Sivu 1/1

Metalliset figut

Lähetetty: Ma 03.01.2005 05:44
Kirjoittaja Murmelimies
Onko Gweellä mitään aikomuksia korvata (edes suurinta osaa :) )metallisia figuja muovisilla? Ainakin space marineiden termari- ja command squadit ovat muuttuneet muovisiksi niin ajattelin, että GW voisi jatkaa samalla linjalla ja korvata muitakin metalli figuja muovisilla.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 06:17
Kirjoittaja applepie
Kumpa niin kävisi, ai että olisi ihanaa saada vaikka muovisia striking scorpioneja ja wraithguardeja. Varsinkin jälkimmäiset ovat aivan liian hintavia minun budjetilleni. (rahaa varmaan riittäis, mutta mulla on kyllä sille takuuvarmasti muutakin käyttöä) No takas asiaan...öö...no einyt tuu mitään mieleen, mut tuskin kenelläkään nyt ainakaan on mitään sitä vastaan, et figut muovistuu.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 06:22
Kirjoittaja Murmelimies
Eniten metallifiguissa minua häiritsee niiden paino ja tietenkin niiden hinta jos ne ovat kalliimpia kuin muoviset. Olisi mukava nähdä jotakin tilastoja siitä paljon eri figujen valmistus maksaa GW:eelle.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 07:54
Kirjoittaja Cannonball
Noh, metallifigut ovat kalliimpia kuin muoviset, muvisten figujen valmistus on kalliimpaa kuin metallisten kun muotit kestävät lyhyemmän aikaa.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 10:41
Kirjoittaja Tom_Gore
Jos muovisten figujen valmistus per figuuri olisi oikeasti kalliimpaa kuin metallisten, luuletko että GW myisi niitä halvemmalla kuin metallisia?

Muovifiguthan tulevat noissa valukehikoissa (sprueissa), jossa on parhaimmillaan kymmenisen figua muutamassa kehikossa. Kehikon valaminen saattaa olla kalliimpaa kuin yhden metallisen, mutta siitä saadaan useampi figuuri, jolloin hinta per figu on halvempi.

Lisäksi muovisetit ovat useimmiten settejä, joita lasketaan myytävän paljon, jolloin niitä voidaan valmistaa suuria määriä yhdestä ja samasta mallista.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 10:44
Kirjoittaja Tom_Gore
Ja vastatakseni siis ihan kysymykseen, toivottavasti. Valutekniikat ovat ainakin kehittyneet siinä määrin, että muovifiguilla päästään jo aika lähelle metallisten yksityiskohtaisuutta ja lisäetuna on huomattavasti parempi konvertoitavuus.

Veikkaan että tulevissa julkaisuissa metallifigujen osuus jää melko pieneksi (esim. uusi Ogre Kingdoms taitaa olla kokonaan muovinen), koska pelaajia kiinnostaa ennen kaikkea tuo mahdollisuus koota hahmot haluamallaan tavalla haluamaansa asentoon. Lisäetuna tulee tietty keveys ja halvempi hinta.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 10:46
Kirjoittaja Teräratas
Metalli tuo sentään vähän arvokkuutta leikkikaluihin, kyllä sitä pitää suosia. Mieluummin armeijallinen tinasotilaita, kuin muovisia actionfiguureja... ;)
Cannonball kirjoitti:Noh, metallifigut ovat kalliimpia kuin muoviset, muvisten figujen valmistus on kalliimpaa kuin metallisten kun muotit kestävät lyhyemmän aikaa.
Hmm...? Siis muoviset ovat halvempia, koska niiden valmistus maksaa enemmän?

Tämähän meni jotakuinkin niin, että muovi on halpaa, mutta muotti kallis. Eli muottia ei kannata tehdä, ellei aio myydä aika pirun monta muovifigua. Metallifigun muotti taasen on halvempi ja helpompi tehdä, mutta metalli itse on paljon kalliimpaa. Lisäksi muotti menee käyttökelvottomaksi nopeammin.
-> Metallifiguina varmasti tullaan vielä pitkään myymään kaikki napit, joita ei myydä kasapäin.

Hakeva varmaan löytäisi ihan muutaman keskustelun aiheesta. Kannattanee kokeilla.

Lähetetty: Ma 03.01.2005 14:56
Kirjoittaja dead flesh penalty
Storm of chaoksen yhteydessä oli eräässä WD:ssä maininta että GW suunittelee muovisia kaaos ritareita, mutta tiiäppä tulleeko noita tällä vuosituhannella. WD:ssä on myös ollut puhetta kaaoksen soturien commandilaajennuksista, siitäkään ei tosin mitään lähellekkään varmaa, korostan, lähellekkään. Että älkää vielä riemastuko.( *kirkuva väkijoukko juoksee ikkunan ohi*)
petskules...