Sivu 1/1
Vahvistukset saapuvat, siis lisää kääpiöitä.
Lähetetty: Pe 28.01.2005 21:19
Kirjoittaja Nostra
Joululomalla oli paljon aikaa maalata, ja toisinaan tahti hämmästytti jopa itseäni. Joskus 5 figun sarja on roikkunut maalauspöydällä viikon tai kaksi, nyt maalasin yli 20 figua viikon aikana. Nyt kuitenkin sain koulun kameran lainaan, ja niinpä napsin hieman kuvia figuistani.
Kääpiöarmeijani sankareita, Tällä kertaa lisätty vain ylin riimuseppä, siis se GW:n valmistama.
Kääpiöiden minereita, tai kaivostyöläisiä siis. Kokeilin "linked bases"-juttua, eli yhdistettyjä baseja, mutta valitettavasti efekti ei näy näistä kuvakulmista. Metalleissa on mielestäni hyvin onnistunut smokey-varjostus/kuluneisuus, joka ei sekään kuvista näy yhtä hyvin kuin luonnossa.
Kivenheittimien miehistöt. Miehistöt valmiina, mutta enää heittimet puuttuvat. Tulossa joskus hamassa tuelvaisuudessa.
Palautetta haluaisin armeijatasolla. Toki yksittäisiäkin kohtia saa arvostella, ja oikeastaan kaikki palaute olisi kiva kuulla. Minkälainen "yleistunne" näillä on? Miten laajahkot ihot ovat onnistuneet? Minkä verran pisteitä nämä pisteyttäisivät turnauksien maalauspisteistä? Sana on vapaa.
Lähetetty: La 29.01.2005 11:31
Kirjoittaja Cython
Ensin sankareista. Pikamaalausfiguiksi tuo riimuseppä on todella onnistunut. Kuraefekti toimii, jalokivat ovat hyvin maalatut ja marmorikin on ihan onnistunutta. Kaikin puolin komea pelinappi. Muista hahmoista tuo erilainen riimuseppä oli veikeä, joskin omasta mielestäni hieman hassun näköinen. BSB oli muuten hyvin maalattu, varsinkin tunika, mutta haltia-alavartalo ei vain mielestäni sopinut figulle ollenkaan. Näytti hassulta. Thane oli ihan kelpo pelinappi, silmä oli tavallista komeampi.
Minerit olivat vähän hämärän oloisia, tummat metallit kun todella olivat tummia. Pikamaalauksena tehdyiksi onnistuneita. Stonari miehistöstä varsinkin kivenkantajan iho oli hieno. Myös muut figut olivat hyvion ja tasaisesti maalattuja. Kaiken kaikkiaan komeita pelifiguja ja todella kovaa pikamaalaustasoa. Ainoa mikä itseäni häiritsi oli tunne että maalaus ei sitonut näitä samalla värillä kovin tiiviisti yhteen. Toisella oli sinistä, toisellla vihreää. Ehkä koko armeijan näkeminen maaleissa voisi selkeyttää tilannetta.
Lähetetty: La 29.01.2005 11:54
Kirjoittaja pokka
En voi ymmärtää, miten kukaan voi saada noin nopeasti noin hyvää jälkeä. Hämmästyttävää.
Ainoana haittapuolena on nuo joissakin figuissa näkyvät valkoiset kohdat (kuten tuossa kaapurunesmithin kasvoissa)
Lähetetty: La 29.01.2005 12:38
Kirjoittaja Nostra
Kerkisin jo pelästyä, että teen uuden ennätyksen luomalla uuden aiheen, joka ilman lukkoa vaipuu toiselle sivulle saamatta yhtään vastausta

Pakko vaan todeta, että ihmiset ovat melko laiskoja kommentoimaan, sillä aihe saattaa olla luettu yli 500 kertaa, ja vastauksia on tullut vasta alle 10.
Niin. Toi toisenlainen riimuseppä nyt on vähän mitä on. Valkoset kohdat on jotenkin kummasti jäänyt tonne. Itsekin joskus aikoinaan ihmettelin, miten ihmeessä, mutta enpä sitten jaksanut korjata, sillä yläviistosta katsottaessa ne eivät näy. Minerien metallit näyttävät kuvissa hieman tummemmilta, mitä oikeasti ovat, vaikka on ne livenäkin melko tummat, sillä tummin metalli on boltgun metal + smokey ink melko peittävänä, kun taas korkeimmat ovat puolestaan mithril silveriä. Kunnollista koko armeijan kuvaa en nyt saa, mutta
tässä kuva puolesta armeijasta. Hieman pieni on, sillä 2 megapixeliä ei riitä mihinkään ihmeisiin. Vaikka figuissa onkin ehkä melko montaa väriä (sininen, valkonen ja vihreä), niin eivät nuo kuitenkaan mitenkään rikkinäisiltä näytä, vaikka ehkäpä yksinkertainen koko armeijan kattava kahden värin teema olisi voinut lisätä sidonnaisuutta.
Ei pikamaalaus nyt mitenkään niin kummallinen juttu ole. Kun figut vaan maalaa jossain isommissa sarjoissa, kuten 5 figun pätkissä, niin tulosta syntyy melko nopeasti. Lisäksi toiset figut ovat äärimmäisen yksinkertaisia, sillä esim. minereissa oli vain kasvot, metalli, ruskea (nahka + puu) sekä parta. Neljä vaihetta, jotka menevät kaikki alle tunnissa.
Niin muuten, tässä hieman lisää kuvia:
puolikas armeija
Gyro
WIP-sculpti
palikka-marine(sotu III)
Näistäkin kommenttia saa laittaa. Marinessa on ensimmäisiä NMM-kokeiluitani. Gyro taas uli muuten vain maalattua ennen joulua ja kokeilun vuoksi laitoin sen sotu 3:seen. Toi WIP-sculptaus taas oli kanssa kerran täällä nähtävillä, mutta laitoinpahan sen nyt tähänkin.
Lähetetty: La 29.01.2005 13:14
Kirjoittaja gawd
tuo on kiva toi gyro....tollanen puska leikkuri,mitäs tosta ollaan skulptaamassa?
Lähetetty: La 29.01.2005 13:29
Kirjoittaja rayban
Hyvin onnistuneitahan noi, ja Dwarffithan ovat siitä poikkeus että homma voi toimia erittäin hyvinkin vaikka joka figu ei olekaan maalattu aivan samaan väriteemaan, kuten tässä tapauksessa. Noista baseista sitten, onko noiden movement trayeiden reunat ja toi iso characterbase tehty sillä jollain PVA+hiekka-sekotuksella ja sitten maalattu vai mites niistä saa tollaset? Oisin itsekin varmaan virittelemässä samanlaisia, tosin erivärisiä.
Lähetetty: La 29.01.2005 13:34
Kirjoittaja weis
Loistavaa jälkeä, ottaen huomioon käytetyn ajan.
En nyt ala erittelemään pieniä virheitä, koska pelinappuloista on kyse.
Näyttävät varmasti upeilta kentällä. Pistähän kuvat sitten koko armeijastasi, kun saat sen valmiiksi.
Lähetetty: La 29.01.2005 13:54
Kirjoittaja Ar-Senator
Tuo kaavullinen seppä on vähän liian tasapaksu, koko figu pelkkää vaaleanruskeata. Jos vaikka parran maalaisi mustaksi, niin näyttäisi paremmalta.
Lähetetty: La 29.01.2005 13:58
Kirjoittaja Nostra
Luulisin, että tosta WIP-sculptista tulee kääpiö, jonkinlainen Tir-Na-Borin ja Mid-Norin välimuoto.
Movement trayt ja muutkin basejen hiekat on tehty käyttämällä karkea hiekka+simpukankuorimurske-sekoitusta. Liimaa baselle ja dippaus hiekkapurkkiin. Helppoa kuin mikä, ja jälkikin on mielestäni hienompaa verrattuna "hiekka+ static grass"-yhdistelmään.
Koko armeijan kuvat on nähtävissä
täällä. Maalaamatta vielä ne pari kivenheitintä sekä 13 soturia, jonka jälkeen 2000 pts onkin jo kasassa. Isona joukkona tosiaan näyttävät melko hienoilta, varsinkin kun käyttää katselemiseen aikaa enemmän kun vilkasun.
Lähetetty: La 29.01.2005 17:17
Kirjoittaja Illidan
Totisesti, minä vihaan niitä, jotka tekevät 'Eavy Metal tasoa olevia figuja ja kehtaavat vielä sanoa että ne ovat surkeita! Nuo kaikki ovat hienoja, mutta pelifiguiksi vähän liiankin hienoja. Vihaan tuollaisia super_Peikko_lohikäärme_ogre_jätti_goboliini_maalaajia, kateellinen kun olen. Värivalinta on upea.
Moi.
Lähetetty: La 29.01.2005 18:40
Kirjoittaja Blacklion
Hienoilta näyttävät. Onko riimusepän kuvissa valaistuseroja? Vai johtuuko tämä maalaamisesta? sepän vasaran timantti on aika tyylikäs. BSB näytää mielestäni hieman liian korkealta. Tuohon omaan näkemykseesi runesmithistä: Jospa maalaisit esim.laukun mustalla, parran harmaalla tahi mustalla/tummanruskealla, figu saisi huomattavasti parempaa yleisilmettä. King Kazador-Thane on hyvästi maalattu, siihen en osaa neuvoa mitään.
Gyron valko-siniteema ei minusta ole hyvä (makunsa kullakin). Hyvinhän se on maalattu, mutta ei vain sovi silmääni.
Koko armeijaa katsellessani mieleeni nousee, että voisit hieman rohkeammin kokeilla erilaisia partoja. Onhan noita aika erivärisiä, mutta esimerkiksi ruskeat näyttävät kaikki samoilta. Mitäpä jos kokeilisit esimerkiksi lerittäin tummanruskeaa partaa? tai ruosteen punaista? tai harmaata?
Maalausjälki oli hyvää, ja tykkäsin kaikista figuista. Hyvää työtä.
Kerrankin sain hieman pitemmän vastauksen.
Lähetetty: La 29.01.2005 18:48
Kirjoittaja Nostra
Jooh. Eihän nää nyt mitään lähellekään 'eavy Metal-tasosia ole. Ihan pelikelpoisia kylläkin, mutta pystyn vielä parempaankin, ja siksipäs nämä eivät niin kummosta arvoa silmissäni saa. Ainahan näissäkin on työtunteja kiinni, mutta silti.
Riimusepän kuvissa tosiaan voi olla pientä valaistuseroa. Johtuu todennäköisesti siitä, että pidin spotteja vasemmalla kädelläni pääni takana yläviistossa, ja siis valaistusolosuhteet saattavat hieman vaihdella. Sankareista olen kyllä kaikista saanut palautteen, paitsi uusimmasta runesmithistä, joten jos voin pyytää, niin jatkossa muita kuin sitä ylintä ei tarvitsisi kommentoida.
Partoja on kyllä aika monenlaisia. Olen maalaillut niitä tummalla ruskealla, vaaleammala ruskealla, punasella, mustanpunasella, tummanpuna-ruskealla, vaaleanharmaalla sekä tummanharmaalla. Muutama keltanenkin on joukkoon eksynyt. Ehkä oranssi vielä puuttuu, mutta mitäs sitten. Väriähän nuo toisivat, mutta...mutta... ei mitään järkevää.
Kiva kun ihmiset pitävät, iloksenihan näitä maalailen.
Lähetetty: La 29.01.2005 20:56
Kirjoittaja Iceman
Silmät ovat näiden kavereiden suurin etu. Aivan loistavat silmät kavereilla. Laajemmat ihopinnat eivät oikein minua sytyttäneet, mutta yleisilmeeltään hyvän näköistä porukkaa.
Lähetetty: Su 30.01.2005 22:04
Kirjoittaja Rommi
Tuo riimuseppä on todella hieno, erityisesti tuo viitta on oikein hieno. kaivosmiehetkin ovat oikein hienoja pelifiguiksi. Kyllä noilla pelata kelpaa. Blendit ovat yleisesti ottaen oikein hienoja.
Ei näin äkkiseltään keksi niistä mitään valitettavaa.
Lähetetty: Su 30.01.2005 22:07
Kirjoittaja japo24
silmät ovat kyllä kieltämättä hienot,kuinka paljon pyydät jos maalaat mun ogrelle silmät;) hyvät pelifigut
Lähetetty: Ma 31.01.2005 11:16
Kirjoittaja MatoMies
Riimu seppä on hieno siinä oleva timantti vai rubiini äh ihan sama mikä on se on hieno silmät ovat onnistuneet todella hienosti kuten myös figu muutenkin.
Muutkin ovat aivan hyviä, mutta kyllä riimuseppä kaikista paras.
Baset oli kyllä hyvät kaikilla, siitä aploodeja tap tap tap tap.
Lähetetty: Ma 31.01.2005 17:11
Kirjoittaja Nostra
Jokseenkin on melko luonnollista, että sankarit ovat parhaita, sillä figut ovat varsin selvästi huomattavasti yksityiskohtasemmat ja hienommat. Tosin ylieeppiset asennot jotenkin häiritsevät, sillä jotenkin en harhakuvissanikaan näe sankareita tollasina "tuijotetaan sauvan kärkee vasara olalla"-tyyppeinä.
japo24 kirjoitti:silmät ovat kyllä kieltämättä hienot,kuinka paljon pyydät jos maalaat mun ogrelle silmät;) hyvät pelifigut
Silmien maalaukseen olenkin erikoistunut; ne ovat bravuurinumero. No ei nyt sentään. Noi on maalattu "DR. Faustin methodilla", kuten hän itse sivuillaan esittää. Kokeillusti nopeaa, sillä 13 figun silmät syntyivät alle 10 minuutissa.
Niin, voin kyllä maalatakin ogreillesi silmät, ja vaikka koko ogret, jos hinnasta sovitaan. 'Pist YV jos kiinnostaa.

Lähetetty: Ma 31.01.2005 17:17
Kirjoittaja gawd
noista on paha sanoa mitään kun ovat niin hienoja....eli erittäin hyvää työtä_Näitä lisää,...