Sivu 1/1

Rykmentti

Lähetetty: To 20.01.2005 21:32
Kirjoittaja rampale
Rykmenttihän ei nykykielessä tarkoita mitään parinkymmenen hengen joukkoa.
Silti lähes kaikki kääntävät regimentin rykmentiksi.

Mikä olisi parempi käännös? Miksi tuollaisia osastoja oikeasti aikoinaan kutsuttiin? Toisaalta, noin pieniä osastoja ei ole varmaan koskaan käytetty.

Re: Rykmentti

Lähetetty: To 20.01.2005 21:43
Kirjoittaja raven
rampale kirjoitti: Miksi tuollaisia osastoja oikeasti aikoinaan kutsuttiin? Toisaalta, noin pieniä osastoja ei ole varmaan koskaan käytetty.
Eipä käytetty, ei. Mutta aika velho saat olla jos saisit raahattua todellisen kokoisen armeijan (parista sadasta tuhansiin miehiin) kentälle... Osastot vaan kuvastavat joukkoja. Ei olisi mitään järkeä jo käytännön syistä ruveta tekemään aidon kokoisia armeijoita. Kuitenkin loppupeleissä kymmenen ihmistä tekee suhteessa samanlaista jälkeä kymmenelle goblonoidille kuin sata ihmistä sadalle gobolle. Sama juttu ampumisessa: Jos esim. jouset kantaisivat fikujen kokoon nähden yhtä pitkälle kuin IRL, jouduttaisiin pelitkin pelaamaan ulkona.

Kaikkihan on vain suhteellista, eikö vain? :)

Re: Rykmentti

Lähetetty: To 20.01.2005 21:52
Kirjoittaja rampale
raven kirjoitti:
rampale kirjoitti: Osastot vaan kuvastavat joukkoja. Ei olisi mitään järkeä jo käytännön syistä ruveta tekemään aidon kokoisia armeijoita.
Tässä ei ollut pointtini. Vaikka nuo osastot olisivat pelissä vaikkapa 100 tai 1000 miehen vahvuisia, niin eihän silloinkaan rykmentti olisi oikea termi niille. Vai olisiko?

Nuo termit eivät ole hirveän tuttuja minulle, mutta kun olin armeijassa, niin kuuluin tykistörykmenttiin, joka koostui muutamasta (kolme vai viisikö niitä oli) komppaniasta. Eli rykmenttiin kuului erilaisia osastoja. Huoltoa, tulenjohtoa ja kenttätykistöä.

Lähetetty: To 20.01.2005 21:54
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Armeijan terminologia on vaihtunut aina ajan ja paikn mukaan. Monet meille tutut termit ovat tarkoittaneet eri kokoa kuin nykyään. WH:n tyyppisessä fantasiamaailmassa joka on sekoitus eri aikakausia se on vielä vaikempaa määrittää oikeita termejä.

Lähetetty: To 20.01.2005 23:44
Kirjoittaja Lord_Fudginton
"regiment
I s
rykmentti
II tr
pitää kovassa kurissa"

tällaista tekstiä wsoy:n sanakirjassa, eri asia on tietenkin että onko englantilainen sanavalinta oikea

Lähetetty: Pe 21.01.2005 00:42
Kirjoittaja SirKaarlo
Voidaanhan puhua blokista. Keihäsmies-blokki on esimerkiksi se 5x4 keihäsmiehien porukka. Olenko ymmärtänyt päin puuta?

Lähetetty: Pe 21.01.2005 01:17
Kirjoittaja jullevi
Eihän armeijakirjatkaan viljele termiä 'regiment', vaan yleensä käytetään termiä 'unit', jonka ainakin minä suomennan yksiköksi (esim kaksi yksikköä keihäsmiehiä kirjoittaessa, vrt. kaks uniittii spearmänei puhekielessä). Regimenttiä ei juurikaan käytetä muuta kuin rykmenttilootissa - lieköhän tässä joku ovela taka-ajatus että saadaan laatikon sisältö kuulostamaan suuremmalta ? Äh, tiedä häntä. Itse aion jokatapauksessa käyttää sitä mikä kuulostaa hyvältä.

Pienemmistä yksiköistä käytän joskus nimitystä ryhmä (kaks ryhmää darg ridereita).

Lähetetty: Pe 21.01.2005 09:43
Kirjoittaja Kraztog
Käytän yleensä termiä rykmentti,varsinkin empiren kohdalla,toinen vaihtoehto olisi sitten komppania,mutta rykmentti kuulostaa paremmalta.Jeps,minäkin palvelin tykistö rykmentissä,rykmentti tarkkoittaa isompaa kokonaisuutta johon kuuluu useita eri yksiköitä.Warhammerin maailmassa voisi kuvitella olevan omanlainen terminologia yksiköille :) en milloinkaan ajattele että tuossa menee 20 keihäsmiestä,vaan mielikuvitukseni loihtii ne sadoiksi tai tuhansiksi miehiksi :)

Lähetetty: La 22.01.2005 12:17
Kirjoittaja yrska
Ja kun vielä muistetaan se, että jokaisessa maassa on hiukan erillaiset käsitykset kunkin nimisen joukkoyksikön koosta, niin johan tästä soppa syntyy. Ja myös aselajilla on oma pieni vaikutuksensa käsiteltävän porukan kokoon...

Yrska

Lähetetty: La 22.01.2005 15:56
Kirjoittaja flinkkuman
http://efe.scape.net/index.php pistäpä tuohon regiment niin ainut vastaus minkä sesinulle antaa on rykmentti ja unit sanalla:
asema, joukko-osasto, yhde, yksikkö