Sivu 1/1
miten kyky "fast " toimii!?
Lähetetty: Pe 08.11.2002 15:30
Kirjoittaja Hollo
vypereillä on se!
ja entäs kun on type:eldar jetbike: niin antaako se jotain liikkumisbonuksia?
Lähetetty: Pe 08.11.2002 15:32
Kirjoittaja Lord Azog
Kato Eldar Codex tai Rulebook!
Lähetetty: Pe 08.11.2002 15:36
Kirjoittaja jullevi
Molemmat löytyvät 40k:n rulebookista.
gh
Lähetetty: Pe 08.11.2002 16:45
Kirjoittaja Hollo
en oo vielä kerinny ostaa sitä ruulbökkeriä.
kertokaa vaan nyt
Lähetetty: Pe 08.11.2002 16:52
Kirjoittaja jullevi
No, Fast vehikkelit saa liikkua maksimissaan 24" (ei tosin ampua jos menee yli 12"). Eldar Jetbiket saa muistaakseni aina lennellä 6" assault phasella. (En oo 100% varma jälkimmäisestä vaikka eldareilla pelaankin, bikejä en oo nimittäin kokeillu koskaan.)
Lähetetty: Pe 08.11.2002 17:49
Kirjoittaja The Captain
jullevi kirjoitti:No, Fast vehikkelit saa liikkua maksimissaan 24" (ei tosin ampua jos menee yli 12"). Eldar Jetbiket saa muistaakseni aina lennellä 6" assault phasella. (En oo 100% varma jälkimmäisestä vaikka eldareilla pelaankin, bikejä en oo nimittäin kokeillu koskaan.)
Joo. Näin se menee. Ensin 12" päin vihollista (tai kantamalle asti), sitten ruikkastaan aseista sarja kiekkoja, sitten 6" karkuun, ettei vihollinen pääse assaultoimaan/ampumaan rapid firella.
xsdf
Lähetetty: Pe 08.11.2002 18:48
Kirjoittaja Hollo
siis eldar jetbiket ja shining spearit pystyy tehä tuon myös, vaikka niissä ei lue että ne olis fasteja ? siinä vaan lukee"eldar jetbike" kummassakin. vypereissä lukee "fast"
ja siinähän ei saa mitään etua, kun pakenee 6 tuumaa(eik se oo jotain 15cm) nii kaveri pääsee assaultamaan tai ampumaan aseesta riippumatta!
Lähetetty: La 09.11.2002 00:32
Kirjoittaja s2pid
fast on se, että liikkuu 24", ei ammu. Liikkuu 12, ampuu yhel aseella, siihen voi saada vaan glancingeja. Ei liiku, ampuu kaikilla aseilla.
Jetbikeillä on ihan eri juttu, eli ne liikkuu 12", ampuu ja liikkuu viel 6" assault phasessa joko piiloon, tai sitte close combattiin.
Lähetetty: La 09.11.2002 10:46
Kirjoittaja Nauku
tämmöset kysymykset vois postata newbie-corneriin kun täällä semmonen hienous on olemassa.
Lähetetty: La 09.11.2002 11:54
Kirjoittaja Nimbus
s2pid kirjoitti:fast on se, että liikkuu 24", ei ammu. Liikkuu 12, ampuu yhel aseella, siihen voi saada vaan glancingeja. Ei liiku, ampuu kaikilla aseilla.
Ei vaan jos liikkuu 6" voi ampua kaikilla aseilla...
Lähetetty: La 09.11.2002 12:00
Kirjoittaja s2pid
ok.. ja oliko niin, että kun liikkuu yli sen 6" nii voi vaa glancata? vai 12"... nyt tää meni kaikesta valituksesta topicin suhteen siihen, etten loppuen lopuksi itekkään muistanut näitä sääntöjä.. no on se sääntökirja (vaikkakaan nyt ei täällä :? ), mutta enpähän ainakaan kysele tälläsiä!

Lähetetty: La 09.11.2002 12:06
Kirjoittaja Nimbus
s2pid kirjoitti:ok.. ja oliko niin, että kun liikkuu yli sen 6" nii voi vaa glancata? vai 12"... nyt tää meni kaikesta valituksesta topicin suhteen siihen, etten loppuen lopuksi itekkään muistanut näitä sääntöjä.. no on se sääntökirja (vaikkakaan nyt ei täällä :? ), mutta enpähän ainakaan kysele tälläsiä!

Liikkuu yli 6" niin pelkkiä glanceja on oikea vaihtoehto.
Lähetetty: Su 10.11.2002 17:56
Kirjoittaja Baldur
Nimbus kirjoitti:Liikkuu yli 6" niin pelkkiä glanceja on oikea vaihtoehto.
Toi ei liity Fast ruleihin vaan Skimmer ruleihin.
Fastit:
Voi liikkua max 24".
Jos liikkuu max 6" voi ampua kaikilla aseilla.
Jos liikkuu max 12" voi ampua yhdellä aseella.
Jos liikkuu yli 12" ei voi ampua.
Vastustajien osuminen normaalisti.
Skimmerit:
Voi liikkua max 12", ellei ole myös Fast.
Ampuu kuten normaalit vehiclet, ellei ole myös Fast
Jos liikkuu yli 6" niin vastustaja ei voi saada penetrating hittejä vaan ne katsotaan clansing hiteiksi.
Ja huussi hommaa sen rulebookin pikinmiten. Ei sillä codexilla mitään tee ilman sääntöjä.
hg
Lähetetty: Su 10.11.2002 23:01
Kirjoittaja Hollo
No se rulebook oli tarkotus olla seuraava ostos kuhan saan vähän rahnaa.
Lähetetty: Su 10.11.2002 23:40
Kirjoittaja Matti N
Ja sen skimmerin pitää liikkua (yli) 6" sen alkuperäisestä sijainnista saadakseen sen clancing hitin. Eli ei semmosta "tää teki vaan pienen kiekan tässä nii siihen vaan klänäreitä.." (eli se ei oikeesti liikkunu mihinkään).
Lähetetty: Ma 11.11.2002 10:14
Kirjoittaja Squirreli
Weekkis: saisko ton säännön sijainninkin? Eli että mistä voin siteerata tota jos tarve tulee ? Ei hirveesti helpota nysväävää idioottipelaajaa vastaan sanoa että "joku netissä sanoi"
-Touko "Squirrel" Kästämä
Lähetetty: Ma 11.11.2002 10:21
Kirjoittaja Baldur
Squirrel kirjoitti:Weekkis: saisko ton säännön sijainninkin? Eli että mistä voin siteerata tota jos tarve tulee ? Ei hirveesti helpota nysväävää idioottipelaajaa vastaan sanoa että "joku netissä sanoi"
-Touko "Squirrel" Kästämä
Rulebook Clarifications PDF.
"Chapter Approved - Warhammer 40,000 Main Rules Clarifications (v2.0)" (rulesQ_V2.pdf)
Sivu 7, Vehicles, kohta 16.
Lähetetty: Ti 12.11.2002 12:37
Kirjoittaja Nimbus
Nimbus kirjoitti:Liikkuu yli 6" niin pelkkiä glanceja on oikea vaihtoehto.
Tosiaan. Omat alukseni ovat molempia, joten tahtoo unohtua...