"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

raptorsit vai chaos bike sguad?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Juibbi
Viestit: 21
Liittynyt: Ti 10.08.2004 14:32

raptorsit vai chaos bike sguad?

Viesti Kirjoittaja Juibbi »

Kummat ovat parenpia taistelussa Raptorssit vai bike sguad?
Pelikone
Viestit: 152
Liittynyt: Su 14.03.2004 15:24

Viesti Kirjoittaja Pelikone »

Lähitaistelun kannalta Raptorit (nehän on varustettu sitä varten), Ampumisen kannalta Bikerit (Nehän on varustettu sitä varten).
Ei Välttämättä ole kovinkaan vaikea päätellä itse.
Praise the Emperor for his sacrifice,
as he endures so shall we.
We who are Hunters of Daemons,
shall strive in his name eternally.
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Pelikone kirjoitti:Ampumisen kannalta Bikerit (Nehän on varustettu sitä varten).
Höpö höpö. Raptorit saavat kiitettävän määrän erikoisasetta, ja eivät ainakaan ole prätkäpoikia huonompia siinä. Moottoripyörillä on "count as stationary" valttinaan, muttaah... Raptorit ovat liikkuvampia kiitos hyppykykynsä.
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

joukotr

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Raptoreilla on etuina hyppyreppujen antama liikkuvuus, mutta prätkät saavat Toughness-bonuksen, enemmän merkkejä ja voivat turbolla luovia kovankin tulituksen läpi, mikä tekee niistä nopeampia,

Raptoreiden paras etu on Hit & Run-sääntö. Jos dreadi pääsee kiinni, voi päättää paeta siltä ja ottaa jonkin toisen maalin kohteekseen. Ja Daemonic visage ajaa lähes minkä tahansa ryhmän karkuun, mikäli raptoreilla on onni myötä. Prätkät eivät voi irrottautua, mikä antaa niille vaikeuksia jotain kovia hakkajia vastaan.

Itse käytän raptoreita. Ihan hyvin ovat pärjänneet tukiyksikkönä ja keihäänkärkenä, vaikka yleensä ne on ammuttu palasiksi ennen kuin pääsevät taisteluun.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Pelikone
Viestit: 152
Liittynyt: Su 14.03.2004 15:24

Viesti Kirjoittaja Pelikone »

Aacheron kirjoitti:
Pelikone kirjoitti:Ampumisen kannalta Bikerit (Nehän on varustettu sitä varten).
Höpö höpö. Raptorit saavat kiitettävän määrän erikoisasetta, ja eivät ainakaan ole prätkäpoikia huonompia siinä. Moottoripyörillä on "count as stationary" valttinaan, muttaah... Raptorit ovat liikkuvampia kiitos hyppykykynsä.
En puhunutkaan nyt siitä mitä raptorit saavat ja joutuvat maksamaan erikseen. Vaan siitä mitä niillä on pohjilla ja käsittääkseni niillä on Bolt pistol & ccw (tämä on käsittääkseni paras mahdollinen closecombat yhdistelmä perusjampoille + sitten hyppyreput), kun taas bikeilla on twin linked boltterit (mainiota ampumista, ja jos nyt upgradeista puhutaan niin ei se 12" liikkuva plasmagunkaan huono ole, vaikka raptorit saavatkin vastaavia niiltä puuttuu ne twin linked boltterit).
Praise the Emperor for his sacrifice,
as he endures so shall we.
We who are Hunters of Daemons,
shall strive in his name eternally.
Avatar
Abu
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti 27.08.2002 23:24
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Abu »

Pelikone kirjoitti:En puhunutkaan nyt siitä mitä raptorit saavat ja joutuvat maksamaan erikseen. Vaan siitä mitä niillä on pohjilla ja käsittääkseni niillä on Bolt pistol & ccw (tämä on käsittääkseni paras mahdollinen closecombat yhdistelmä perusjampoille + sitten hyppyreput), kun taas bikeilla on twin linked boltterit (mainiota ampumista, ja jos nyt upgradeista puhutaan niin ei se 12" liikkuva plasmagunkaan huono ole, vaikka raptorit saavatkin vastaavia niiltä puuttuu ne twin linked boltterit).
Plaah, ihan yhtä monta hyökkäystä Raptoreilla ja mopoilla on, kiitos mopojen teräsheppojen (Iron Steeds -sääntö, +1A).

Ja itse kannatan bikeja todellakin. Viiden pisteen ero verrattuna raptoreihin, ja sillä saa +1T, paremman ampumisen ja turbo boostin. Varsinkin viimeisin on suorastaan jumalainen, sillä sen avulla pääsee vaikka reservistä käsin keskelle toimintaa, ja on jopa sen ajan hyvin suojattuja. Sen sijaan Raptorien visage ja hit&run eivät ole kovin hyviä bonuksia.
Raptorien figut ovat kyllä siistejä, mutta minusta biket ajavat kaikin puolin niiden ohitse.

-A
Viimeksi muokannut Abu, La 05.02.2005 21:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Raptoreiden suurimmat miinukset ovat a) 0-1 choise b) vain MoCU.
Jos haluaa esim Slaaneshin lentoreppumiehiä, pitää uhrata joko Chosen tai Posessed unitti siihen tarkoitukseen. Sen sijaan Chaos Bikerit ovat parhaita prätkiä 40Kssa, ainoat jotka kilpailevat niiden kanssa ovat orkkien Outriderit.
Lisäksi uudet raptorit ovat turhan epätasapainoisia figuja.
Tyylivalinta Raptorit, kaikilla muilla tavoilla mietittynä, biket.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”