Sivu 1/1

chosen knight:teillä teurastaminen ja tappaminen

Lähetetty: To 06.01.2005 16:34
Kirjoittaja kaaos-soturi
olen huomannut että chosen knight:it kyllä ottavat pointtinsa takaisin peleissä. jos niillä (olen käyttänyt 5 hengen poppoissa, full command) pääsee rynnäköimään, se tappaa lähes mitä tahansa. nuolet eivät niitä paljon pelota eivätkä mitkään S3 tai vähemmen olevat iskut.
spear sukkien ja tykkien mieliherkkua ne kumminkin ovat, elikkä ne kannattas yrittää suojata niiltä jotenkin (miten?). entä miten muuten niitä kannattas käyttää peleissä? joskus käytin tapaa minkä huomasin warhammer sivulla jossa oltiin laitettu niitten eteen "lihamuuriksi" juoksemaan warhoundeja (mikä peittää näkyvyyden) , mutta jos vastustaja saa kukkulan ja hänellä on tykki tai bolttis niin voi voi. entä onko 5 tarpeeksi paljon, vai pitäiskö niitä olla enemmän vai 1 vähemmän

eli kaaoksen chosen knight juttuja tänne vaan.

Lähetetty: To 06.01.2005 17:01
Kirjoittaja Teräratas
Näistä kannattaa kokeilla haulla metsästää tietoa kyllä. Useammassakin keskustelussa on varmasti ainakin sivutta kaaosknightejä, sekä sitä miten niillä kannattaa pelata.

Eipä siinä oikein mielestäni muuta ole, kuin että äkkiä päälle: Jokainen kierros poissa tappelusta on yleensä puhdasta haaskausta. Pidät bolttikset poissa kyljistä jos vain mahdollista, varot kylkiä muutenkin (vain yksi knight pääsee lyömään) Perään voi kyllä päästää vihuja usein (kaikki omat hakkaavat niitä). Piskeillä on tosiaan hyvä screenata minkä pystyy. Vastustajan sankareita kannattaa vähän varoa, saattavat tehdä jotain mikä vie ikävästi iskuvoimaasi, ja sitten hävitäänkin combat resossa. Itse käytän yleensä kärryä parina näillä. Kimpassa tekevät melko takuuvarmasti selvää yksiköstä kuin yksiköstä. Tuo 4-5 on ihan hyvä koko mielestäni, siitäkin jo usein jää joku ulos kontaktista. Lipun kanssa on vähän niin ja näin. Jos ne ovat läpi mennäkseen, niin yleensä menevät ilman lippuakin, jos taas eivät mene, niin lippu on äkkiä ilmaisia pisteitä vastustajalle. Minä käytän yleensä lippuja, mutta noin kolmessa pelissä neljästä tulee kyllä mietittyä, että miksi. Warbanner on ihan hyvä valinta yhteen ryhmään myös, mikäli lippuja päättää ottaa.

Käytän kolmea 4-5 ritarin ryhmää omassa armeijassani, mutta enpä voi menestyksellä kehua, joten en tiedä sitten onko se niin hyvä idea.

Lähetetty: To 06.01.2005 17:21
Kirjoittaja kaaos-soturi
mul chosen knight:it kerran ratkas pelin, kun vastustajalla oli vino rivi örkkei edessä pitkäs linjassa ja ainut johon arviotteni mukaan pystyin tekemään rynkyn oli (kuinkas ollakkaan) 15 black orc great weaponeilla. ajattelin et kun niillä oli gw:t ne vois satuttaa ritareitani, no tein rynnäkön ja TEURASTIN "mustat pojat", ja gw:istä ei ollut pajon apua (keio nihteist ei kuollu yhtään) ne voittivat black orc:it ja sen jälkeen tietääkin mitä tapahtuu kun keio nihdit pääsee rynkyttää kylkee rykmenttiä joka on taistelussä, ja loppu taistelu menikin helposti.

Lähetetty: To 06.01.2005 17:27
Kirjoittaja Naldor
Chosen Knightit ovat melkein aina pisteidensä väärti!
vastustajat haukkuvat niitä yybereiksi ja varmaan siksi ovatkin niin hyviä!
Fanaatikot ovat pahoja niitä vastaan, ja sille ei ovi mitään muuta kuin yrittää pysyä kaukana pahoista Ngobbo ryhmistä.
itse kuljettelen niitä metsien takana warhoundi muuri suojanaan (edessä houndit ja sivussa se metsä ja toisessa peli kentän reuna).
sitten vian isketään nopeasti vastaan tulevaan ryhmään!
Heroja monet käyttävät knighti ryhmässä (niin minäki), mutta viime pelissäkin oli 5knightiä (kyllä ilman chosen upgradea) ja empä muistaakseni tarvinnut siinä oikeastaan lord of chaoksen iskuja, kun vastustajan ryhmä hävisi silti combat reson.

Lähetetty: To 06.01.2005 20:10
Kirjoittaja puolisukeltaja
Skreenaat(suojaat) niitä warhoundeilla ampumiselta, tuo on se yleisin tapa.

edit// Niin joo, ja se herohan sinne kannattaa pistää resoa tuomaan, esim goblineja vastaan saat keskimäärin 4-6 tappoa, joka ei kuitenkaan välttämättä riitä sen combatin voittamiseen.

Lähetetty: To 06.01.2005 22:48
Kirjoittaja Henri Ketonen
Ottaen huomioon, että olen hävinnyt jokaisen pelini Khornen ritariarmeijaa vastaan (1000pts, Tomb Kingeillä ja nyt kaksi hväiötä Empirellä), väittäisin että eivät ne Kaaosritarit mitään ihan surkeita ole. Pari yksikköä petomiehiä ja ehkä Marauder Horsemenejä poistamaan kaikenlaiset metsäänhoukuttelijat, niin kyllä ne ritarit jyräävät.