To 13.01.2005 23:44
Kirjoittaja Eraphion
Onhan se jossain kirjoitettu että sitten jos/kun [tiedän että kaaoksen on sanottu lopulta voittavan mutta silti jos] kaaos voittaa niin vain ne kovis-äijät jotka on osoittanut kyvykkyytensä pääsevät demoneiksi, loput tekevät mitä lystäävät kunnes kuolo korjaa.. jossain hyvin hyvin vanhassa fluffinpätkässä..

Lähetetty: Pe 14.01.2005 22:16
Kirjoittaja Cutter
Melek_Horryna kirjoitti:Oikeastaan Keisarin Pellet vain pelkäävät että Everchoseneita alkaa tulla tiukempaan tahtiin. Ensin joka sadas vuosi, sitten joka 50, joka kymmenes, vuoden välein, kummes niitä tuleee kuin liukuhihnalta eikä tappelu koskaan lopu.....
Mistäs tämä tieto on poimittu? Ainakaan minun Armybookissani ei kerrota Empiren pelkäävän Everchosen-Liukuhihna-ilmiötä, eikä missään GW:n sivullakaan.

Ja ne eivät ole keisarin pellejä senkin kerettiläinen!

Lähetetty: Pe 14.01.2005 23:48
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Melek_Horryna kirjoitti:these invasions have become increasingly frecuent since their beggining some 7000 years earlier, and they fear that the day is near approaching when they will occur every decade, then every year,until a time comes when the world will be awash in one constant, never ending incursion.

kelpaako, Keisarin Pellet?
Kyseinen tekstipätkä löytyy myös 4rd. edikan kaaoksen armybookista ja Archaon ja yleensä koko everchosen-teema keksittiin vasta 5th. edikassa. Ei kaaoksella nyt niin vähän kovia sällejä ole että jokaiseen isoon sotaretkeen tarvittaisiin everchosen.

Itse asiassa ihmettelen ettei Archaon ottanut viimeisimpään retkeensä mukaan vanhempia spessuja (Engrimm Van Horstmania, Amon C´hakaita jne.)

Lähetetty: La 15.01.2005 08:42
Kirjoittaja joppu
Aivan kuten oikeassa elämässä ja niin myös faban fluffissa ei ole hyvää eikä pahaa, on vain eri näkökulmia. Kaaoksen palvojat etsivät voimaa ja turvaa vahvoista jumalista kun taas muut vastustava näitä omien jumaliensa määräyksestä. Maroille ja muille, jotka asuvat pohjoisessa ei ole muuta mahdollisuutta kerta Kaaoksen jumalat ovat ainoat vahvat jumalat siellä. Ja kaiken kaikkiaan kaikilla omat tavoitteensa ja omat etunsa puolustettavina.

Lähetetty: La 15.01.2005 18:12
Kirjoittaja Stenvall
Totisesti, totisesti. Ei ole olemassa objektiivista hyvyyttä ja pahuutta, vaikka sitä yritetään väittää. Hyvyyden ja pahuuden asioita voidaan selittää vain ja ainoastaan subjektiivisesti. Tästä olen puhunut aiemminkin ja puhun vieläkin.

Lähetetty: La 15.01.2005 19:08
Kirjoittaja ErrSol
Toisaalta, jos toinen rotu haluaa murskata kaikki, jotka eivät palvo samaa jumalaa, hyökkäävät jatkuvasti muiden rotujen kimppuun ja vuodattavat litratolkulla verta; ja toinen rotu taistelee ainoastaan puolustaessaan kotimaataan, niin kyllä siinä jonkinlainen eroavuus on nähtävissä.
Kaikki kansathan loppujen lopuksi ajavat omaa etuaan, totta kai. Mutta se, miten he sen tekevät määrittelee hyvin pitkälle, kuinka "pahoja" tai "hyviä" he ovat. Ainakin minusta.

Lähetetty: La 15.01.2005 20:28
Kirjoittaja Illidan
Hyvyyden voisi FaBassa kyllä tavallaan määrittää siten, että kuinka hanakkaasti nämä tappavat, ryöstelevät ja valtaavat muiden kansojen väkeä ja näiden maita.
Mutta pidettäisiinkös tämä keskustelu Kaaoksen jumalissa, eikä aloitettaisi loputonta rähinää siitä, onko helffit tai örkit hyviä vai pahoja. Sen voi jättää muille foorumeille, joissa tällainen on sallittu.

Lähetetty: La 15.01.2005 22:22
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Tärkein vihje kaaosjumalten luonteesta on nimenomaan sana kaaos, heille kaikki säännöt, järjestys ja muu vastaava ovat orjuuttamista. Kaaos on puhtaasti ultimaallista anarkiaa ajava kokonaisuus, anarkiaa joka perustuu tunteiden valtaan. Tämä antijärjestäytyminen näkyy jo kaaoksen omissa joukoissa, eivät ole kovin hyvin järjestäytyneitä.

Tavoite nelikolla on saada mahdollisimman monta palvojaa ja sitä kautta saada lisää voimaa. Tavoittetta haittaa paitsi muiden jumalten vastustus (eritoten lain jumalien), myös nelikon keskinäinen kamppailu nokkimisjärjestyksestä.